Glenn Close

Glenn Close

19.3.1947 77 let

Celé jméno: Glenda Veronica Close
Místo narození: Greenwich, Connecticut, USA
Známé projekty: 101 Dalmatinů, Damages, 3 Below

Glenda Veronica Close je americká herečka, zpěvačka a filmová producentka, která se narodila Bettine Moore a Williamu Taliaferro Closeovi, který byl povoláním doktor. Má dvě sestry, Tinu a Jessie, a dva bratry, Alexandera a Tambu Misokiho, kterého její rodiče adoptovali, když žili v Africe.

Vyrůstala v kamenném domku v Greenwich v Connecticutu a zájem o herectví přisuzuje právě době, kdy zde běhala po venku a hrála si na různé postavy. Když jí bylo sedm let, přidali se její rodiče k radikálnímu náboženskému hnutí známému jako Moral Re-Armament.

Během tohoto období žila její rodina v komunitních centrech a Close tento životní styl přirovnává ke kultu, který řídil všechny aspekty jejich života, od oblečení, které si mohli obléci, až po to, co mohou a nemohou říkat nebo si myslet. Právě své touze po herectví vděčí tomu, že se jí nakonec povedlo z této organizace vymanit.

Herečka strávila nějaký čas ve Švýcarsku, kde studovala na St. George's School. Několik let poté cestovala s hudební skupinou Up With People a studovala na škole Rosemary Hall, kterou ukončila v roce 1965. Během let, co se stýkala se zmíněnou hudební skupinou založila menší vlastní pěveckou skupinu s názvem Green Glenn Singers, v níž figurovala spolu s Kathe Green, Jennie Dorn a Vee Entwistle.

Když jí bylo 22 let, rozhodla se odejít od Moral Re-Armament a začala studovat divadlo a antropologii na univerzitě College of William & Mary, kterou úspěšně absolvovala v roce 1974. Během posledního ročníku se po zhlédnutí rozhovoru s Katharine Hepburn v pořadu The Dick Cavett Show rozhodla stát herečkou.

Kromě toho se v průběhu studia během léta věnovala hraní ve venkovních představeních. Během následujících let se Close několikrát na univerzitu College of William & Mary vrátila, aby zde přednášela. V roce 1989 získala na této univerzitě svůj doktorský titul.

Svou divadelní kariéru zahájila v roce 1974, když jí bylo 27 let. Od té doby vystoupila v mnoha divadlech na Broadwayi i mimo ni. První nominaci na cenu Tony obdržela již v roce 1980 za svůj výkon v muzikálu Barnum. První cenu Tony pak získala v roce 1984 za svůj výkon ve hře The Real Thing.

V roce 1980 si Close všiml režisér George Roy Hill a pozval ji na casting do filmu Svět podle Garpa, zde získala roli Jenny. Ta se zároveň stala její první filmovou rolí a získala díky ní první nominaci na Oscara. V osmdesátých letech se herečce v Hollywoodu velice dařilo. Tato dekáda je obecně považována za její nejúspěšnější herecké období.

Následující rok si zahrála Sarah Cooperovou ve filmu Velké rozčarování a stala se třetím umělcem, který obdržel v jednom kalendářním roce nominace na cenu Tony, Emmy a na Oscara. Dále si zahrála ve filmech Přirozený talent a The Stone Boy. Close se po těchto filmech rozhodla vyhledávat jiné typy rolí, jelikož nechtěla, aby se prosazovala pouze jako herečka hrající mateřské role.

Poté si zahrála v romantické komedii Maxie, thrilleru Zubaté ostří a Osudová přitažlivost. Díky roli Alex Forrestové, kterou ztvárnila v posledním zmíněném filmu, se velmi proslavila. V roce 1988 si zahrála v romantickém dramatu Nebezpečné známosti a za roli v tomto filmu byla nominována na svou první cenu BAFTA. Osmdesátá léta pak uzavřela rolí ve filmu Immediate Family.

Dále ztvárnila Sunny von Bülowovou ve snímku Zvrat štěstěny nebo Gertrudu ve filmové adaptaci Hamleta (1990). V roce 1991 zazářila ve filmu Schůzka s Venuší. Zahrála si i ve filmech Hook (1991), Dům duchů (1993), Noviny (1994) a Mars útočí! (1996).

