Graham McTavish

Graham McTavish

4.1.1961 63 let

Celé jméno: Graham McTavish
Místo narození: Glasgow, Skotsko, Velká Británie
Známé projekty: Hobbit, Outlander, Preacher, The Witcher

Skotský herec narozený roku 1961 v Glasgow ve Skotsku. Graham se objevil v projektech jako je kultovní britský seriál Red Dwarf a dramatický seriál Sharpe. Také účinkoval v mnoha hlavních divadelních rolích. Po velkém úspěchu ve Velké Británii se Graham rozhodl přestěhovat do Spojených států, pouhý týden po svém příjezdu už byl zapojen do projektu Rambo: Do pekla a zpět.

Od doby natáčení filmu Rambo se Graham neustále objevuje v různých rolích, mezi které patří postava sériového vraha v seriálu Numb3rs, násilnického svatebního plánovače v seriálu Ghost Whisperer, bosse skupiny ruského komanda v NCIS či tajného agenta v závěrečné řadě Prison Break. Mimo to se také objevil v seriálech Rome, Empire, Lost či 24.

V letech 2012–2014 se věnoval filmové trilogii Hobbit, kde se objevil jako hobit Dwalin. V roce 2014 se zároveň začal věnovat postavě Dougala MacKenzieho, kterého si zahrál v seriálu Outlander. Tato postava tu vystupovala až do roku 2016, nicméně herec se v pozdějších letech vrátil, aby si tu zahrál jinou postavu, a to Bucka MacKenzieho.

Po seriálu Outlander se roku 2016 začal věnovat seriálu Preacher, kde se objevil jako Svatý zabiják. Patřil tu mezi hlavní postavy a seriálu se věnoval až do roku 2019, kdy skončil. Poté zamířil do dvou fantasy seriálů. Nejdříve si roku 2021 zahrál redanského špehmistra Sigismunda Dijkstru v seriálu The Witcher a poté se roku 2022 objevil jako rytíř Královské gardy, ser Harrold Westerling, v seriálu House of the Dragon.

Herec není znám jen díky svému obličeji, prosadil se totiž i díky hlasu. Namluvil spoustu animovaných a herních postav. Mezi projekty, ve kterých jsme ho mohli zaslechnout, zmiňme například seriály Avengers: Earth's Mightiest Heroes, Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness, Transformers: Robots in Disguise, Teenage Mutant Ninja Turtles, DuckTales či Castlevania a hry Dragon Age: Origins, Call of Duty: Modern Warfare 2, Dante's Inferno a Assassin's Creed III.

Je synem Aleca a Ellen McTavishových. V mládí hodně cestoval, tudíž nevyrůstal ve Skotsku, ale v Kanadě, USA, Anglii a na Novém Zélandu. Jeho manželkou byla Gwen Issacs, se kterou má dvě dcery. Od roku 2023 je ženatý s francouzskou fotografkou Garance Doré.

Herec je ukázkovým Skotem, a proto společně s hercem Samem Heughanem vytvořil pořad Men in Kilts, skrze který divákům odhalují krásy Skotska.

Foto CC BY 2.0 Super Festivals, Wikimedia Commons


Hraje v