Jim Broadbent

Jim Broadbent

24.5.1949 75 let

Celé jméno: James Broadbent
Místo narození: Holton cum Beckering, Lincolnshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Iris, Deník Bridget Jonesové, Harry Potter

Jim Broadbent je druhým synem Roye Lavericka Broadbenta a Doreen Broadbent. Oba jeho rodiče byli amatérští herci, a právě zřejmě kvůli tomu se Jim začal zajímat o herectví. Když se roku 1949 narodil, tak měl i dvojče, sestru, která však ihned po porodu zemřela. Vzdělával se na Leighton Park School v Readingu, odkud šel na London Academy of Music and Dramatic Art.

Ihned po vystudování vysoké školy se do herectví pustil naplno. Během své kariéry se objevil ve skutečně velkém množství filmů a seriálů, kde hrál jak hlavní, tak i podstatné vedlejší. Jim vždycky působí na diváky klidným a příjemným dojmem. Musí se však uznat, že Jim je ve své práci profíkem.

Role a role se k Jimovi neustále hrnou. Čím je starší, tím větší je po něm poptávka, proto z jeho rané tvorby zmiňme pouze filmy Brazil, Život je sladký, Čarovný duben, Richard III., Drsná magie či Páté přes deváté.

Po roce 2000 se jeho popularita mnohem zvětšila. Jim byl obsazován především do vedlejších rolí, které však byly dobře zapamatovatelné, takže i v těchto rolích vynikl. Za film Iris z roku 2002 získal Oscara v kategorii Vedlejší herec. Objevil se například ve třech filmech Bridget Jonesové, kde si zahrál jejího tatínka. Známý je i z filmu Cesta kolem světa za 80 dní, kde ztvárnil lorda Kelvina, či z Letopisů Narnie, kde ztvárnil profesora Krikea.

Když pomineme další kvantum vedlejších rolí, tak se musíme zmínit minimálně o roli profesora Horácia Křiklana, kterého ztvárnil ve filmové sérii Harry Potter. Roku 2011 se objevil jako Denis Thatcher ve filmu Železná lady, o rok později ztvárnil několik postav v úspěšném filmu Atlas mraků. Zmiňme například ještě filmy Exil, Sviňák, Sejmi prezidenta či London Spy, kde se také objevil.

Kromě filmů se věnuje i dabování a seriálům. Roku 2017 se například objeví v seriálu Game of Thrones. Kromě toho zmiňme seriály Percy the Park Keeper či The Peter Principle, kde se v minulosti také hojně objevoval.

Jim si roku 1987 vzal bývalou divadelní designérku Anastasii Lewis.

Foto CC BY 2.0 gdcgraphics, Wikimedia Commons


Hraje v