Jennifer Tilly

Jennifer Tilly

16.9.1958 65 let

Celé jméno: Jennifer Ellen Chan
Místo narození: Harbor City, Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Past, Chuckyho nevěsta, Family Guy

Jennifer Tilly je známá americká herečka, dabérka a hráčka pokeru. Narodila se roku 1958 v Los Angeles, a to Harrymu Chanovi a Patricii Tilly. Její otec je původem z Číny, zatímco její matka je Kanaďanka (kromě toho má irské a finské předky). Herecký um zřejmě podědila po své matce, která se také věnovala herectví.

Společně s Jennifer vychovávali její rodiče i jejího staršího bratra Stevea a její mladší sestry Meg (taktéž herečka) a Rebeccu. Když jí bylo pět let, tak se její rodiče rozvedli, kvůli čemuž začala žít se svou matkou a později i s nevlastním otcem Johnem Wardem. Žili konkrétně v Britské Kolumbii v Kanadě.

Matka se však opět rozvedla, a to v době, kdy Jennifer bylo 16 let. Rodina se následně přestěhovala do Victorie, kde se tato budoucí herečka vzdělávala na Belmont High School. Dále chodila i na Stephens College ve státě Missouri, kde studovala dramatické umění.

Po studiu na vysoké škole se Jennifer přestěhovala do Los Angeles, kde začala vystupovat v různých divadlech. Díky tomu si nakonec našla cestu do seriálů a filmů. Z počátku však vystupovala především v seriálech, první roli získala roku 1983.

Na začátku své kariéry se objevila například v seriálech Shaping Up, Hill Street Blues, It's Garry Shandling's Show. a Key West. Od roku 1988 získávala především filmové role, díky kterým si postupně budovala kariéru. Role byly čím dál větší, a herečka tak byla čím dál známější.

Zahrála si například ve snímcích Dům veselých duchů, Sázkař, Báječní Bakerovi hoši, Horké hlavy, Stín vlka, Výstřely na Broadwayi, Útěk do Mexika, Nevinná lež, Hlavní zprávy, Domácí vězení, Lhář, lhář, Mafiánský synek, Hudba ze sousedního pokoje a Němý svědek. Známá je však především z filmů Past a Chuckyho nevěsta, ve kterých ztvárnila hlavní role.

Roku 1999 se jí podařilo získat roli v animovaném seriálu Family Guy, kde až dodnes mluví Bonnie Swanson. Během toho se však pochopitelně věnuje hraným rolím, ale její hlas jsme mohli ještě slyšet například ve filmové sérii Monsters, Inc., ve které namluvila Celii Mae.

Mezi její další větší role patří postavy z filmů Dech smrti, Akce Pelikán, Sestra Mary to všechno vysvětlí, Lepší společnost, Strašidelný dům, Hollywood severu, Happy End, Chuckyho sémě, Krajina přílivu, Gambler, Říše stříbra a Popelka v teniskách. Všechny tyto filmy však neměly nijak velký úspěch.

V poslední době se herečka věnuje čím dál menšímu množství rolí, zároveň se také neobjevuje v nijak kvalitních projektech. Po roce 2000 měla už jen jednu větší seriálovou roli, a tou je postava Crystal, kterou si v letech 2005–2006 zahrála v seriálu Out of Practice.

V letech 1984–1991 měla za manžela Sama Simona, jednoho z tvůrců seriálu The Simpsons. V současné době žije s pokerovým hráčem Philem Laakem, se kterým je od roku 2004, nicméně si ho nikdy nevzala. Ani s jedním nemá žádné dítě.

Jak již bylo zmíněno, kromě toho, že se věnuje herectví, se také jedná o hráčku pokeru. Roku 2005 se jí podařilo získat zlatý náramek ve World Series of Poker. Tomu se věnovala až do roku 2008, kdy toho nechala. Poté se však roku 2010 opět vrátila ke hraní.

Foto CC BY-SA 3.0 Photo by flipchip / LasVegasVegas.com, Wikimedia Commons


Hraje v