Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část druhá)

Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část druhá)

8.11.2015 16:15


Druhá flashbacková epizoda vše objasnila a dokázala, že tentokrát má Tim Kring promyšlené vše do puntíku. Nyní opravdu můžeme hovořit, že se seriál vrátil ke kořenům první série. Tak co jsme se dozvěděli?


Pokud jste epizodu neviděli, nedoporučujeme vám číst dále. Pokud si chcete připomenout, co se v epizodě stalo, zavítejte do profilu dané epizody, kde najdete přesný popis děje celé epizody June 13th (Part 2).

Dobrák Matt

Epizoda June 13th (Part 2) nám po dlouhé době ukázala postavu, kterou jsme naposledy viděli ve finále čtvrté řady – Matta Parkmana. Stanice NBC jeho příchod do seriálu hodně promovala, proto je pro nás zklamáním, že se Matt objevil pouze v jedné scéně, která ve finále vůbec nebyla důležitá. Oproti Haiťanovi, který v seriálu (zatím) měl taktéž jednu scénu jako Matt, se jeho úloha a důležitost pro příběh nedá srovnávat s Mattovou scénou.


Jediné, co jsme se dozvěděli o Parkmanovi, je to, že Matt začal pracovat pro Ericu Kravidovou, která zařídila, že jeho syn Matty a manželka Janice budou v bezpečí, když pro ni bude vykonávat špinavou práci. Erica tak využívá Matta a jeho schopnost podobně jako to dělá třeba u Harrise a Phoebe. Matt se skutečně měl objevit pouze v jedné epizodě, ale nakonec skutečnost je jiná a uvidíme ho (minimálně) ještě v příští. Snad tam dostane větší prostor.

(Matt se zatím objevil pouze v jedné scéně.)

Tommyho schopnost

Když Hiro Nakamura a Angela Petrelliová vzali děti Claire do roku 1999, Hiro zjistil, že jeho schopnosti už nefungují. Zde si Angela uvědomila, že prává Tommyho schopnost je mix po jejím manželovi Arthurovi a synovi Peterovi. Proč zrovna mix? Arthur Petrelli trvale odebíral schopnosti, ale mohl jich ovládat současně několik najednou, zatímco Tommy je schopný udržet pouze jednu schopnost.

To dost připomíná Petera Petrelliho v polovině třetí řady, kdy byl schopný si zkopírovat schopnost jakéhokoliv hrdiny, aniž by mu ji trvale odebral. Tommy tak tedy krade schopnosti a je schopný (zatím) ovládat pouze jednu. Co je ale mnohem více zarážející, je používání Hirovy schopnosti. Pokud Tommy skutečná má jeho schopnost, proč v jeho provedení celý proces teleportace vypadá úplně jinak? Zároveň jsme ale úspěšně před několika týdny zpět dobře odhadli, jakou schopnost Tommy má. Nebo aspoň částečně.

Mohli jsme tušit, že Tommy bude mít právě tuto schopnost? Zřejmě ne, ale menší vodítko jsme měli. Úplně v prvních postřezích jsme zmiňovali, že Tommy chodí do školy nesoucí název Pinehearst. Pinehearst byla v původním seriálu společnost Arthura Petrelliho, tedy Tommyho pradědečka, po kterém zřejmě Tommy (částečně) zdědil svou schopnost. Pinehearst jsme čistě brali jako odkaz na původní seriál, nyní chápeme, proč si Kring zrovna vybral tento název pro Tommyho školu.

(Tommy svou schopnost umí používat v roce 2014, proč tomu tak ale neuměl v roce 2015?)

Hiro (opět) bez schopností

Hiro Nakamura opět ztratil schopnosti. A znovu to bylo tak, že mu je ukradl nějaký Petrelli. Pokud si dobře vzpomínáte, tak v epizodě 3×12 – Our Father, Arthur Petrelli trvale odebral Hirovi schopnosti, aby už nedělal potíže. Hiro tak byl značnou část třetí řady bez schopností. Získal je až ve chvíli, kdy potkal malého Matta Parkmana, syna velkého Matta Parkmana.

Malý Matty totiž dokáže aktivovat cokoliv, čeho se dotkne, a jelikož v Hirovi se stále vyskytoval gen určující jeho výjimečnost, Hiro získal své schopnosti zpět. Je zrovna náhoda, že v epizodě June 13th (Part 2) vystupoval právě Matt, který nám sdělil, že jeho rodina je v bezpečí. Z tohoto tvrzení můžeme usuzovat, že malý Matty stále žije. Proč ho tedy Hiro nenavštívil a nenechal si aktivovat schopnosti?

