Nathan Fillion

Nathan Fillion

27.3.1971 52 let

Celé jméno: Nathan C. Fillion
Místo narození: Edmonton, Alberta, Kanada
Známé projekty: Firefly, Castle, The Rookie

Nathan se narodil v Edmontnu do rodiny učitelů. Studoval na několika školách: Holy Trinity Catholic High School, Concordia University College of Alberta a the University of Alberta.

Po práci v několika divadlech, televizích a improvizované soap opeře Die-Nasty se v roce 1994 přestěhoval do New Yorku, kde účinkoval v seriálu One Life to Live jako Joey Buchanan, za kterou byl v roce 1996 nominován na Daytime Emmy Award v kategorii ve vedlejší mladé roli (Outstanding Younger Actor). O rok později opustil seriál (ale v roce 2007 se vrátil jako hostující herec), aby se věnoval jiným projektům. Když se přestěhoval do Los Angeles, hrál vedlejší role v sitcomech a byl obsazen jako James Frederick Ryan neboli minnesotský Ryan, ve Spielbergově filmu Zachraňte vojína Ryana.

V roce 2002 se objevil v závěrečné sérii seriálu Buffy the Vampire Slayer jako přisluhovač všeho zla Caleb. Velice ho včak proslavila role kapitána Malcolma Reynoldse ve Whedonovu sci-fi seriálu Firefly, díky němuž vyhrál Cinescape Genre Face of the Future – Male. Také vyhrál Syfy Genre Awards v kategorii nejlepší herec (Best Actor/Movie). Fillion považuje dobu strávenou při natáčení Firefly za nejzábavnější, jakou kdy během filmování zažil.

Dále se mihnul i v seriálu Lost jako Kevin – policista a krátce i manžel Kate. Účinkoval v romantické komedii Servírka, napsané a režírované Adrienne Shelly, která měla premiéru na Sundance Film Festivalu v roce 2007.

V prosinci 2006 potvrdilo studio Fox, že byl Nathan vybrán do hlavní role Alexe Tullyho v seriálu Drive, vytvořeném Nathanovým dlouholetým přítelem a dřívějším scénáristou Angela a Firefly. Ale protože ohlas nebyl takový, jako Fox čekal, byl seriál zrušen. Prvních šest epizod je možné stáhnout na Amazon.com a iTunes.

Propůjčil svůj hlas animovaným seriálům King of the Hill a Justice League Unlimited- Nathana jde slyšet nejen v seriálech, ale také ve videohře Jade Empire. Spolu s Adamem Baldwininem a Alanem Tudykem propůjčil hlas postavě Reynoldse z Firefly ve hře Halo 3 a v jejím následném rozšíření Halo 3: ODST.

Zahrál si po boku Neila Patricka Harrise a Felicia Day roli Kapitána Kladiva ve webovém seriálu Dr. Horribles Sing-Along Blog, taktéž od Whedona. Také se objevil ve vtipném porno webovém videu Nailing Your Wife.

Spolu s PJ Haarsmaem je spoluzakladatelem neziskové organizace Kids Need to Read (Děti musí číst), která pomáhá dětem rozvíjet jejich představivost tím, že získává knihy do bezplatných knihoven.

Napsal pilotní a několik nadcházejících epizod komedie s pracovním názvem Repo Brothers pro stanici ABC, kde získal poslední velkou roli v seriálu Castle jako spisovatel, který pomáhá newyorské policii řešit vraždy.

Zajímavosti

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Commons Wikimedia


Hraje v