Robin Wright

Robin Wright

8.4.1966 58 let

Celé jméno: Robin Gayle Wright
Místo narození: Dallas, Texas, USA
Známé projekty: House of Cards, Forrest Gump, Wonder Woman

Robin dcerou Gayle Gastonové, národní ředitelky kosmetické značky Mary Kay a Freddieho Gaylea Wrighta, farmaceutického manažera. Z Texasu se rodina přestěhovala dál na západ do San Diega ve státě Kalifornie, kde malá Robin vyrůstala. Vystudovala střední školy La Jolla a Taft v Los Angeles. Ve čtrnácti letech nastartovala svou kariéru jako modelka a vystupovala v Paříži i v Japonsku. Stát se herečkou se rozhodla až po vystudování střední.

Její vůbec první a nejznámější role je postava Kelly Capwellové v soap opeře Santa Barbara, kde si mezi lety 1984–1988 zahrála ve více než 500 epizodách. Za tuto roli byla navíc třikrát nominována na ocenění Emmy pro ranní a odpolední a televizní pořady. Během první série se zamilovala do svého hereckého kolegy Danea Whiterspoona, kterého si v roce 1986 vzala. Manželství však netrvalo dlouho a skončilo i s Robininou rolí v Santa Barbaře v roce 1988.

(Nevěsta Robin Wright v seriálu Santa Barbara)

Hned o dva roky později se během natáčení filmu Stav milosti seznámila se svým osudovým mužem Seanem Pennem, za nějž byla od roku 1996 provdaná. Společně s Pennem přijala za své i jeho příjmení (Robin Wright Penn) a vychovali spolu také dvě děti – dceru Dylan Frances a syna Hoppera Jacka, které porodila ve svých 25 a 27 letech. Manželství jí sice vydrželo déle než s prvním manželem, i s Pennem se ale nakonec v roce 2010 nechala rozvést a přestala používat jeho příjmení.

Její herecká kariéra však pokračovala dál za jejího manželství. Po Stavu milosti si zahrála i ve filmech Hračky, Forrest Gump, Vzkaz v láhvi, Vyvolený, Bílý oleandr, Beowulf nebo Na odstřel. Za zmínku také stojí její hlavní roli ve filmu Princezna Nevěsta. Po rozvodu se v roce 2011 objevila ve filmech Moneyball a americké verzi švédské trilogie Muži, kteří nenávidí ženy.

(Robin Wright jako Jenny ve Forrestu Gumpovi s Tomem Hanksem.)

V roce 2013 nastoupila do seriálu House of Cards, který produkovala internetová streamovací služba Netflix. V něm se stala manželkou Kevina Spaceyho a za svou roli ctižádostivé a velmi racionální Claire Underwoodové získala v roce 2013 ocenění Zlatý glóbus. Stala se tak vůbec první ženou, která získala cenu za účinkování ve webovém seriálu. Mezi její další ocenění patří i cena z Mezinárodního filmového festivalu v Locarnu za snímek Nine Lives a Chlotrudisova cena za snímek Sorry, Haters.

Během své kariéry odmítla údajně 14 rolí, z těch nejznámějších jde například o roli Lady Mariany ve filmu Robin Hood: Král zbojníků s Kevinem Costnerem (roli získala Mary Elizabeth Mastrantonio) nebo ve snímku Batman navždy s Valem Kilmerem, kde postavu doktorky Chase Meridianové získala Nicole Kidman.

V roce 2014 se Robin zasnoubila s hercem Benem Fosterem, je mluvčí organizace na boj s nemocí myasthenia gravis a v Texasu jí patří dva ropné vrty. Kromě tohle je také mluvčí Gordieho nadace v Dallasu, která upozorňuje mladé lidi na nebezpečí návykových látek.


Hraje v