Ray Stevenson

Ray Stevenson

25.5.1964 58 let

Celé jméno: George Raymond Stevenson
Místo narození: Lisburn, Hrabství Antrim, Severní Irsko, Velká Británie
Známé projekty: Rome, Kat: Válečná zóna, Thor, Black Sails

Tento severoirský sympaťák se narodil roku 1964 v Lisburnu, odkud se se svou rodinou ve věku osmi let přestěhoval do Lemingtonu. Později ještě bydlel v Cramlingtonu. Má dva bratry, jeden je starší a jeden je mladší, a jeho otec je pilotem Královského letectva. Má britské a irské kořeny.

Už jako malý se chtěl stát hercem, ale řekl si, že na to nemá, a proto se věnoval studiu umění. Ve věku 25 let si to však rozmyslel a nastoupil na Bristol Old Vic Theatre School, kterou úspěšně ukončil ve 29 letech. Díky tomu mohla odstartovat jeho herecká kariéra.

Herectví se sice začal věnovat v poněkud pozdějším věku, ale velké role si ho našly poměrně brzy. Na počátku své kariéry vystupoval především v televizních seriálech, kde měl celkem i velké role. Vidět jsme ho mohli například v The Dwelling Place, The Tide of Life, Band of Gold, City Central nebo At Home with the Braithwaites.

Na začátku nového století se mu podařilo získat role filmových drsňáků. Vidět jsme ho proto mohli v historickém filmu Král Artuš, kde se objevil jako Dagonet. Hned poté byl obsazen do seriálu Rome, kde si střihl jednu z hlavních postav, Tita Pulla, kterého si zamilovala většina fanoušků.

Na řadu pak přišly velké filmové role. Ústřední postavu si zahrál v nepříliš povedeném komiksovém filmu Kat: Válečná zóna, následně se objevil v hlavní roli hororového sci-fi Bunkr smrti a roku 2010 se objevil v akčním dramatu Kniha přežití jako Redridge.

Rok 2011 byl pro něj velmi plodný, protože získal dvě významné role ve velkofilmech. Mohli jsme ho spatřit v novém zpracování Tří mušketýrů, kde si zahrál Porthose, jednoho ze tří mušketýrů. Také se ale objevil ve filmu Thor, kde si zahrál asgardského válečníka Volstagga. Tuto roli si ještě zopakoval v letech 2013 a 2017. Roku 2011 se navíc objevil v hlavní roli filmu Sejmout zabijáka.

Stevenson však nezapomněl na seriály, a proto roku 2012 přijal roli Isaaka Sirky v seriálu Dexter. Hned poté se zaměřil na drama Co čas nezahojil a akční sci-fi G.I. Joe 2: Odveta. Následně se roku 2014 objevil v seriálu Crossing Lines a filmech Divergence a Sejmi prezidenta. V Divergenci si zahrál Marcuse, kterého si následně zopakoval ještě ve dvou pokračováních této filmové ságy.

I následující roky pro něj byly velmi plodné. Roku 2015 se objevil ve velké roli filmu Kurýr: Restart, na což následně navázal několika významnými seriálovými rolemi. Nejdříve byl jako Černovous obsazen do seriálu Black Sails, kde se zdržoval v letech 2016–2017. Kromě toho si ještě zahrál v seriálu Medici: Masters of Florence a namluvil postavu v animovaném seriálu Star Wars: Rebels.

V poslední době se opět začal věnovat více seriálům. Roku 2018 se objevil v minisérii Rellik jako Edward Benton. O rok později jsme ho mohli vidět v seriálu Reef Break, kde se objevil jako agent FBI, Jake Elliot. Vrátil se i k historickým seriálům, roku 2020 se objevil v seriálu The Spanish Princess jako král James a v seriálu Vikings jako cestovatel Othere. Ve druhém zmiňovaném projektu patřil mezi hlavní postavy.

V letech 1997–2005 byla jeho manželkou anglická herečka Ruth Gemmell, se kterou dokonce tvořil manželský pár v seriálu Peak Practice. Během natáčení seriálu Rome se dal dohromady s italskou antropoložkou Elisabettou Caracciou, se kterou má tři syny. Nikdy si ji však nezval za ženu.

Foto CC BY-SA 2.0 Mingle Media TV, Wikimedia Commons


Hraje v