Johnny Depp

Johnny Depp

9.6.1963 61 let

Celé jméno: John Christopher Depp II.
Místo narození: Owensboro, Kentucky, USA
Známé projekty: Střihoruký Edward, Piráti z Karibiku, Karlík a továrna na čokoládu

John Christopher Depp II. se narodil Johnovi a Betty Sue Deppovým. Jeho otec pracoval jako stavební inženýr a jeho matka jako servírka a hospodyně. Johnny se narodil jako čtvrté a tedy nejmladší dítě. S rodinou se často stěhovali kvůli otcově práci. Když bylo Johnnymu sedm let, tak se konečně usadili v Mirimar na Floridě. Předtím bydleli skoro rok v motelu, než si jeho otec našel práci.

Depp svůj nový domov nenáviděl a ve dvanácti začal kouřit, experimentovat s drogami a sebepoškozovat se, protože byl vystresovaný z rodinných problémů. V roce 1978, když mu bylo patnáct, se jeho rodiče rozvedli. Protože byl Johnny nejmladší, tak musel chodit k otci do práce, kde vyzvedával příspěvky na děti. Díky rozvodu se mezi Johnnym a jeho otcem vytvořila propast.

Už od dvanácti hrál Johnny na kytaru a vstupoval do různých kapel. V šestnácti přestal chodit do školy a připojil se ke kapele The Kids, která se stala poměrně úspěšnou. Depp žil několik měsíců v autě. V roce 1983, když mu bylo 20, se setkal s o pět let starší maskérkou Lori Allison, kterou si i vzal. Ten stejný rok se pár přestěhoval do L.A. a Johnny doufal, že zde s kapelou prorazí. Stále však žil z omezeného rozpočtu a spolu se spoluhráči s kapely si přivydělával prodejem per pro jednu telemarketingovou společnost.

O rok později ho jeho žena představila svému bývalému příteli, herci Nicolasi Cageovi, který v Johnnym viděl potenciál a představil tohoto nadějného muzikanta hollywoodskému agentovi. Díky tomuto setkání započal Johnny svou hereckou kariéru. Získal několik malých vedlejších rolí ve filmech a v roce 1984 přišla jeho první opravdová role v hororu Noční můra v Elm Street.

V roce 1985 se The Kids rozpadli a s kapelou se rozpadlo i jeho manželství. Depp poté poznal herečku Sherilyn Fenn, se kterou se setkal na natáčení krátkometrážního filmu Dummies. Pár byl krátkou dobu zasnouben, ale nakonec se rozešel. Dále byl zasnoubený i s herečkou Jennifer Grey, ale jejich láska taktéž dlouho nevydržela.

Depp začal herectví brát vážně a začal ho studovat. Chodil na hodiny v Loft Studiu v Los Angeles a bral i soukromé lekce. Tyto lekce se vyplatily, protože v roce 1987 nahradil herce Jeffa Yaghera v roli policisty v utajení, Tommyho Hansona, ve velmi populárním seriálu 21 Jump Street. Tato role ho téměř okamžitě vymrštila na vrchol. Téměř přes noc se stal idolem teenagerů a tento titul jej velmi povznášel. Když v roce 1989 vypršela jeho smlouva na Jump Street, skočil po příležitosti ztvárnit větší role.

V roce 1990 si zahrál v muzikálu Cry-Baby, který byl obrovským hitem a pomohl mu změnit jeho image. Ten stejný rok dostal příležitost předvést svou všestrannost v hlavní roli ve filmu Tima Burtona, Střihoruký Edward. Tento film Deppa postrčil na žebříček nejlepších herců. V důsledku toho, že byl film velmi úspěšný, vystupoval Depp jako vážný, spíše temný, výstřední umělec, který si vybíral role, které překvapily jak kritiky, tak diváky.

Během natáčení Střihorukého Edwarda potkal Winonu Ryder, se kterou začal randit a brzo se z nich stal oblíbený hollywoodský pár. Po pěti měsících se zasnoubili, ale v roce 1993 se rozešli, protože Winoniny rodiče jejich svatbu neschvalovali.

(Johnny Depp s Leonardem DiCapriem ve filmu Co žere Gilberta Grapea; Foto: Paramount Pictures)

Když pomineme jeho osobní život, tak Depp jenom vzkvétal, získával uznání od kritiků a jeho popularita stále rostla. V roce 1993 si zahrál roli škarohlída Sama ve filmu Benny a Joon a ztvárnil Gilbeta ve filmu Co žere Gilberta Grapea.

