Celé jméno: Clifford Smith Jr.
Místo narození: Hempstead, Nassau County, New York, USA
Známé projekty: Kdo hulí, ten umí, Method & Red, The Deuce
Method Man je americký raper, který se narodil roku 1971 v New Yorku. Dnes však již nejde o čistého zpěváka, aktivně se totiž angažuje v seriálech a filmech, ve kterých získal spoustu velkých rolí. Kromě toho je i textař a producent.
Dětství prožil střídavě na Long Islandu a Staten Islandu, protože jednu dobu bydlel u otce (Long Island) a jednu dobu u matky (Staten Island). Tak i tak vyrůstal se svými dvěma sestrami Terri a Missy. Během studia se věnoval především lakrosu, protože sportování ho bavilo už odmala.
Dospívání však neměl moc příjemné, protože kvůli vyhazovům ze školy byl nucen se uchýlit k pracování v pochybných oblastech. Kromě špatně placených prací proto musel například i prodávat drogy.
Naprostý obrat v jeho životě přišel na začátku 90. let. Už jako malý se hodně zajímal o hudbu, a proto, když narazil na RZA a GZA, se přidal do rapové skupiny Wu-Tang Clan, ve které působí dodnes. Díky této skupině mohl rozjet svou hudební kariéru.
Debutové album této skupiny vyšlo roku 1993, přičemž Method Man vydal svou sólovou desku hned rok poté. Šlo konkrétně o Tical, které bylo ve své době velmi populární, a raper za ni dokonce dostal platinovou desku.
Od té doby ušel raper velmi dlouhou cestu a vydal několik celosvětově známých písniček. Na svém kontě má celkem šest sólových alb, přičemž kromě prvního zmiňovaného Tical (1994) vydal ještě Tical 2000: Judgement Day (1998), Tical 0: The Prequel (2004), 4:21… The Day After (2006), The Meth Lab (2015) a Meth Lab Season 2: The Lithium (2018).
Kromě toho se podílel na všech albech skupiny Wu-Tang Clan, konkrétně tedy spoluvydal Enter the Wu-Tang (36 Chambers) (1993), Wu-Tang Forever (1997), The W (2000), Iron Flag (2001), 8 Diagrams (2007), A Better Tomorrow (2014), Once Upon a Time in Shaolin (2015) a The Saga Continues (2017).
Mimo to spolupracoval na deskách s Redmanem [Blackout! (1999), How High (2001) a Blackout! 2 (2009)], Ghostfacem Killahem a Raekwonem [Wu-Massacre (2010)] a Havocem [Dirty P (2020)]. Celkově se tedy Method Man podílel na 19 albech.
Nicméně v době, kdy se aktivně věnoval své pěvecké kariéře, rozjel i kariéru herce. Tuto kariéru odstartoval konkrétně roku 1997, kdy získal roli Dennise Broadwaye ve filmu 187 – Kód pro vraždu. Brzy poté se objevila například v seriálu Oz, kde si zahrál Carltona Danielse.
Proslavit se dokázal díky roli Silase P. Silase, kterého si roku 2001 zahrál ve světoznámé komedii Kdo hulí, ten umí. O dva roky později byl obsazen do seriálu The Wire, kde až do roku 2008 vystupoval jako Melvin Wagstaff.
Během toho se však věnoval i jiným rolím, zahrál si totiž například v komedii Perfektní servis, kde ztvárnil jednu z hlavních rolí. Další velkou roli získal v hudebním seriálu Method & Red, ve kterém si roku 2004 zahrál sám sebe. Seriál se však nedočkal obnovení pro druhou sérii, a proto se Method Man musel začít věnovat něčemu jinému.
Z jeho dalších projektů zmiňme například filmy Hříšníci a svatí, Pohřebák, Švec a Paterson či seriály CSI, Chozen, Blue Bloods, The Breaks a Rebel. V letech 2017–2019 se dokázal prosadit v seriálu The Deuce, ve kterém si zahrál pasáka Rodneyho. Kromě toho se ještě podílel na seriálech The Last O.G. a Teenage Bounty Hunters.
Raper je znám pod spoustou dalších přezdívek, zmiňme například Johny Blaze, Hott Nikkels, Mr. Meth, MZA či Tical. Od roku 2001 je ženatý s Tamikou Smith, se kterou má syna Raekwona a dceru Cheyenne.
Během svého života byl minimálně dvakrát zatčen policií. Poprvé se tak stalo roku 2007, kdy byl zadržet za vlastnictví velkého množství marihuany. Podruhé k tomu došlo o dva roky později, kdy byl ve svém bytě zadržen kvůli daňovým podvodům.
Method Man získal za svou tvorbu několik cen, přičemž tu nejcennější představuje Grammy, kterou získal za písničku You're All I Need to Get By. Ve svém volném čase rád čte komiksy, přičemž přiznal, že by si jednou rád zahrál v nějakém filmu či seriálu, jehož děj je založen na komiksech. Této pocty se již dočkal například v seriálu Luke Cage, kde si zahrál sám sebe.
Foto CC BY 2.0 Alyssa Tomfohrde, Wikimedia Commons