Seth MacFarlane

Seth MacFarlane

26.10.1973 47 let

Celé jméno: Seth Woodbury MacFarlane
Místo narození: Kent, Connecticut, USA
Známé projekty: Family Guy, American Dad!, Méďa, The Orville

Americký rodák Seth MacFarlane je synem Ronalda Miltona MacFarlanea a Ann Perry MacFarlane. Jeho předci jsou původem s Anglie. Už během dětství si Seth zamiloval kreslení animovaných postav. Brzy poté se rozhodl, že se jednoho dne chce tímto způsobem živit. Později se mu to skutečně vyplnilo.

Celé mládí prožil v rodném Kentu, kde chodil i na střední školu. Během studia se pokoušel vytvářet animované filmy, a proto se rozhodl začít studovat na Rhode Island School of Design, kde se věnoval filmovému oboru. Původně se dokonce zajímal, že bude pracovat pro Disney, ale nakonec si to po dostudování vysoké školy rozmyslel.

Jeho kariéra animátora začala u Hanna-Barbera Cartoons, poté dělal i pro stanici Cartoon Network. I když byl se svou současnou prací spokojen, tak stále toužil po tom, aby se v nějaké televizi vysílal animovaný seriál v těch správných večerních časech, díky čemuž by mohl zviditelnit svůj výjimečný a ojedinělý humor.

Roku 1997 se mu povedlo domluvit setkání s představiteli stanice FOX, kterým nabídl svůj vlastní animovaný seriál a své služby. O půl roku později přišel se seriálem Family Guy, který se na stanici začal vysílat od roku 1999. Seriál se stal natolik úspěšným, že někdy konkuroval i seriálu The Simpsons a že je po spoustě letech stále vysílán.

Seth tento seriál nejenom produkuje, ale zároveň mluví i spoustu postav. Mluví především hlavní trio, které je ve složení Petera, Stewieho a Briana. Díky velkému úspěchu mohl Seth za pár let vypustit do světa druhý velký animovaný projekt, tentokrát s názvem American Dad! Podobně jako Family Guy, tak i American Dad! se těší velké popularitě. Po čase byla stanice FOX nucena tento seriál přesunout na jinou stanici. Od roku 2014 se tak vysílá na stanici TBS. V tomto seriálu Seth dabuje především Stana a mimozemšťana Rogera.

Family Guy zapříčinil vznik ještě jednoho seriálu, který získal název The Cleveland Show. Tento seriál byl však po čtyřech sériích zrušen. A podobně jako všechny ostatní projekty, tak i The Cleveland Show se vysílalo na stanici FOX.

Roku 2012 se Seth rozhodl přejít se svou tvorbou na filmová plátna, a proto zapříčinil vznik dvou filmů o sprostém medvídkovi jménem Ted. Tyto filmy nejsou animované, ale hrané, Seth však přesto zůstal u animací, protože plyšový medvídek, kterého mluví, je pochopitelně vytvořený digitálně.

S příchodem Teda se začíná čím dál více věnovat filmům a hraní. Mohli jsme ho dále vidět ve filmu Všechny cesty vedou do hrobu či seriálu The Orville, který sám vytváří a ve kterém hraje hlavní postavu, a to Eda Mercera. Pochopitelně má i spoustu vedlejších rolí, zmiňme například jeho dabování v animovaném seriálu Robot Chicken. Dále roku 2019 propůjčil svůj hlas Brianu Lewisovi v seriálu The Loudest Voice.

Kromě dabování a hraní umí i zpívat a hrát na hudební nástroje. Je velkým podporovatelem gayů a účastnil se velké stávky scenáristů v letech 2007–2008. Roku 2012 chodil zhruba půl roku s herečkou Emilia Clarke. Má sestru jménem Rachael MacFarlane, která dabuje v seriálu American Dad! Hayley Smith.

Foto CC BY-SA 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v