Rupert Penry-Jones

Rupert Penry-Jones

22.9.1970 53 let

Celé jméno: Rupert William Penry-Jones
Místo narození: Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: North Square, Spooks, Whitechapel, Silk, Black Sails

Rupert Penry-Jones se narodil roku 1970 v Londýně britskému páru herců Peteru Penry-Jonesovi a Angele Thorne. Rupert měl herectví prostě v krvi, proto se po škole Dulwich College zapsal na školu Briston Old Vic Theatre. Byl však problémovým žákem, který měl dyslexii a často propadával milostným aférkám, proto na škole vydržel pouhý rok.

I když byl vyloučen z divadelní školy, i tak se dokázal prosadit. Začal hrát hlavně v divadlech a dodnes se mu především věnuje, proto se dá více považovat za divadelního, než televizního či filmového herce.

Rupert se objevil ve velkém množství vedlejších rolí v britských televizních seriálech a filmech. Znát jej můžeme především z filmů Prsten, Still Crazy – Pořád naplno, Hercule Poirot: Temný cypřiš, Match Point – Hra osudu, Poslední dny sopky Krakatoa, Vyznání Anny Elliotové, Joeův palác, 39 stupňů, Boj o moc či Ostrov pokladů z roku 2012. Zahrál si i v historických filmech jako Stíhači Red Tails, Králova zahradnice nebo Vita a Virginia.

Co se týče seriálů, tak je nezapomenutelný svou rolí z roku 2000, kdy si zahrál Alexe Haye v seriálu North Square. Dále se pravidelně objevoval v letech 2004 – 2008 v seriálu Spooks, kde si zahrál Adama Cartera. Ihned potom přijal roli Josepha Chandlera v seriálu Whitechapel, kde se objevoval v letech 2009 – 2013.

Z posledních let jde usoudit, že se začal více věnovat seriálům. V seriálu Silk si zahrál po tři série Clivea Readera a v Black Sails hrál od roku 2015 Thomase Hamiltona. V seriálu The Strain ztvárnil Quinlana. Kromě toho propůjčil svůj hlas Lancelotovi v animovaném seriálu Wizards.

Od roku 2007 je ženatý s herečkou Dervlou Kirwan, se kterou má dvě děti – dceru Florence a syna Petera. Rupertův bratr Laurence je také herec.

Foto CC BY-SA 2.5 Obenson, Wikimedia Commons


Hraje v