Jonathan Pryce

Jonathan Pryce

1.7.1947 76 let

Celé jméno: John Price
Místo narození: Carmel, Flintshire, Wales, Velká Británie
Známé projekty: Piráti z Karibiku, Wolf Hall, Game of Thrones

Velšský herec Jonathan Pryce se narodil roku 1947. Je synem Isaaca Pricea a Margaret Ellen. Má dvě starší dcery. Studoval na Holywell High School a Edge Hill University. Na škole se seznámil s divadlem, kterému se rozhodl naplno věnovat, a proto vystudoval i Royal Academy of Dramatic Art.

Jonathan Pryce má na svém kontě už velkou dávku hereckých rolí. I přesto, že si zahrál více ve filmech a seriálech než v divadlech, tak i přesto je především znám díky svým divadelním rolím, které ho velmi proslavily. Jeho pravděpodobně neúspěšnější rolí je postava Hamleta, kterou hrál ve stejnojmenných divadelních inscenacích.

Jeho nejznámější filmové role jsou ze snímků Brazil, Strašidelné líbánky, Akce Rachel, Konkurenti, V žáru lásky, Evita, Zítřek nikdy neumírá, Za přední linií, Biblické příběhy: David, Ronin, Aféra s náhrdelníkem, O Popelce trochu jinak, Co ta holka chce, Kletba bratří Grimmů, Tvrdé palice, Moje zinková postel, Vrtěti ženou, G.I. Joe 2, Spása, Listen Up Philip a Dáma ve zlatém.

V poslední době se proslavil rolí guvernéra Weatherbyho Swanna z úvodní trilogie Piráti z Karibiku. Roku 2015 byl obsazen do seriálu Wolf Hall, kde si zahrál kardinála Thomase Wolseyho. V letech 2015 – 2016 se objevil jako Nejvyšší vrabčák v seriálu Game of Thrones. V roce 2016 jsme ho mohli vidět v minisérii Taboo, v níž si zahrál sira Stuarta Strange a nově pak v Tales from the Loop, kde představoval Russe. Během příštích pár let se bude v páté a šesté sérii oceňovaného The Crown objevovat jako princ Philip.

Během prací v Everyman Theatre se roku 1972 seznámil s herečkou Kate Fahy. Spolu mají tři děti: Patricka, Gabriela a Phoebe.

Foto CC BY-SA 2.0 Honeyfitz, Wikimedia Commons


Hraje v