Juliette Binoche

Juliette Binoche

9.3.1964 60 let

Celé jméno: Juliette Binoche
Místo narození: Paris, France
Známé projekty: The English Patient, Clouds of Sils Maria, Chocolat

Binoche se narodila v Paříži jako dcera Jean-Marie Binoche, režiséra, herce a sochaře a Monique Yvette Stalens, učitelky, režisérky a herečky. Její otec, který je Francouz, má také portugalsko-brazilský původ; byl vychován částečně v Maroku svými francouzskými rodiči. Její matka se narodila v Częstochowa v Polsku.

Když se její rodiče v roce 1968 rozvedli, byla čtyřletá Juliette a její sestra Marion poslány do provinční internátní školy. Během dospívání trávily sestry školní prázdniny se svou babičkou z matčiny strany a neviděly své rodiče celé měsíce.

Nebyla příliš akademická a ve svým dospívání začala hrát ve škole v amatérských divadelních produkcích. V sedmnácti režírovala a hrála ve studentské inscenaci hry Eugèna Ionesca Exit the King. Studovala herectví na Conservatoire National Supérieur d'Art Dramatique (CNSAD), ale po krátké době skončila, protože se jí nelíbilo kurikulum. Na začátku 80. let si přes přítele našla agenta a připojila se k divadelnímu souboru, který pod pseudonymem Juliette Adrienne cestoval po Francii, Belgii a Švýcarsku. V této době začala lekce s hereckou trenérkou Verou Greghovou.

Její první profesionální filmová zkušenost přišla jako komparz v třídílném televizním seriálu TF1 Dorothée, danseuse de corde (1983) režiséra Jacquese Fanstena, po níž následovala podobně malá role v provinčním televizním filmu Fort bloque režiséra Pierricka Gunnarda. Poté si Binoche zajistila své první celovečerní vystoupení menší rolí ve filmu Liberty Belle (1983). Její role si vyžádala pouhé dva dny na natáčení, ale stačila k tomu, aby jí inspirovala ke kariéře ve filmu.

Binoche začal chodit na lekce herectví během dospívání a poté, co účinkovala v několika divadelních produkcích, byl obsazena do filmů významných režisérů, jako jsou Jean-Luc Godard, Jacques Doillon a André Téchiné. Její filmový debut v angličtině The Unbearable Lightness of Being (1988) ji vynesl na mezinárodní výsluní. Další mezinárodní uznání získala s rolí v dobové romance English Patient (1996), za kterou získala Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Za svůj výkon v romantické komedii Chocolat (2000) získala Binoche nominaci na Oscara za nejlepší herečku.

Má dvě děti: syna Raphaëla (narozeného 2. září 1993), jehož otcem je André Halle, profesionální potápěč, a dceru Hanu (narozena 16. prosince 1999), jejímž otcem je herec Benoît Magimel. Její sestra Marion Stalens, narozená v roce 1960, je profesionální fotografka a také režisérka dokumentárních filmů. Její nevlastní bratr Camille Humeau je uznávaný hudebník.

Foto: Instagram Juliette Binoche


Hraje v