Michelle Yeoh

Michelle Yeoh

6.8.1962 61 let

Celé jméno: Michelle Yeoh Choo Kheng
Místo narození: Ipoh, Perak, Malajsie
Známé projekty: Zítřek nikdy neumírá, Star Trek: Discovery, Všechno, všude, najednou

Michelle Yeoh je původem z Malajsie, kde se narodila roku 1962. Jejími rodiči jsou Yeoh Kian-teik a Janet Yeoh, kteří jsou původem z Číny. Yeoh se už jako malá zajímala o tancování, a tak se od svých čtyř let věnovala baletu.

V Malajsii studovala na dívčí škole v rodném městě, v 15 letech se však společně se svými rodiči přestěhovala do Velké Británie. I zde se zaměřovala na balet, ale jakmile si zranila páteř, nechala toho. Místo toho se zaměřila na herectví.

Ještě předtím se vrátila do rodné země, kde vyhrála soutěž krásy. Skrze to nakonec začala vystupovat v akčních filmech, nicméně v nich nebyla řádně doceněna, tak se rozhodla naučit bojovému umění, aby z ní byla akční hvězda.

Dnes je známa především díky svým akčním rolím, kterým se dokonce věnuje i ve vysokém věku. Na začátku své kariéry získala role například ve filmech The Owl and Dumbo, Šťastné hvězdy, Red Force, Police Story 3, Tai ji: Zhang San Feng, Superpolda a Dong fang san xia.

Roku 1997 se proslavila díky roli Bond girl, kterou si roku 1997 zahrála ve filmu Zítřek nikdy neumírá. Poté zamířila i do filmů Tygr a drak, Silver Hawk: Maska spravedlnosti, Gejša, Sunshine, Far North, Mumie: Hrob Dračího císaře, Babylon A.D., Zrození legendy, Jian yu, Dans La Lumiere a Morgan.

Od roku 2015 se začala věnovat i seriálům. Toho roku totiž byla obsazena do seriálu Strike Back, kde se objevila jako Mei Foster. Rok poté zamířila do historického seriálu Marco Polo, kde ztvárnila Lotus. Nejvíce se proslavila díky roli Philippy Georgiou, kterou si v letech 2017–2020 zahrála v seriálu Star Trek: Discovery.

Dále na sebe upozornila i ve filmech Mechanik zabiják: Vzkříšení, Šíleně bohatí Asiati, Ip Man: Cheung Tin Chi, Last Christmas, Mistrovská úroveň, Výbušnej koktejl, Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, Všechno, všude, najednou a Škola dobra a zla. Roku 2022 se objevila v minisérii The Witcher: Blood Origin, kde ztvárnila Scian.

V letech 1988–1992 byl jejím manželem hongkongský podnikatel Dickson Poon. Poté byla zasnoubená s americkým kardiologem Alanem Heldmanem, ale toho si nakonec nikdy nevzala. Následně začala chodit s francouzským bývalým výkonným ředitelem Ferrari Jeanem Todtem, se kterým je údajně již několik let zasnoubená.

Nemá žádné děti, vyznává buddhismus a na svém kontě má spoustu nominací na různá ocenění. Z těch významnějších proměnila nominaci na Saturn Awards, když vyhrála kategorii nejlepší herečky za roli ve filmu Všechno, všude, najednou.

Foto BY-SA 3.0 Georges Biard, Wikimedia Commons


Hraje v