Richard Belzer

Richard Belzer

4.8.1944 78 let

Celé jméno: Richard Jay Belzer
Místo narození: Bridgeport, Connecticut, USA
Známé projekty: Homicide: Life on the Street, Law & Order: SVU

Richard Jay Belzer je americký herec, komik a autor. Narodil se v roce 1944 v Bridgeportu v Connecticutu. Vyrostl v židovské rodině. Jeho matka ho podle něj často fyzicky týrala, což bylo důvodem, proč se začal zajímat o kariéru komika, jelikož se snažil matku rozesmát, aby neměla touhu ho a jeho bratra bít. Poté co vystudoval střední školu Fairfield Warde, pracoval jako žurnalista u Bridgeport Bost. Poté šel na Dean College, ale byl vyloučen.

Po jeho prvním rozvodu s manželkou Gail Susan Ross se přestěhoval do New Yorku k zpěvačce Shelley Ackerman a začal pracovat jako komik u Pips, The Improv and Catch a Rising Star. Účastnil se komediální skupiny Channel One, která satirizovala televizi a stala se základem kultovního filmu The Groove Tube, kde i Belzer hrál.

Ke konci 70. let a začátkem 80. let byl Belzer i příležitostným filmovým hercem. Jednalo se ale pouze o malé vedlejší role. Více známý je z televize. Byl opakují postavou v původním The Flash (1990) jako hlasatel a reportér Joe Kline. Objevil se také v několika dílech Lois & Clark: The New Adventures of Superman jako inspektor William Henderson. Jeho nejznámější role přišla v roce 1993. Byl i přes „strašlivé hraní“ na konkurzu obsazen do seriálu Homicide: Life on the Street (1993–1999) jako policejní detektiv John Munch. Po skončení seriálu v roli pokračoval v novém seriálu Law & Order: Special Victims Unit až do roku 2013. Stal se tak nejdéle hrajícím hercem jedné role v seriálech vysílaných v hlavním vysílacím čase (dohromady 22 řad) a překonal tak rekord dvaceti řad, který měli herci James Arness a Kelsey Grammer.

Foto: CC BY 2.0 Jay Tamboli, Wikimedia Commons


Hraje v