John Hurt

John Hurt

22.1.1940 77 let

Celé jméno: John Vincent Hurt
Místo narození: Chesterfield, Derbyshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Sloní muž, Harry Potter, Hellboy, Doctor Who

Slavný herec John Hurt, který obdržel od britské královny titul sira, se narodil roku 1940. Dokázal se prosadit jak na filmových plátnech, tak i na divadelních pódiích. Jeho popularitu potvrzuje například režisér David Lynch, který o něm řekl, že je nejlepším hercem na světě.

Je synem Arnolda Herberta Hurta, který zemřel roku 1999, a amatérské herečky Phyllis Hurt, která zemřela roku 1975. Má staršího bratra jménem Michael. Se svou rodinou se kvůli práci rodičů několikrát stěhoval, ale nikdy necestoval příliš daleko. Studoval na školách St Michael's Pre­paratory School, Lincoln School a Saint Martin School of Art. Dva roky se také věnoval studiu na herecké škole Royal Academy of Dramatic Art.

Jeho kariéra plnohodnotně započala už v šedesátých letech, kdy si například zahrál ve filmech Hříšný Davey či Before Winter Comes. V následujícím desetiletí se objevil ve vůbec prvním zfilmovaném Vetřelci, kde ztvárnil Kanea, první vetřelcovu oběť. Přelomovým desetiletím se stala osmdesátá léta, ve kterých si roku 1980 zahrál hlavní roli ve filmu Sloní muž. Za tuto roli byl nominován na Oscara, kterého se mu však nepovedlo získat.

John Hurt se stával čím dál více oblíbeným, a proto se čím dál více objevoval v hlavních rolích. Mezi těmi nejvýznamnějšími rolemi z následujících let zmiňme například filmy 1984, Závod se smrtí, Práskač a jeho kat, Jake Speed, Pastvina, I na kovbojky občas padne smutek, Rob Roy či Ďábel přichází.

Roku 2001 byl obsazen do filmové série Harry Potter, kde si ve třech dílech zahrála Garricka Ollivandera. Objevil se i v několika dalších úspěšných filmech jako Hellboy, V jako Vendeta, Klíč, New Yorku, miluji Tě!, Revanš či Válka Bohů. Proslavil se i svou rolí válečného Doktora, kterého ztvárnil v několika epizodách seriálu Doctor Who. Za zmínku stojí i jeho dabingová účast na seriálu Merlin, kde namluvil Draka.

John Hurt byl během svého života čtyřikrát ženatý. V letech 1962 – 1964 byl s Annette Robertson, v letech 1984 – 1990 s Donnou Peacock, v letech 1990 – 1996 s Joan Dalton a v letech 2005 – 2017 s Anwen Rees-Myers. Se svou třetí manželkou Joan Dalton zplodil dva sny – Alexandera Johna Vincenta Hurta a Nicholase Hurta.

Roku 2015 bylo veřejně oznámeno, že má rakovinu, ale i přesto se rozhodl dál pokračovat ve hraní, protože doktoři měli víru v to, že se to nezhorší. Pravdou však byl opak, protože na začátku roku 2017 John zemřel, když podlehl své nemoci. Zemřel dva dny po svých 77. narozeninách.

Foto CC BY-SA 4.0 Walterlan Papetti, Wikimedia Commons


Hraje v