Má to jeden háček. Hiro uvízl v čase v roce 1999 a Janice porodila malého Mattyho až v roce 2007. Je zcela pochopitelné, že Hiro „musel“ nějaký čas zůstat v minulosti a neměl možnost navštívit Mattyho, ale v roce 2009 se už u malého Mattyho projevila schopnost a Janice v té době žila bez Matta. Proč tedy Hiro, který o této skutečnosti věděl, nenavštívil v roce 2009 Mattyho a nenechal si aktivovat své schopnosti? Na tuto otázku zřejmě už odpověď nedostaneme. Bohužel jsme ale asi navždy přišli o Hira Nakamuru.

Zajímavý fakt je také ten, jak dopadli oba Hirové z různých dob ve stejný den. Zatímco v předchozí epizodě S05E07 June 13th (Part 1) Hachiro Otomo uvěznil Hira z minulosti 13. června 2014 ve hře a Hiro se tak stal zajatcem Ericy Kravidové, v tentýž den Hiro ze současnosti, který žije v minulosti, byl uvězněn nebo zabit Harrisem. Ať už se jedná o jakéhokoliv Hira, pro oba je 13. červen zřejmě velice nešťastným dnem.

(Hiro si umí poradit i bez schopností)

Zestárlí Hrdinové

Epizoda June 13th (Part 2) nám také nabídla možnost vidět zestárlou Angelu Petrelliovou na sklonku života a prošedivělého Hira Nakamuru. Scény s nimi působily dost smutně, protože zřejmě tyto legendární hrdiny, které jsme vídali od první řady, nyní vidíme úplně naposledy. Hiro svou misi splnil, vychoval Tommyho a připravil ho pro záchranu světa. Jeho cesta hrdiny je u konce, stejně tak jako cesta Angely.

Zde se můžeme vrátit k předchozímu bodu – kdyby si Hiro nechal aktivovat schopnosti od malého Mattyho, mohl se vrátit do své doby (rok 2015) a dožít svých posledních pár let ve své přítomnosti. Místo toho je nyní Hiro buď chycený Harrisem, nebo ho Harris zabil. Spíše se přikláníme k druhé variantě. Obě flashbackové epizody sloužily k tomu, abychom se postupně rozloučili právě s Hirem, Angelou, Molly a také Mohinderem Sureshem. Z původního obsazení zůstalo naživu už jen pár vyvolených.

(Angela nám během patnácti let v minulosti pěkně zestárla)

Motýlí efekt

Cestování časem vždy může způsobit spoustu problémů. Hiro předem Noaha varoval, aby nezašlápl nějakého motýla, což se shodou okolností stalo. Když se Noah vydal zabít Ericu Kravidovou, vše změnil. Ta se díky svému zranění potkala s Quentinem Fradym, který ji pomohl výměnou za bezpečí jeho sestry Phoebe.

Problém je v tom, že Phoebe, která tupě uvěřila Erice, přesvědčila i Quentina o jejím velkém plánu. A Quentin nyní pracuje pro Ericu. Noah se tedy v klidu vrací do přítomnosti a myslí si, že žádného (velkého) motýla nezašlápl, ale čas je zrádná věc, a v příštích epizodách budeme moci sledovat zajímavou dynamiku mezi Noahem a Quentinem, kteří se stali přáteli, ale tak si to pamatuje pouze Bennet. Jelikož Noah své minulé já přesvědčil, aby mu vzal vzpomínky Caspar Abraham, můžeme očekávat, že Haiťan je taktéž naživu a zřejmě se v nějaké epizodě ještě objeví.

(Noah ještě nemá tušení, jak velkého motýla zašlápl.)

Foto: NBC

Autoři článku: @tom99

Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část první)
Shrnutí a postřehy k epizodě Game Over
Shrnutí a postřehy k epizodě The Lion's Den
Shrnutí a postřehy k epizodě The Needs of the Many
Shrnutí a postřehy k epizodě Under the Mask
Shrnutí a postřehy k epizodě Odessa
Shrnutí a postřehy k epizodě Brave New World

Pokud jste postřehli něco, co nám uniklo, nebo se vám něco nezdá, dejte rozhodně vědět do komentářů.

A co tvůrci říkají na epizodu?

Thumbnail Play icon

Jít na Heroes | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!