Postřehy k finále: Zachrání Hrdinové svět?

Postřehy k finále: Zachrání Hrdinové svět?

24.1.2016 16:53


Tak je to tady. Poslední díl Hrdinů byl odvysílán a nám nezbývá, než bilancovat. Co se nám na finále líbilo, co ne a čeho jsme si ve finálové epizodě všimli? A co měl znamenat cliffhanger v samém závěru?


Pokud jste epizodu neviděli, nedoporučujeme vám číst dále. Pokud si chcete připomenout, co se v epizodě stalo, zavítejte do profilu dané epizody, kde najdete přesný popis děje celé epizody Project Reborn.

Tommy v Matrixu

Hned na začátku vidíme Tommyho uvězněného ve hře Evernow, v prostoru, kde neexistuje prostor a čas. Je to tedy již podruhé, co je nějaký Pán času a prostoru uvězněn v této hře. A podruhé musí podat pomocnou ruku Miko, která nám ani na druhý pokus nezemřela.Tommy je tak v jakémsi bizarním bludišti, kde ho přepadne obří kabel a napojí se mu do hlavy (podobně jako u Hira). Na tomto místě má Tommy už z epizody 11:53 to Odessa znamení, které mu způsobila Erica po údajně neúspěšném pokusu vysát jeho schopnost.


Erica nyní znovu využije Tommyho schopnost nedobrovolně, aby mohla přesunout všechny vybrané lidi s hodinkami do budoucnosti. Tohle má být Eričin hlavní trumf. I když je Tommy nakonec s pomocí Miko a Rena osvobozen, má dilema, které jsme zmínili už v minulých postřezích: Pokud se vrátí, aby změnil minulost, všichni jeho blízcí v budoucnosti přestanou existovat.

(Tommyho znamení po návštěvě u Ericy a obří kabel se stejným konektorem.)

Nový úhel Tommyho schopnosti

Jenže Erica nevěděla, jak skutečně silná je Tommyho schopnost. Tommy si v jednom z mála emotovních okamžiků finále – během projekce svých vzpomínek – uvědomí, že může být na dvou místech zároveň. To nedokázal ani Hiro. Jak je to vůbec možné, že s touto schopností může být Tommy na dvou místech zároveň?

Odpověď je jednoduchá – není to možné. Pokud sledujete seriál The Flash, tak víte, že na dvou místech zároveň dokážou být rychlíci (Barry Allen, Eobard Thawne) díky tomu, že se pohybují tak rychle, že se jedná o optický klam, kdy to vypadá, že jsou na dvou místech zároveň. Jak by to ale dokázal Tommy? Vysvětlení je takové, že Tommy nejdříve udělal vše v budoucnosti a pak se vrátil v čase zpět (do toho samého okamžiku) a přemístil se do přítomnosti. V podstatě tedy nebyl dvakrát na stejném místě, ale pokaždé byl ve stejný čas na místě Tommy z jiné doby.

Pokud totiž cestujete neustále časem na stejné místo do stejné doby, můžete tam sebe potkat právě tolikrát, kolikrát se tam vydáte. Pokud máte jiné racionální vysvětlení toho, že byl Tommy na dvou místech zároveň, dejte nám vědět v komentářích. Zajímavé ovšem je, že Tommy dokáže svou schopnost regulovat lépe, než to dokázal Hiro, což je velice zarážející, protože schopnost cestování časem v podstatě není ani Tommyho originální schopnost.

(Tommy přišel na nový způsob, jak využít svou schopnost.)

Nestárnoucí Angela

Ať se díváme, jak se díváme, v poslední scéně vidíme opět mladou Angelu Petrelliovou. Jak je vůbec toto možné? Angela v roce 2014 odcestovala do roku 1999, aby tam schovala před Ericou malého Tommyho a Malinu. Zároveň tam i zestárla tak, jak jsme mohli vidět v epizodě June 13th (Part 2).

Z nepochopitelných důvodů ovšem čipernou Angelu vidíme v roce 2015 opět v mladé formě a nevíme, jak je to možné. Pokud pro to nemá někdo z vás racionální vysvětlení (a pokuste se říct, že se opět cestovalo časem tam a zpět), zřejmě se jedná o největší chybu v historii seriálu, jakou jsme kdy viděli. Nebo Kringovi už ke konci docházely síly, že si už ani nepamatoval, co bylo v předchozích epizodách?

(Jak je možné, že Angela vypadá zase mladě, když už zestárla?)

Oběti finále

Ve správném finále vždy umírají hlavní postavy a většinou se někdo obětuje pro vyšší dobro. U Hrdinů jsme na to nebyli moc zvyklí, protože se Kring v minulosti bál zabíjet své postavy. Tentokrát Tim ve finále odepsal hned několik postav, ale bylo to nutné? Nezemřely všechny postavy zbytečně?

