James Roday

James Roday

4.4.1976 45 let

Celé jméno: James David Rodríguez
Narozen: 4.4.1976 San Antonio, Texas, USA
Známé projekty: Psych

Rodina

Jeho otec Jim Rodríguez pracoval pro Boardwalk Auto Group. Byl voják, který organizoval VIP návštěvy a doprovázel osobnosti, včetně Jimmyho Cartera.

Vztahy

James byl od roku 2006 v romantickém vztahu s Maggie Lawson, taktéž herečkou ze seriálu Psych, kde ztvárňuje postavu Juliet O´Harové.

O Jamesovi

Roday se narodil v San Antoniu, kde navštěvoval Taft High School. Na střední škole byl quarterbackem, ale sportu nechal a zaměřil se na herectví. V New York Universitys Experimental Theatre Wing studoval divadlo a získal bakalářský titul v oboru výtvarného umění.

Když mu bylo 22 let, rozhodl se zkrátit a změnit jméno na James Roday, protože ve filmovém cechu byl zapsán jiný herec James Rodriguez.

Roday hrál v různých divadelních inscenacích jako Tři sestry, Večer tříkrálový jako Sebastian, A Respectable Wedding, Severitys Mistress, Sexual Perversity in Chicago se svou divadelní společností Red Dog Squadron. Zahrál si také ve filmu Rolling Kansas z roku 2003 a objevil se ve filmové adaptaci The Dukes of Hazard jako automobilový závodník Billy Prickett a ve filmu Beerfest. V zákulisí, napsal spolu se svými partnery Toddem Harthanem a Jamesem DeMonacem scénář k filmu Skinwalkers.

K Jamesovým dřívějším televizním rolím patří seriál Miss Match ze stanice NBC jako Nick Paine a do roku 2001 ve First Years jako Edgar „Egg“ Ross.

V červenci 2006 měl premiéru originální seriál USA Network Psych (vysílání po finální sérii jiného komediálního hitu, Monk), který byl nejlépe hodnoceným premiérovým seriálem na kabelové televizi v roce 2006. V téžem roce byl nominován v kategorii Nejlepší herec v seriálu, komedii nebo muzikálu za roli Psych na Satellite Awards. V roce 2008 byl nominován za mimořádný herecký výkon v komediálním seriálů za roli Psych v NCLR ALMA Awards. Roday role Shawna Spencera v Psych mu vysloužila nominaci na cenu Ewwy v roce 2009 za nejlepší mužský herecký výkon v komediálním seriálu.

Zajímavosti


Hraje v