Thora Birch

Thora Birch

11.3.1982 42 let

Celé jméno: Thora Birch
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA
Známé projekty: Trable s opicí, Americká krása, Přízračný svět

Thora Birch se narodila roku 1982 v Kalifornii, a to bývalým pornohvězdám Jacku Birchovi a Carol Connors. Díky svým rodičům má německé, židovské, skandinávské, kanadské a italské předky. Rodiče ji pojmenovali po severském bohu hromu a blesku Thórovi. Má mladšího bratra Kiana Bolta Birche.

Díky rodičům, kteří měli zkušenosti se zábavním průmyslem, se k herectví dostala už jako dítě, paradoxně je známá právě díky rolím, které měla do roku 2000. Už ve svých čtyřech letech se objevila v několika reklamách, ale diváci ji znají především díky rolím, které následovaly brzy poté.

Její první velkou rolí se stala postava Molly Farrell, kterou si zahrála v letech 1988–1989 v seriálu Day by Day. Poté zamířila například do seriálu Parenthood, kde v letech 1990–1991 vystupovala jako Taylor Buckman. Po těchto především seriálových zkušenostech přišel čas na to se prosadit ve filmech.

První velkou filmovou roli získala v rodinné komedii Šťastné a veselé, ve které si zahrála Hallie O'Fallon. Poté následovaly role v dramatech Prázdniny v ráji a Vysoká hra patriotů či dalších rodinných filmech jako Hokus pokus či Trable s opicí. Právě v posledním zmiňovaném filmu sehrála ústřední roli Evy.

Dále se objevila například ve filmech Navždy spolu a Aljaška. Velkou roli získala v oceňovaném a úspěšném filmu Americká krása z roku 1999, ve kterém si zahrála Jane Burnham. Hned poté se však objevila ve velmi nepovedeném fantasy Dračí doupě, kde si zahrála Empress Savinu. Za film Přízračný svět, ve kterém si zahrála po boku Scarlett Johansson, byla nominována na Zlatý glóbus.

Její další role už nebyly tak úspěšné jako ty předchozí. Zahrála si například v hororech Díra, V tmavých zákoutích, Vlak do pekel a Vražedný termín či dramatech Bez domova, Pregnancy Pact, Trable Petuniových a The Etruscan Smile, nicméně i když v nich měla velké role, tak se nedokázala prosadit.

Během své kariéry si párkrát dala pauzu od herectví, nicméně se k němu vždycky vrátila. V poslední době se začíná objevovat více v seriálech, například roku 2016 se objevila jako Morgan v seriálu Colony. Mnohem větší roli získala roku 2019, kdy se začala objevovat jako Mary v seriálu The Walking Dead.

Od roku 2018 je jejím mužem Michael Benton Adler, se kterým chodila již delší dobu. Ví se o ní, že ovládá bojové umění a ráda si všechny akční scény točí sama. Již delší dobu se zajímá o režisérské křeslo, a tak je možné, že natočí nějaký film či seriálovou epizodu.

Foto CC BY-SA 2.0 Wildhartlivie, Wikimedia Commons


Hraje v