Stephen Dillane

Stephen Dillane

30.11.1956 67 let

Celé jméno: Stephen J. Dillane
Místo narození: Kensington, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Hodiny, Game of Thrones

Stephen se narodil v Londýně anglické matce Bridget a australskému chirurgovi Johnovi. Studoval historii a politologii na univerzitě v Exeteru a později se stal novinářem pro Croydon Advertiser. S kariérou novináře ale nebyl spokojený, a tak se dal na hereckou kariéru. Ze začátku začal používat umělecké jméno Stephen Dillon, ale roku 1990 se vrátil ke svému rodnému jménu Stephen Dillane.

Stephen je významným divadelním hercem. V divadle začal už roku 1989 a vystupuje v něm do současnosti. Nejvýznamnější rolí byla účast v divadelní hře The Real Thing, za který dostal roku 2000 ocenění Tony Award.

Na obrazovce jsme jej mohli vidět po boku Mela Gibsona ve filmu Hamlet z roku 1990. Postupem času se začal objevovat ve více filmech a první hlavní roli si střihnul roku 1997 ve filmu Vítejte v Sarajevu. Mezi jeho další důležité filmy patří Spy Game, Hodiny, Golfový sen, Góóól! a Góóól! II. Od roku 2012 působí v seriálu HBO Game of Thrones, kde hraje bratrova krále Stannise Baratheona. Také se roku 2012 objevil v seriálech Secret State a Pronásledovaná.

Roku 2008 byl nominován na cenu Emmy za roli Thomase Jeffersona v HBO mini-sérii John Adams. Roku 2009 vyhrál cenu British Academy Television Award za nejlepšího herce, když ztvárnil roli v televizním filmu Zabití Thomase Hurndalla.

Stephen je ženatý se svou spolužačkou z Bristol Old Vic Theatre School, Naomi Wirthner, se kterou má dva syny: Franka Dillanea a Seamuse Dillanea. Stephenův mladší bratr Richard Dillane je také herec.

Foto CC BY-SA 2.0 Tiphaine Buccino, Wikimedia Commons


Hraje v