James May

James May

16.1.1963 61 let

Celé jméno: James Daniel May
Místo narození: Bristol, Velká Británie
Známé projekty: Top Gear, The Grand Tour, James May's 20th Century, James May's Big Ideas

Chodil na základní školu v Newportu a pokračoval ve studiu Rotherhamu, následně následoval svou vášeň pro hudbu a absolvoval hudební vědy na Lancaster University. Na střední škole byl součástí chlapeckého pěveckého sboru ve Whistonu a je vášnivým hráčem na flétnu, cembalo, saxofon a piano. Mezi jeho oblíbené skladatelé patří Ludwig van Beethoven, Franz Liszt a Scott Joplin. Poté, co ukončil studium, krátce pracoval v kanceláři nemocnice v Chelsea.

V současné době žije v Londýně se svojí přítelkyní, taneční kritičkou Sarah Frater. Spolu s nimi žije kočka Fusker, kterou jim darovala Richardova žena Mindy. Mezi jeho záliby patří ježdění na rozkládacím kole Brompton. Toto kolo používá pro dojíždění do zaměstnání. Dále si krátí čas ve vzduchu s lehkými letadly, jenže jeho pilotní licence mu nedovoluje létat v noci.

May pracoval od 80. let pro The Enginner a později také pro Autocar magazín, ze kterého byl vyhozen, protože do časopisu pomocí velkých písmen na začátcích článků vkládal tajné poselství. May totiž považoval činnost u časopisu za otravnou. Vedení Autocaru by si ukrytých vzkazů nevšimlo, dokud se jim nepřihlásil jeden pozorný čtenář, který si myslel, že nalezením tajného vzkazu vyhrál soutěž o auto. Napsal mnoho sloupků pro Car Magazine a Top Gear magazín. Napsal knihu May On Motors, která je souhrnem jeho sloupků. Dále napsal Notes From The Hard Shoulder, James May´s 20th Century a další. Týdně píše do rubriky pro The Daily Telegraph o automobilech.

Do Top Gearu naskočil už v jeho původní verzi v roce 1998, naplno se zapojil v roce 2003. A to i přestože jeho motoristické umění není dle ostatních nijak zásadní, často si z něj utahují pro jeho pomalý styl jízdy. Je však zajímavé, že May je velkým nadšencem do cestování a objevů, projel většinu Jižní Afriky, Indie, vydal se dokonce hledat pramen Nilu. Jako moderátor se nachomýtl i dokumentům jako Inside Killer Sharks, James May ToyStories, James May's 20th Century nebo James May's Big Ideas.

May vlastní tyto vozidla:

Zajímavosti

Foto Ed Perchick CC BY-SA 2.0, Commons Wikimedia


Hraje v