Jon Favreau

Jon Favreau

19.10.1966 57 let

Celé jméno: Jonathan Kolia Favreau
Místo narození: Flushing, Queens, New York, USA
Známé projekty: Bourák, Iron ManŠéf

Jon Favreau je známý americký herec, tvůrce, producent, scenárista a režisér. Narodil se roku 1966 v New Yorku, a to učitelům Madeleine a Charlesovi Favreauovým. Jeho matka je židovského vyznání a má předky v Rusku. Jeho otec je potomkem italských katolíků. Kromě toho má předky z Kanady a Francie.

Po vystudování The Bronx High School of Science se vrhl na studium na Queens College, kterého však zanechal těsně před ukončením, a to roku 1988. Během studia jednu dobu působil na Wall Street. Po zanechání školy se odstěhoval do Chicaga, kde se chtěl stát hercem. Začal tu působit v různých divadlech, až se nakonec dostal na filmová plátna a do televizních obrazovek.

Svou hereckou kariéru zahájil roku 1992 menším filmovým štěkem. Brzy poté získal roli D-Boba ve filmu Bourák, kde byl jednou z hlavních rolí. Od této chvíle začal získávat čím dále větší role. Do roku 2000 se objevil například ve filmech Proutníci, Šest pohřbů a jedna svatba, Drtivý dopad a Rocky Marciano.

Další velké filmové role získal ve snímcích Náhradníci, Láska a sex, The Big Empty, Daredevil, Rozchod!, Čtvery vánoce, Trable v ráji, Kámoš k pohledání, Z cizího krev neteče, Vlk z Wall Street a Šéf. Kromě rolí v komediích si zahrál i postavu Happyho, kterého znají všichni fanoušci Marvelu. Tato postava vystupuje ve filmech o Iron Manovi, ale objevila se například i ve snímku Spider-Man: Homecoming.

Co se týče seriálů, tak jsme ho roku 1997 mohli vidět ve Friends, kde hrál milionáře Petea Beckera. Dále propůjčil svůj hlas Crumfordu Lorakovi v seriálu Buzz Lightyear of Star Command a Pre Vizslovi v seriálu Star Wars: The Clone Wars.

Jon Favreau však není pouhý herec, nýbrž především i tvůrce a režisér. Produkčně se podílel či vedl například seriály Dinner for Five, Revolution a The Shannara Chronicles a filmy Kniha džunglí, The Lion King a Iron Man. Co se týče režie, tak se ujal například filmů Iron Man (jednička i dvojka), Kovbojové a vetřelci, Šéf a Kniha džunglí.

Roku 2000 si vzal za ženu doktorku Joyu Tillem, se kterou má tři děti, a to syna Maxe a dcery Madeleine a Brighton Rose. Je velkým milovníkem Dungeons & Dragons a na vysoké se mu přezdívalo Johnny Hacky.

Foto CC BY-SA 2.0 Eva Rinaldi, Wikimedia Commons


Hraje v