Celé jméno: Klaus Günter Karl Nakszynski
Místo narození: Zoppot, Svobodné město Gdaňsk
Známé projekty: Aguirre, der Zorn Gottes, Nosferatu: Phantom der Nachte, Fitzcarraldo
Klaus se narodil kousek od Gdaňsku v dobách, kdy byl tento přístav ještě svobodným městem. Jeho otcem byl bývalý operní pěvec Bruno Nakstynski a matkou zdravotní sestra Susanne Lutze. Během ekonomické krize se rodina přestěhovala do Berlína, kde získala německé občanství a jméno Kinski. Klaus zde chodil na prestižní školu Prinz-Heinrich-Gymnasium, kde odmaturoval s vyznamenáním.
Po předčasné maturitě byl Klaus odvelen do Wehrmachtu a v letech 1943–44 sloužil v Generálním Gouvernementu a následně byl převelen do Nizozemska, kde byl krátce před Štědrým dnem roku 1944 zajat britskými jednotkami, kvůli čemuž strávil pár měsíců v colchesterském vězení, kde začal s hereckou kariérou, čímž se stal jedním z mála herců, kteří začali hrát ve věznici.
Po návratu do Němec nastoupil Kinski do divadla v Offenburgu a v roce 1946 přestoupil do slavného Schlosspark-Theater v Berlíně, kde zaujal filmové režiséry. Dva roky po nástupu do běrlínského divadla si konečně odbyl debut ve filmu, konkrétně v ceněném dramatu Morituri. Roku 1951 pak ztvárnil malou roli zraněného vojína ve slavném válečném filmu Decision Before Dawn.
V padesátých letech se Kinski objevoval v mimořádně úspěšných filmech (Ludwig II: Glanz und Ende eines Königs, A Time to Love and a Time to Die) a v letech šedesátých zahájil svou westernovou kariéru. Českým fanouškům nejvíce utkvěla v paměti role Lukea Lucase ve slavné indiánce Winnetou – 2. Teil (Vinnetou: Rudý gentleman) a jako Hrbáč Juan Wild bojoval s Clintem Eastwoodem a Lee van Cleefem v Leoneho spaghetti westernu For a Few Dollars More. Z dalších westernových snímků v nichž Kinski exceloval jmenujme A Bullet for the General, The Great Silence či Last Gunfight.
Kinski jako Hrbáč ve westernu For a Few Dollars More. Foto: PEA
Šedesátá léta ozdobil Klaus ještě výkony ve slavných filmech The Man in Istanbul, kde se potkal s jedním ze statečných, Horstem Buchholzem, a Doctor Zhivago, v němž doplnil hvězdnou sestavu ve složení Alec Guinness, Omar Shariff, Julie Christie a Geraldine Chaplin.
Roku 1970 si Klaus zahrál vyšinutého padoucha Reinfielda ve Stokerově adaptaci Count Dracula, kde se setkal s Christopherem Leem a Herbertem Lomem. Dva roky po drákulovském filmu zahájil Kinski spolupráci se slavným režisérem Wernerem Herzogem, když se objevil v životopisném conquistadorském filmu Aguirre, der Zorn Gottes. Mezi ním a Herzogem nikdy nepanoval přátelský vztah, což ostatně víme z režisérovy knihy „Můj nejmilejší nepřítel Klaus Kinski“. I tak ale toto duo dokázalo natočit další skvělé snímky, z nichž ten nejslavnější, Nosferatu: Phantom der Nachte, bývá dodnes považován za jeden z nejlepších remakeů ve filmové historii. Další filmy Kinského a Herzoga byly Woyczek, Fitzcarraldo a Cobra Verde, žádný z nich však už nedokázal dosáhnout Nosferatova věhlasu.
Kinski jako hrabě Drákula. Foto: Gaumont
Na sklonku kariéry hrál Klaus v dalších slavných filmech Creature, Android a Kommando Leopard. V roce 1988 opět nasadil upírské zuby ve filmu Vampire in Venice a rok nato si sám natočil, napsal scénář a zahrál hlavní roli v hudebním dramatu Paganini.
Italský Nosferatu ve filmu Vampire in Venice. Foto: Reteitalia
Kinski zemřel na infarkt v kalifornském Lagunitas 23. listopadu 1991 zanechav po sobě tři děti.
V posledních letech se o Kinském často hovoří, dcera Natassja jej nedávno obvinila z opakovaného zneužívání a Herzog ho ve své autobiografii popsal jako agresivního a neurvalého blázna. Klaus Kinski byl prostě svéráz, zároveň se však jednalo o jednoho z největších herců, kteří kdy žili.
Embed from Getty ImagesFoto: Reteitalia (z filmu Vampire in Venice)