Navíc ztvárnila zlou Cruella de Vil ve filmu 101 dalmatinů (1996) a tuto roli si zopakovala v pokračování 102 dalmatinů z roku 2000. Dále si zahrála v akčním thrilleru Air Force One po boku Harrisona Forda, válečném filmu Cesta do ráje, komedii Vítejte v Holly Springs, dramatu Životní jistoty nebo romantickém filmu Co vlastně ženy chtějí?.

V roce 2004 zazářila jako Claire Wellingtonová v komedii Stepfordské paničky po boku Nicole Kidman a Christophera Walkena. Navíc si zahrála ve filmech Rozvod po francouzsku, Generace X, Nine Lives, Heights, Ten večer, Albert Nobbs a Anestezie.

Od roku 2007 také začala hrát v seriálu Damages. Po skončení seriálu se zase začala věnovat více filmu a získala roli Irani Rael v superhrdinském filmu Strážci Galaxie. Objevila se i v nezávislých filmech Od pěti do sedmi (2014) a Až na dno (2014).

Dále si zahrála ve filmech Skvělá Gilly Hopkinsová, Nejnadanější dívka, 7 životů, Svatba na divoko a Hadí doupě. Na svou roli v dramatu Žena obdržela pozitivní kritiku a získala mnoho ocenění. Poté se objevila např. ve filmech Cruella a Hillbilly Elegy. Kromě toho jsme ji mohli vidět v televizním seriálu The Shield a v pilotním díle seriálu Sea Oak.

Svůj hlas propůjčila Kale v animovaném filmu Tarzan, modré víle v anglické verzi italského filmu Pinocchio a babičce v animovaném muzikálu Karcoolka. Navíc několik epizod namlouvala postavičku Mony Simpsonové, Homerovy matky, v seriálu Simpsonovi, a Mateřskou loď v seriálu 3 Below.

Close byla celkem třikrát vdaná, poprvé ve 22 letech, což později popsala jako smluvený sňatek. Toto manželství trvalo od roku 1969 do roku 1971 a za muže si vzala kytaristu a písničkáře Cabota Wadea. V letech 1984 až 1987 byla vdaná za podnikatele Jamese Marlase a později se začala vídat s producentem Johnem Starkem, s nímž se seznámila při natáčení filmu Svět podle Garpa. Těm dvěma se v roce 1988 narodila dcera Annie Starke, která je taktéž herečkou.

Se Starkem se rozešla v roce 1991 a v roce 1995 se zasnoubila s tesařem Stevem Beersem při natáčení filmu Sunset Boulevard. Ti dva se nikdy nevzali a jejich vztah skončil v roce 1999. V roce 2006 si pak Close vzala za muže Davida Evanse Shawa, s nímž se rozvedla v roce 2015.

Close je ředitelskou společnosti Trillium Productions Inc, která produkovala např. filmy Albert Nobbs, Sarah prostá a neuvěřitelná nebo South Pacific. Od začátku devadesátých let do roku 2006 vlastnila kavárnu Bozeman a v roce 2007 se stala spoluzakladatelkou společnosti FetchDog, která zajišťovala příslušenství pro psy. Tuto společnost prodala v roce 2012.

Kromě toho se věnuje charitě a snaží se zvýšit povědomí o psychickém zdraví. Stala se zakladatelkou kampaně BringChange2Mind, která má napomoci vymýcení diskriminace, jež je spojená s mentálními onemocněními. Tímto také podpořila svou sestru Jessie, která trpí bipolární poruchou.

Po dokončení natáčení všech svých filmů si nechává veškeré svoje kostýmy, které též zapůjčovala do různých výstav. V jednom jejím kostýmu vystupovala v roce 1990 i Madonna. Několik kostýmu prodala také v roce 2013 v aukci na podporu charitativní společnosti, kterou založila. V roce 2017 darovala všechny tyto šaty státní univerzitě Indiana University Bloomington.

Je fanynkou baseballového klubu New York Mets a od roku 1986 několikrát zpívala národní hymnu ve stadionu Shea Stadium a Citi Field.

Foto CC BY 2.0 Mingle Media TV Wikimedia Commons


Hraje v