Timothy Spall

Timothy Spall

27.2.1957 67 let

Celé jméno: Timothy Leonard Spall
Místo narození: Battersea, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Tajnosti a lži, Harry Potter, Prokletý klub

Timothy Spall je britský herec, který se narodil roku 1957 v Londýně. Je synem Josepha L. Spalla a Sylvie R. Spall. Má celkem dva starší bratry a jednoho mladšího. Herectví se věnoval v Národním divadle a na škole Royal Academy of Dramatic Art, kde byl ve svém ročníku jedním z nejlepších.

Původně se věnoval hlavně divadlu, ale pak přešel na filmy a seriály. Start kariéry měl poměrně pomalý, objevoval se sice ve spoustě projektech, ale nesehrál v nich nijak velké role. Svých prvních větších se dočkal ve filmech Noc hrůzy, Jak zabít kněze, Život je sladký, Tajnosti a lži, Still Crazy – Pořád naplno, Páté přes deváté či Vatel. V letech 1983 – 2004 se objevil jako Barry Taylor v seriálu Pet Auf Wiedersehen.

Po přelomu století se objevil ve filmech Stařec, který četl milostné romány, Rocker, Intimita, Nicholas Nickleby, Poslední samuraj či Můj dům v Umbrii. Jeho neznámější rolí je rozhodně postava Červíčka, kterého si v letech 2004 – 2010 zahrál ve filmové sérii Harry Potter.

Během toho, co se věnoval filmům Harryho Pottera, se stihl objevit i ve filmech Oliver Twist, Kouzelná romance, Prokletý klub či Králova řeč. Následně sehrál několik důležitých rolí ve snímcích Paralelní životy, Manželská rána nebo Popírání holocaustu.

Roku 1981 si vzal za ženu Shane Spall. Žije s ní dodnes a má s ní děti Pascale, Rafe (taktéž herec) a Mercedes. Žijí ve Forest Hillu, v jihovýchodní části Londýna.

Foto CC BY-SA 3.0 Georges Biard, Wikimedia Commons


Hraje v