Kevin Conroy

Kevin Conroy

30.11.1955 68 let

Celé jméno: Kevin Conroy
Místo narození: Westbury, New York, USA
Známé projekty: Batman: The Animated Series, herní série Batman: Arkham

Spojit si poměrně neznámou tvář tohoto dnes již osmapadesátiletého Američana s upnutou maskou temného rytíře by nejednomu komiksovému fanouškovi dělalo asi menší potíže, když ale tenhle pán otevře pusu, vše je hned jasné. Hromový hlas Kevina Conroye dává animovanému Batmanovi život už od počátku 90. let.

Osmnáct let po svém narození v roce 1955 ve Westbury se Conroy vydává do New Yorku, kde získává stipendium na prestižní hereckou Juilliard School, kde ho pod rukyu dostali zasloužilí herci, kteří před mladým Kevinem vypustili do světa takové hollywoodské stálice jako Robina Williamese nebo Christophera Reevea (filmový představitel Supermana), a na které se mu v roce 1978 podařilo odmaturovat.

Po turné divadelní hry Deathtrap o rok později se přestěhoval do Kalifornie, aby zkusil štěstí v televizi. Uchytil se v několika telenovelách jako Another World nebo Search for Tomorrow, později se probojoval i do několika pořadů (nechvalně) známých i českému divákovi jako Dynastie nebo Matlock. Na divadlo však nezapomněl, často vystupoval v kalifornském Old Globe Theatre, kde to dotáhl například na hlavní roli v Shakespearově Hamletovi.

V roce 1992 se nesmazatelně zapsal do historie Gothamu jako hlas kresleného Batmana z klasických Animated Series. V průběhu 90. let byl pak spjat se všemi projekty od Warner Bros. týkajícími se Batmana, přes další seriály jako Batman budoucnosti nebo Liga spravedlivých, až po z nich vycházející videofilmy. V roce 2008 se Conroy ke své nejslavnější roli vrátil ve filmu Gotham Knight, kde opět namluvil postavu temného rytíře, díky čemuž celý film vyznívá nakonec mnohem víc jako odkaz na animované seriály 90. let, než reklamní předskokan trháku Temný rytíř Christophera Nolana, kterým měl být.

Dnes je Kevin Conroy znám zejména i fanouškům herní série Batman: Arkham, kde ve třech z jejích dosavadních čtyř her namluvil hlavního hrdinu. Jedinou výjimkou se tak stala hra Batman: Arkham Origins sledující Batmanovy začátky, což pro temného rytíře vyžadovalo mladšího dabéra, konkrétně Rogera Craiga Smithe.

Zajímavá poznámka na závěr je, že přestože ze všech Batmanových představitelů je Conroy ten nejneznámější, se svými dvaadvaceti lety praxe je s touto postavou spjat déle, než všichni ostatní herci (tedy Adam West, Michael Keaton, Val Klimer, George Clooney a Christian Bale) dohromady.


Hraje v