Robbie Coltrane

Robbie Coltrane

30.3.1950 72 let

Celé jméno: Anthony Robert McMillan
Místo narození: Rutherglen, JIžní Lanarkshire, Skotsko
Známé projekty: Zlaté oko, Harry Potter, Z pekla

Anthony Robert McMillan je skotský herec a syn Jean Rossové, učitelky a pianistky, a lékaře Iana Baxtera McMillana. Má jednu starší sestru, Annie, a jednu mladší sestru, Jane. Coltrane je pravnukem skotského podnikatele Thomase W. Howieho a synovcem podnikatele Forbese Howieho.

Vzdělával se na univerzitě Glenalmond v Perthsire, ze které byl téměř vyloučen, když pověsil šaty prefektů do školní věže s hodinami. Hrál zde ragby, byl vedoucím debatního kroužku a vyhrál několik cen za umění. Poté studoval na Glasgow School of Art, kde si z něj utahovali, protože jeho akcent, kterého se rychle zbavil, připomínal prince Charlese. Dále studoval na Moray House Collage of Education na univerzitě v Edinburgu.

Coltrane také představil řadu dokumentárních programů pro ITV network. V jednom takovém programu rozebral a sestavil několik motorů. V roce 2007 představil sérií s názvem B-Road Britain, ve které cestoval z Londýna do Glasgow a zastavoval se ve vesnicích a městech, které byly po cestě.

Coltrane začal s hraním lehce po dvacítce. Svým uměleckým jménem Coltrane, pod kterým vystupuje, vzdává holt jazzovému saxofonistovi Johnu Coltranemu. V roce 1981 se objevil v komediálním seriálu od BBC A Kick Up the Eighties. Díky svým zkušenostem jako komediální herec získal roli v The Comic Strip Presents z roku 1981.

Objevil se také v nejrůznějších filmech, mezi které patří i Flash Gordon (1980), Scrubbers (1983) nebo Absolute Beginners (1986). Mohli jsme ho vidět také v televizi v řadě stand-up a komediálních show. Zahrál si Falstaffa v historickém dramatu Jindřich V. z roku 1989 a Popea ve filmu The Pope Must Die z roku 1991.

V devadesátých letech si zahrál v seriálu Cracker, kde si ztvárnil Dr. Edwarda Fitzgeralda. Tato role mu získala tři ocenění BAFTA. Následovaly pak větší role ve filmech jako GoldenEye a The World Is Not Enough. V roce 2001 se poprvé objevil v roli Hagrida ve filmu Harry Potter a kámen mudrců.

V roce 2016 se na televizních obrazovkách objevil jako Paul Finchley v seriálu National Treasure. Coltrane se v prosinci roku 1999 oženil s Rhonaou Gemmell a spolu měli syna Spencera a dceru Alice.

Foto CC BY-SA 2.0 logdancer, Wikimedia Commons


Hraje v