Robert Carlyle

Robert Carlyle

14.4.1961 63 let

Celé jméno: Robert Carlyle
Místo narození: Maryhill, Glasgow, Spojené království
Známé projekty: Stargate Universe, Once Upon a Time

Robert Carlyle se narodil ve skotském Glasgow. Ve 4 letech ho matka opustila a byl vychováván jen svým otcem, který byl příslušníkem glasgowské komunity hippies. V jednadvaceti letech, zaujmut divadelní hrou Arthura Millera – Čarodějky ze Salemu, se rozhodl stát se hercem. Vystudoval herectví na Královské akademii muziky a herectví, a účinkoval v různých oblastech divadla. V roce 1991 založil společně se svými 4 přáteli divadelní společnost Rain Dog.

Velkou roli, která mu přinesla mezinárodní úspěch, dostal ve filmu Irvinea Welshe Trainspotting, kde hrál psychopatického rváče Begbieho. V další velké roli jako nezaměstnaný ocelář, který řeší zoufalou sociální situaci tak, že se stane profesionálním striptérem, ztvrárnil ve filmu Do naha!. Zahrál si také padoucha v jedné bondovce, a to RenardaJeden svět nestačí, samotného Hitlera v televizním filmu Hitler: Vzestup zla a roli stína DurzyEragonovi. Když se rozhodovalo, kdo bude hrát jedenáctého Doktora v seriálu Doctor Who, Robert byl jedním z kandidátů, ale roli nakonec získal Matt Smith. Po ukončení seriálu Stargate Universe, kde hrál doktor Nicolase Rushe, byl obsazen do role Golda (Rampelníka) v seriálu Once Upon a Time, kde setrval až do ukončení v květnu 2018.

Roku 1997 se oženil s Anastasie Shirley a mají spolu 3 děti. O 2 roky později byl oceněn Řádem Britského impéria a byl označen za sedmého nejlepšího britského herce.

Foto CC BY 2.0 vagueonthehow, Wikimedia Commons


Hraje v