Russell Tovey

Russell Tovey

14.11.1981 42 let

Celé jméno: Russell George Tovey
Místo narození: Billericay, Essex, Velká Británie
Známé projekty: Quantico, Sherlock, Cena za lidskost

Russell vyrůstal v městečku Billericay v anglickém hrabství Essex. Jako kluk byl vášnivým sběratelem různých věcí. Rodiče ho v zálibě podporovali, brali ho na archeologická naleziště, do muzeí a na veletrhy pro mineralogy. Proto chtěl být nejprve učitelem dějepisu, ale po zhlédnutí filmů Společnost mrtvých básníků, Rošťáci a Stůj při mně se rozhodl, že bude hercem. Přidal se tedy k místnímu divadelnímu kroužku, kde přilákal pozornost hledače talentů.

Od 11 let začal hrát, ale zameškal tolik školy, že mu chtěl otec hraní zatrhnout. Maminka ho ale přesvědčila a Russell se tak objevil v roce 1994 poprvé na televizních obrazovkách v dětském seriálu Mud. Poté začal hrát v divadle a má za sebou nespočet rolí, například ve hře The History Boys (2004) od mnohokrát oceňovaného dramatika Alana Benneta, a objevil se i v její filmové adaptaci Šprti (2006).

V roce 2008 získal roli vlkodlaka v britském seriálovém dramatu Being Human o trojici spolubydlících, kteří vedou tajný život vlkodlaka, upíra a ducha. V rozhovoru pro časopis Attitude pak prohlásil, že chtěl hrát záhadnější, znepokojující role, jako například transvestity, sexuální násilníky nebo oběti trestných činů, což ale neznamená, že on by se za někoho z nich považoval.

V roce 2012 se objevil v roli Henryho Knighta v britském seriálu o nejslavnějším detektivovi světa Sherlock. Jeho další seriálovou rolí byl Kevin Matheson v americkém seriálu stanice HBO Looking (2014–2016) o partě homosexuálů žijících v San Franciscu. Seriál byl po dvou sériích zakončen celovečerním filmovým speciálem. Jeho prozatím poslední seriálovou rolí je Harry Doyle v dramatickém seriálu Quantico a v prosinci 2016 půjde do kin jeho nejnovější snímek The Pass, sportovní homosexuální drama podle divadelní hry Johna Donnellyho.

Když Russell řekl v 18 letech rodičům, že je gay, na nějaký čas pak v rodině zavládlo napětí. Po narození jeho synovce v roce 2004 se ale vztahy opět urovnaly. Russell řekl deníku The Scotsman: „Když jsem vyrůstal, neměl jsem žádný vzor, protože všichni byli výrazní a přehnaně přihřátí. Tehdy jsem si říkal, že takový já nejsem, že ačkoli jsem gay, do tohohle světa nepatřím.“

Kromě herecké kariéry se Russell věnuje i psaní. Napsal tři hry a krátký film Viktor. Jedna z jeho povídek vyšla v ženském časopise Company. Na svém twitterovém účtě má v profilu uvedeno jediné: „Ears International“.

Autor profilu: @Zuzi.K


Hraje v