Frances de la Tour

Frances de la Tour

13.7.1944 77 let

Celé jméno: Frances J. de Lautour
Místo narození: Bovingdon, Hertfordshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Harry Potter, Rising Damp, Outlander

Frances de la Tour je anglická herečka, která se narodila v Hertfordshire Moyrae Fessas a Charlesi de la Tour, jehož příjmení se také psalo jako De Lautour, a tak herečku zaznamenali v porodnici v roce 1944. Frances má francouzské, řecké a irské předky. Je také potomkem aristokratické rodiny Delaval. Vzdělávala se na londýnském Lycée Français a na Drama Centre London.

Po skončení školy se v roce 1965 připojila k Royal Shakespeare Company a následujících šest let si zahrála několik malých rolí v jejich hrách a postupně získávala větší role. Od sedmdesátých let se kromě divadla začala věnovat i televiznímu herectví. Mohli jsme ji spatřit například jako RosalindAs You Like It nebo jako IsabelluThe White Devil.

V osmdesátých letech si zahrála Stephanie, violoncellistku s rozstroušenou sklerózou, ve hře Duet for One, za což získala svou první cenu Oliviera. Kromě toho se objevila také v hrách jako Uncle Vanya, A Moon for the Misbegotten, Saint Joan, Brighton Beach Memoirs, When She Danced, Les Parents terribles, Three Tall Women, The Play About the Baby,// Antony and Cleopatra, The History Boys, Boeing-Boeing a //The Habit of Art.

Mezi hereččiny televizní kusy patří minisérie Flickers, televizní verze hry Duet for One, dále seriály A Kind of Living (1988–1989), Cold Lazarus (1996) a Tom Jones (1997). Nejnámější je však díky roli Ruth Jones v komedii Rising Damp (1974–1978). V osmdesátých letech se uvažovalo že by mohla nahradit Colina Bakera v seriálu Doctor Who, ale roli nakonec dostal Sylvester McCoy.

V roce 2003 si zahrála ve filmu Láska nebeská po boku Anne Reid, ale scény s ní byly vystříhány a objevila se tak jenom v bonusech na DVD. V roce 2005 získala roli Olympe Maxime ve filmu Harry Potter a ohnivý pohár a roli si zopakovala v pokračování s názvem Harry Potter a relikvie smrti – část 1.

Dále se herečka objevila také v Agatha Christie's Poirot: Death on the Nile (2004), Waking the Dead (2004), černé komedii Sensitive Skin (2005), Agatha Christie's Marple: The Moving Finger (2006) a New Tricks (2006). V roce 2006 byla nominovaná na cenu BAFTA za nejlepší vedlejší roli za výkony ve filmu The History Boys.

Později se de la Tour objevila ve filmech Alenka v říši divů a Kniha přežití oba z roku 2010 a o dva roky později jsme ji mohli vidět ve filmu Hugo a jeho velký objev. V roce 2012 se stala patronkou divadelní společnosti Theatretrain a od roku 2013 do roku 2016 ztvárnila Violet Crosby v sitcomu Vicious. V letech 2013 až 2014 si zahrála Ms Baron v sitcomu Big School a v roce 2016 se objevila v sérii Outlander jako matka Hildegarda.

Herečka má staršího bratra Simona a mladšího bratra Andyho, který je herec a scenárista. Frances byla krátce vdaná za dramatika Toma Kempinskeho. Má dceru a syna.

Foto: Warner Bros.


Hraje v