Mark Harmon

Mark Harmon

2.9.1951 72 let

Celé jméno: Thomas Mark Harmon
Místo narození: Burbank, Kalifornie, USA
Známé projekty: The West WingNCIS

Thomas Mark Harmon se narodil v roce 1951 v Kalifornii. Jeho otec je fotbalový hráč a hlasatel Tom Harmon. Matka je herečka a umělkyně Elyse Knox. Harmon má dvě starší sestry, Kristin (herečka a malířka) a Kelly (herečka a modelka).

Během svých školních let hrál Harmon za fotbalové týmy škol. Po vystudování se Harmon rozhodl pro práci v reklamních firmách, stal se režisérem reklam. To mu nevydrželo dlouho, raději se šel věnovat herectví.

První roli mu dojednali rodiče Kristininýho manžela a bylo to v jedné epizodě Ozzie's Girls. Poté se objevil jako host v seriálech Adam-12, Police Woman a Emergency!. Také se objevil v epizodě 905-Wild, která sloužila jako „backdoor pilot“ pro seriál o pracovnících kontroly zvířat v L.A. Producent Jack Webb později obsadil Harmona do krátkého seriálu Sam o strážníku LAPD a jeho partnerovi K-9. Předtím získal nominaci na cenu Emmy za velkolepého vedlejšího herce v minisérii nebo filmu za postavu Roberta Dunlapa ve filmu Eleanor and Franklin: The White House Years. V roce 1978 se objevil ve třech dílech minisérie Centennial jako kapitán John MacIntosh.

Ke konci 70. let se objevil v seriálech Laverne & Shirley, Delvecchio, The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries a měl vedlejší role ve filmech Comes a Horseman (1978) a Beyond the Poseidon Adventure (1979). Poté získal roli „také hraje“ v akčním seriálu 240-Robert jako zástupce Dwayne Thibideaux.

V roce 1980 získal hlavní roli v soap opeře Flamingo Road, kde hrál postavu Fieldinga Carlisla. Přestože byl seriál hodnocen kladně, byl po dvou řadách zrušen. Po ukončení získal roli dr. Roberta Caldwella ve vysoce oceňovaném seriálu St. Elsewhere, který získal i cenu Emmy. V seriálu vydržel tři roky.

V lednu 1986 byl časopisem People označen jako „Nejvíce sexy muž na planetě“. Po odchodu z St. Elsewhere hrál hlavní roli ve filmech Prince of Bel Air (spolu s Kristie Alley) a The Deliberate Stranger, kde ztvárnil reálného sériového vraha Teda Bundyho. Dále hrál v roce 1986 roli v divadelním filmu Let's Get Harry a hlavní roli v komedii Summer School (znovu s Kristie Alley). Poté se vrátil znovu do seriálu, ve čtyřech dílech hrál Sama Crawforda v seriálu Moonlighting. V roce 1987 si zahrál ve filmu After the Promise. V roce 1988 si zahrál ve filmu The Presidio spolu s Seanem Connerym a Meg Raynem, a také ve filmu Stealing Home s Jodiem Fosterem.

Další Harmonova hlavní role v seriálu byla chicagský policejní detektiv Dickie Cobb ve dvou řadách Reasonable Doubts. V roce 1993 se objevil v jednom dílu seriálu Harts of the WestSeanem Murraym.

V roce 1995 hrál soukromého detektiva v seriálu Charlie Grace. Poté další čtyři roky hrál dr. Jacka McNeile v lékařském seriálu Chicago Hope.

V květnu 2002 získal roli zvláštního agenta Tajné služby, Simona Donovana, ve čtyřdílném The West Wing. Role mu získala druhou nominaci na Emmy. Tam si ho vyhlídl i Donald P. Bellisario, producent JAG a budoucího NCIS, a obsadil ho jako zvláštního agenta NCIS, Leroye Jethro Gibbse, ve dvou dílech JAG v dubnu 2003. Od září pak hraje tuto hlavní postavu v seriálu NCIS. Ta mu přinesla šest nominací na cenu People's Choice a i jednu výhru v kategorii Oblíbený herec v TV drama v roce 2017. V seriálu se znovu setkal s jeho bývalými kolegy z Chicago Hope: Rockym Carrollem, Lauren Holly a Jaynem Brookem. Od roku 2008 pro seriál funguje i jako producent a výkonný producent.

Foto: CC BY Jerry Avenaim, Wikimedia Commons


Hraje v