Celé jméno: Peter Wilton Cushing
Místo narození: Kenley, Surrey, Anglie
Známé projekty: The Curse of Frankenstein, Dracula, Star Wars
Přední hororový herec Peter Cushing se narodil krátce před vypuknutím první světové války v anglickém Kenley. Krátce po jeho narození se rodina přesunula do londýnského Dulwiche, odkud však po několika letech odešla do městečka Purley. Mladý Peter zde vystudoval Shoreham College a následně si díky tvrdé práci zajistil místo na prestižní Guildhal School of Music and Drama. Po pár měsících ve worthingském divadle v Sussexu se následně vydal dobýt Hollywood.
V roce 1939 debutoval filmem The Man in the Iron Mask, ve kterém ztvárnil malou roličku vojenského oficíra. V Americe natočil pár dalších filmů, téměř vždy však dostal minimum prostoru, což vedlo k jeho návratu do rodné Británie. Po skončení druhé světové války se nejprve představil v krátkém filmu It Might Be You, úspěchem však byla až role Osrika v Olivierově filmu Hamlet, který získal Cenu Akademie. Tento film byl prvním, ve kterém hrál spolu s životním přítelem Christopherem Leem, ve společné scéně se však nepotkali.
Cushing jako Osrik. Foto: Two Cities Film
Na začátku padesátých let hrál Peter pana Darcyho v seriálovém zpracování slavného díla Jane Austen Pride and Prejudice a ve filmu Moulin Rouge se blýskl rolí Marcela de la Voiser. Svou univerzálnost prokázal v seriálu You Are There, kde si zahrál nacistického pohlavára Rudolfa Hesse. Ve své autobiografii později tuto roli označil jako svou nejodpornější. Roku 1956 se Peter představil coby generál Memnón v historickém velkofilmu Alexander the Great, kde se potkal mj. s Richardem Burtonem, a o pár měsíců později získal Cenu BAFTA za ztvárnění Otto Wesedonka v životopisném filmu Magic Fire, který pojednával o Richardu Wagnerovi.
Peter v roli řeckého generála Memnóna. Foto: Rossen Films
Roku 1957 si Peter poprvé zahrál v produkci legendárního studia Hammer. Ve filmu The Curse of Frankenstein ztvárnil titulního hrdinu. S partnerem Christopherem Leem a dvorním režisérem Terencem Fisherem vytvořili úžasné dílo, které se na dlouhou dobu stalo nejvýdělečnějším britským filmem. Roli Victora von Frankensteina si Cushing zopakoval ještě šestkrát a svým prvotřídním výkonem naprosto zastínil universalovského Colina Clivea.
Cushingův Frankenstein se objevil v sedmi filmech. Foto: Hammer Studios
Necelý rok po premiéře Frankensteinova dobrodružství přišel do kin další hammerovský kult, Dracula. Zde Cushing ztvárnil profesora Van Helsinga, který neúnavně bojuje s mocným upírem. Tuto roli si zopakoval ve spin-offu The Brides of Dracula a Van Helsingova vnuka hrál v následných dvou oficiálních pokračováních Dracula A.D. 1972 a The Satanic Rites of Dracula.
Cushing ve filmu Dracula A.D.1972. Foto: Hammer Studios¨
V roce 1959 si Peter zahrál i v dalším slavném monstrózním filmu. V kultovce The Mummy ztvárnil egyptologa Banninga, který probudil mocného Kharise v podání Christophera Lee.
Peter v roli Johna Banninga. Foto: Hammer Studios
Vedle hororů exceloval Cushing i jako světoznámý detektiv Sherlock Holmes, kterého si zahrál ve filmu The Hound of Baskervilles a následně i v seriálu z roku 1964. Zajímavé je, že roli později hrál i životní přítel Christopher Lee.
Cushingův Sherlock je považován za nejvíce věrného knižní adaptaci. Foto: Hammer Studios
Peter Cushing se v letech 1965–66 televizním divákům představil též jako Dr. Who. Ve dvou filmech, které nepatří do oficiálního whovianského kánonu, ztvárnil legendárního cestovatele časem, který se bije s mocnými Daleky a dalšími mimozemskými monstry. Na tuto roli rozhodně nebyl hrdý a dokonce ji ani nezmínil ve své biografii.
Peterův Dr. Who byl inspirován prvním oficiálním Doktorem. Foto: Amicus Productions
Roku 1974 se Peter upsal ambicióznímu projektu The Legend of 7 Golden Vampires, který studio Hammer natáčelo spolu s čínskými kolegy. Cushingův Van Helsing se zde vypravil do Číny zastavit mocné zlaté upíry, kteří jsou mocnější než Drákula. Byť se herecký bard snažil, seč mu síly stačily, film propadl a předznamenal hammerovský úpadek.
Cushingovo poslední vystoupení v kůži Van Helsinga se nepovedlo. Foto: Hammer Studios
Neúspěch v čínské koprodukci si Cushing vynahradil o tři roky později, kdy jej George Lucas obsadil do role velkomoffa Tarkina ve Star Wars. Hlavní padouch první natočené epizody Peterovi nesmírně sedl a proslavil jej po celém světě. Zajímavostí je, že roli měl původně hrát Christopher Lee, ale jelikož se nemohl uvolnit z natáčení, kamarád za něj zaskočil. Samotný Lee se pak do předaleké galaxie podíval až roku 2002, kdy dostal roli hraběte Dooku.
Velkomoff Tarkin proslavil Cushinga po celém světě. Foto: Lucasfilm
Po úspěchu Star Wars se Peter vrátil do britské produkce, kde si zahrál ve filmech Shock Waves, Son of Hitler a Sword of the Valiant. Roku 1984 naposledy ztvárnil Sherlocka v televizní detektivce The Masks of Death a o dva roky později se filmem Biggles rozloučil s aktivní kariérou.
Biggles – poslední Peterova role. Foto: Tambarle See
Peter Cushing zemřel na rakovinu prostaty dne 11. srpna 1994. Byl oplakán celým filmovým světem, hlavně pak kamarádem Christopherem Leem.
Embed from Getty ImagesFoto: Hammer Films
Hraje v
- Star Wars jako Wilhuff Tarkin 1977–2016