V srpnu toho roku spolu se dvěma obchodními partery koupil klub The Viper v L.A., ze kterého se okamžitě stalo oblíbené místo. Depp v klubu představil svou nově vzniklou kapelu. Ale klub už nebyl pak moc populární, když se v říjnu ten stejný rok před klubem herec River Phoenix předávkoval a následně zemřel.

Depp přestal kontrolovat svůj život, protože si zahrával s drogami a upadal do hlubokých depresí. Touto dobou měl vztah s modelkou Kate Moss. Oba byli na titulních stránkách novin a časopisů díky svému vášnivému a nepředvídatelnému chování. V roce 1994 skončil Depp po několika rvačkách opilý v jednom hotelu v New Yorku.

Jeho divoký život však neměl žádný efekt na jeho práci. V roce 1994 znovu spolupracoval s Burtonem na životopisném filmu Ed Wood, který Deppovi opět vynesl uznání mnoha kritiků. V roce 1995 si zahrál ve filmu Don Juan DeMarco, a v roce 1997 ztvárnil FBI agenta v přestrojení ve filmu Donnie Brasco.

V roce 1998 se rozešel se svou přítelkyní Kate Moss a přijal roli alter ega novináře ve filmové adaptaci knihy Jak se neztratit v L.A. O rok později si zahrál v hororu Astronautova žena a ten stejný rok opět spolupracoval s Burtonem a objevil se ve filmu Ospalá díra, kde ztvárnil roli Ichaboda Crana. Při natáčení sci-fi Devátá brána se setkal s francouzskou herečkou Vanessou Paradis, která mu v květnu porodila dceru Lily-Rose Melody.

Následující rok se objevil v oblíbeném romantickém dramatu Čokoláda. V roce 2001 ztvárnil roli kokainového krále George Junga ve filmu Kokain. Další roli získal ve filmu Z pekla a následující rok jsme ho mohli vidět ve filmu Tenkrát v Mexiku. V roce 2002 mu Paradis porodila syna, Jacka.

(Johnny Depp jako kapitán Jack Sparrow spolu s hercem Orlandem Bloomem; Foto: WALT DISNEY Pictures)

V roce 2003 ztvárnil piráta Jacka Sparrowa ve filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly. Film byl velice populární a později z něj byla vytvořena pirátská série. V roce 2004 jsme ho mohli vidět ve filmu Tajemné okno nebo Hledání Země – Nezemě, za což získal pozitivní kritiku. Tento filmu mu také získal více jak deset nominací.

Následující rok ztvárnil roli Willyho Wonky ve filmu Karlík a továrna na čokoládu. V roce 2006 se Depp vrátil na plátna kin jako kapitán Jack Sparrow a tuto roli si zopakoval i ve třetím díle pokračování pirátské série, který měl premiéru v následujícím roce. Tentýž rok ztvárnil roli Sweeneyho Todda v muzikálovém filmu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, který režíroval opět Tim Burton. Zde si zahrál po boku herečky Heleny Bonham Carter.

V roce 2009 se objevil ve filmu Imaginárium Dr. Parnasse a Veřejní nepřátelé. O rok později měl premiéru film Alenka v říši divů, na kterém Depp opět spolupracoval s Burtonem a ztvárnil zde roli Kloboučníka. V roce 2011 mělo premiéru čtvrté pokračování Pirátů z Karibiku a ten stejný rok si zahrál ve filmové adaptaci knihy od Huntera S. Thompsona Rumový deník. Tentýž rok ještě namluvil postavičku animovaného chameleona ve filmu Rango.

V roce 2012 si zahrál v komedii Tima Burtona Temné stíny, kde ztvárnil upíra Barnabase Collinse. Tento rok se Depp rozešel s matkou svých dětí, se kterou žil společně čtrnáct let. Na natáčení filmu Rumový deník se sekal s herečkou Amber Heard, se kterou byl spatřen na veřejnosti krátce poté, co se s Vanessou rozešel.

Další rok se spojil s producentem Pirátů z Karibiku, Jerrym Burckheimerem, ve filmu Osamělý jezdec. V tomto roce se Depp zasnoubil s Amber a v roce 2015 se vzali, avšak vztah skončil rozvodem v květnu 2016.

V roce 2015 ztvárnil roli notorického trestance Whiteyho Buglera v životopisném filmu Black Mass: Špinavá hra. Následující rok si zopakoval roli Kloboučníka v pokračování filmu Alenka v říši divů a v dobrodružném fantasy Fantastická zvířata a kde je najít ztvárnil roli Grindelwalda.

Foto CC BY-SA 3.0 Angela George, Wikimedia Commons


Hraje v