John Cho

John Cho

16.6.1972 46 let

Celé jméno: John Yohan Cho
Místo narození: Soul, Jižní Korea
Známé projekty: Flashforward, Star Trek, Zahulíme, uvidíme

John pochází z jihokorejského Soulu (otec dokonce ze Severní Koreje), odkud se ale celá rodina přestěhovala do Los Angeles, když bylo chlapci šest let. Už po střední škole se dal John na herectví, a jakmile dostudoval vysokou školu v Berkeley, nastoupil do asijsko-amerického divadelního spolku East West Players. A z něj už to byl jen malý krůček do Hollywoodu.

John se snažil již od počátku kariéry bojovat proti tomu, aby byl obsazován pouze do rolí stereotypních postav: „Coby Asiat v Hollywoodu jsem už nesčetněkrát zažil nějaký ten rasistický ústrk, vyslechl si nějakou sžíravou poznámku a podobně. V profesním životě se to snažím neřešit a přijímám (a vždy jsem přijímal) spíše role, které nespadají do mantinelů asijských stereotypů. Doufám, že to má nějaký kladný účinek na současnou populární kulturu, že to třeba lidi alespoň trochu odradí od toho, aby o asijské menšině smýšleli pořád jedním a tím samým způsobem.“

Johnovou první výraznou roličkou (pokud nebudeme počítat štěky v seriálech Bostonská střední, Felicity nebo Čarodějky) tedy byla rasově nijak neurčená postavička „Milovníka MILFek #2“ v prvních Prci, prci, prcičkách z roku 1999, k níž se vrátil i v následujících třech pokračováních této oblíbené série. Kromě těchto filmů se John na počátku své kariéry mihl i v Americké kráse, Evoluci, Dr. Housovi a několika dalších seriálech, ale s výjimkou Off Center šlo vždy o nezajímavé jednorázovky.

Zlomový okamžik v Johnově kariéře tedy přišel až v roce 2004, kdy šel do kin první díl Zahulíme, uvidíme. Z této huličské komedie se stal takový hit, že z ní tvůrci vytřískali další dvě pokračování, a Johnovi se rozjela celá kariéra. John se díky úspěchu Zahulíme, uvidíme dostal do několika dílů Šéfkuchaře nadivoko, Chirurgů, Jak jsem poznal vaši matku, Ošklivky Betty, Studia 30 Rock a také FlashForwardu.

A dařilo se mu i na poli filmů, a to především díky obsazení v obnovené trilogii Star Trek. V současnosti je ale opět nejvíce vidět v televizi. Z posledních let stojí za vypíchnutí seriály Go On, Sleepy Hollow nebo již zrušený Selfie, v němž měl hlavní roli.

Autor profilu: @Jumpstar

Foto: Instagram Johna Cho


Hraje v