Max von Sydow

Max von Sydow

10.4.1929 90 let

Celé jméno: Carl Adolf von Sydow
Místo narození: Lund, Švédsko
Známé projekty: Vymítač ďábla, Flash Gordon, Game of Thrones

Max von Sydow je švédský herec, který se narodil roku 1929 ve Švédsku. Jeho otec Carl Wilhelm von Sydow byl etnologem a učitelem a jeho matka Baroness Maria Margareta von Sydow byla učitelka. Má německé a polské předky. Chodil na školu Lund Cathedral School, kde se naučil německy a anglicky.

Herectví se začal věnovat brzy po druhé větové válce. Na svém kontě má od té doby obrovské množství filmů, kde většinou hrál velké role. Z jeho filmové tvorby zmiňme například projekty Sedmá pečeť, Tvář, Pramen panny, Jako v zrcadle, Hosté večeře Páně, Quillerovo memorandum, Hodina vlků, Hanba, Náruživost, Vystěhovalci, Vymítač ďábla, Tři dny Kondora, Smrt v přímém přenosu, Flash Gordon, Vítězství, Barbar Conan, Nikdy neříkej nikdy, Útěk ze sna, Duna, Krycí jméno: Smaragd, Vlk u dveří, Pelle Dobyvatel, Polibek před smrtí, Obchodník s hrůzou, V nepřátelských vodách, Jak přicházejí sny a Sníh padá na cedry.

Po roce 2000 se objevil například ve filmech Vrah přichází v noci, Intacto, Minority Report, Království prstenu, Heidi, Skafandr a motýl, Křižovatka smrti 3 – Tentokráte z Paříže, Citové pouto, Muž a jeho pes, Solomon Kane, Robin Hood, Prokletý ostrov a První, poslední. Roku 2015 se objevil jako Lor San Tekka ve filmu Star Wars: Síla se probouzí.

Už jenom z tohoto dlouhého výčtu lze poznat, že Max von Sydow je převážně filmový herec. Objevil se však i v několika seriálech. Roku 2009 si zahrála kardinála von Waldburga v seriálu The Tudors. Roku 2016 jsme ho mohli vidět jako Tříokou vránu v seriálu Game of Thrones. Nahradil herce Struana Rodgera, který tuto postavu hrál před ním.

V letech 1951–1979 byl ženatý s herečkou Christinou Olim. Od roku 1997 je ženatý s Cathrine Brelet. S Christinou Olim má dva syny (Clase a Henrika). Od roku 2002 je francouzským občanem. Se svou druhou manželkou žil až do své smrti, když roku 2020 zemřel v Paříži.

Foto CC BY-SA 2.0 Mario Antonio Pena Zapatería, Wikimedia Commons


Hraje v