Ve finále se s námi rozloučil Luke Collins, jedna z mála nejpropracova­nějších postav v Heroes Reborn, a Noah Bennet, na kterém v podstatě stál celý seriál a on ho táhl na svých zádech. To nemohl Tommy odcestovat časem zpět a vzít jakoukoliv jinou postavu, která by se obětovala? Proč chodil pro Noaha, když byl nablízku Quentin, který by tak aspoň odčinil své hříchy? Nebo nemohl jednoduše Tommy obětovat Ericu, kterou místo toho nechal v budoucnosti? Některé děti zkrátka neumějí přemýšlet a radši obětují dědečka.

(Takto Noaha už neuvidíme.)

Jaký záporák, taková série

Erica Kravid, M. F. Harris a Phoebe Frady. Tři záporáci v Heroes Reborn. Harris byl sympatickou postavou, ze které šel respekt a byl zajímavý. Škoda, že jeho smrt vyšuměla do ztracena a pak už si na něj nikdo nevzpomněl. Phoebe se nám představila v nejlepším světle ve webepizodách Dark Matters, ale posléze to s ní šlo od desíti k pěti.

Erica byla skvělou postavou, ale zkrátka jako hlavní záporačka neobstála. Byla by skvělá jako stínový záporák, který by sekundoval někomu hrozivějšímu. Chválíme Kringa, že se poprvé odhodlal k ženské záporačce, ale vymyslel prakticky stejnou postavu, kterou jsme vídali v předchozích Heroes – Erica až nápadně připomínala lovce Danka, který nesnášel výjimečné. Bohužel, když budeme srovnávat, Erica nesahala Dankovi ani po kotníky.

(Erica zkrátka na hlavního záporáka nestačila.)

Hrdinové bez cliffhangeru? To by nešlo

Tak nějak jsme to všichni tušili, i když scenárista Tim Kring tvrdil, že příběh bude uzavřený, otevřená vrátka k pokračování si nechat musel. Tommy a Malina dostanou podivný vzkaz a jejich babička Angela ho vyloží jako zprávu od jejich otce, který je hledá a nikdo je nebude schopný ochránit.

Kdo je tím otcem? To je otázka za milion, už jsme se jí v několika postřezích zaobírali a Kring si odpověď schválně nechal na případně pokračování. V komikse Save the Cheerleader, Destroy the World bylo řečeno, že otcem je zcela nová postava Hammer, ale bere skutečně někdo komiksy vážně? Všichni tajně doufáme, že otcem je Sylar. Poslední scéně chyběla jen klasická sylarovská hudba a alespoň pohled zezadu na muže v kabátu a černé kšiltovce tak, jak jsme na něj byli zvyklí v první sérii.

(Zjistíme někdy, kdo je Malinin otec?)

O čem by bylo pokračování?

NBC oznámilo, že další řada nebude, ale stále existuje naděje. O čem by bylo tedy pokračování a jaké postavy bychom viděli? Pokud by se do seriálu vrátil "Sylar ":character:782, o polovinu úspěchu by bylo postaráno. Bohužel s postavami je to horší a prakticky nevíme, co by nám nově představené postavy měly nabídnout v další řadě, když už v podstatě neměly hrát co v té první.

Carlos se stal naprosto zbytečnou postavou, která s dějem neměla nic společného. Emily a Ren pouze sekundovali jiným, důležitějším postavám, ale na rozdíl od Anda, který měl v původním seriálu stejnou úlohu, jim to moc nešlo. Quentin a Miko už bohužel také nemají co nabídnout. Jediný, kdo tak zůstává, je Tommy a Malina, jejichž herci by se ovšem měli vrátit na hodiny herectví a poté teprve začít hrát.

(Má Tommy ještě co nabídnout?)

Foto: NBC

Autoři článku: @barahir, @tom99

Shrnutí a postřehy k epizodě Company Woman
Shrnutí a postřehy k epizodě Send in the clones
Shrnutí a postřehy k epizodě 11:43 to Odessa
Shrnutí a postřehy k epizodě Sundae, bloody sundae
Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část druhá)
Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část první)
Shrnutí a postřehy k epizodě Game Over
Shrnutí a postřehy k epizodě The Lion's Den
Shrnutí a postřehy k epizodě The Needs of the Many
Shrnutí a postřehy k epizodě Under the Mask
Shrnutí a postřehy k epizodě Odessa
Shrnutí a postřehy k epizodě Brave New World

Pokud jste postřehli něco, co nám uniklo, nebo se vám něco nezdá, dejte rozhodně vědět do komentářů.


Jít na Heroes | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!