Shrnutí a postřehy k epizodě Sundae, Bloody Sundae

Shrnutí a postřehy k epizodě Sundae, Bloody Sundae

15.11.2015 16:20


Po dvou flashbackových epizodách se vracíme tam, kde jsme skončili po šestém díle. Tommy je po návratu z Paříže konfrontován se svou minulostí. Carlos se snaží zachránit svého synovce, cestu mu však zkříží Matt Parkman a Malina nachází svého bratra Tommyho.


Pokud jste epizodu neviděli, nedoporučujeme vám číst dále. Pokud si chcete připomenout, co se v epizodě stalo, zavítejte do profilu dané epizody, kde najdete přesný popis děje celé epizody Sundae, Bloody Sundae.

Tommy se dozvídá pravdu

Vracíme se tam, kde jsme skončili před dvěma epizodami. Tommy je zpět ze svého výletu s Emily a s vychladlou hlavou se vrací za matkou do nemocnice, ta ho konfrontuje s jeho minulostí. Tommy se tak konečně dozvídá, že je synem Claire Bennet a má schopnost svého nejoblíbenějšího hrdiny – Hira Nakamury, svého nevlastního otce.


Situace se však komplikuje, v nemocnici se objeví QuentinPhoebe a ta blokuje Tommyho schopnosti. Quentinova zrada je odhalena a Noah tak nachází zašlápnutého motýla, důsledek svého neuváženého činu postřelení Ericy i přes výslovný zákaz Hira. Představte si, jak by vše krásně šlo podle Noahova plánu, kdyby Ericu nepostřelil. Kdyby tomu tak skutečně bylo, Malina a Tommy by se určitě už v epizodě Sundae, Bloody Sundae setkali.

Tommy je předveden před Ericu a Phoebe je stále poblíž, aby nemohl používat svou schopnost. Tommy je zcela bezmocný a zde mu jeho „kradení“ schopností nepomůže, protože v podstatě tuto schopnost nemůže na Phoebe použít. Setkání Tommyho a Ericy se nese v přátelském duchu. Erica připravila večeři z vlastnoručně zastřeleného srnce a Tommyho se snaží dostat na svou stranu. Zda se jí to povede a jaké jsou její pravé úmysly se snad dozvíme v příští epizodě.

(Tommy se v epizodě konečně dozvídá pravdu a naučí se plně kontrolovat Hirovu schopnost.)

Mattovo sanatorium

Matt Parkman se nám již krátce představil v minulé epizodě June 13th (Part 2), v jedné kratičké scéně jsme se o něm však nedozvěděli zhola nic, krom jedné informace, že pracuje pro Ericu. Teď už víme, jak. Matt vede kliniku, označenou jako panství Sunstone. V ní jsou shromažďováni lidi se schopnostmi, kterým Matt vymývá mozek, takže jsou zde zavření naprosto dobrovolně. Vhodní kandidáti jsou pravděpodobně dále využívání Ericou v Renautas.

Nejprve se zdá, že Carlos, který se snaží z kliniky osvobodit svého synovce a otce Mauricia, je podveden. Dearing ho ale nakonec přece jen dopraví na místo a sám se vystaví nebezpečí. Carlos se ke svým blízkým skutečně dostane, ti už jsou však natolik podřízení Mattově vůli, že odmítnou odejít a Carlos je zadržen a předveden před Matta, ředitele kliniky. Zde dochází na slova Grega Grunberga, který v rozhovorech vyhrožoval, že bude hrát záporáka a tady ho máme. Opravdu se člověk se schopností ovládat mysl všech okolo nechá využívat Ericou?

Získáváme dalších pár kousků do skládačky ohledně Carlosovy minulosti. Již jsme věděli, že býval voják a sloužil spolu s Farah Nazan. Tentokrát se podíváme přímo do akce, Carlos je s ostatními na misi, situace se však zvrtne a vojáci jsou pod palbou. Carlos se nezmůže na jakoukoliv akci a místo, aby pomohl parťákům, zbabĕle se schovává za bukem. Známe odpověď na otázku, proč Carlos není na svůj metál z války vůbec hrdý.

Epizoda Sundae, Bloody Sundae je vůbec prvním dílem, kdy Carlos skutečně zapadá do celé Heroes skládačky. Doposud stál mimo hlavní příběh a některým fanouškům se mohla zdát jeho postava (bez schopností) zbytečná. Carlos ovšem ví, kdo je Farah, o které zase určitě vědí Matt i Erica, že se starala o Malinu. Nyní, když má Erica Tommyho, může z Carlose zjistit, kde by mohla být Malina. Pochopitelně takové informace Carlos nemá, ale všichni známe Matta – ten může v Carlosově hlavě vypátrat jakékoliv tajemství, které mu Farah řekla, a získat tak nápovědu k nalezení Maliny.

(Panství Sunstone je odporné vězení Matta Parkmana.)

Jaký otec, takový syn

Ve druhé řadě fanoušci měli možnost velice hluboko propátrat vztah Matta Parkmana a jeho otce Mauryho Parkmana. Matt se snažil vždy nechovat jako jeho otec. Ten v dětství malého Matta opustil a v dospělém životě častokrát stál na straně padouchů (ve druhé sérii pomáhal Adamu Monroeovi zabíjet zakladatele Společnosti Primatech, ve třetí zase pomáhal Arthuru Petrellimu vyvíjet sérum, které dává lidem schopnosti).

Nyní je Matt padouch a co víc – je možná ještě horší, než jeho otec, kterého nikdy neměl za vzor. Nyní Matt zamyká lidi se schopnostmi ve svých vzpomínkách a vyvolává v nich příjemné iluze, aby neměli tendenci z panství utéct. To by bylo dost drastické a nelidské i pro Mauryho Parkmana. Matt zřejmě vše dělá pro rodinu, aby ochránil svého syna Mattyho a ženu Janice, kterým mohlo být Ericou vyhrožováno. Proč ale Matt nevložil Erice do hlavy vzpomínku, aby na něj a jeho rodinu zapomněla? Na to zřejmě existuje jednoduchá odpověď – Phoebe Frady.

(Vidíte ten rozdíl mezi dřívějším Mattem a tím současným?)

Mince se dokutálely

I tentokrát dotikal čas pro další z postav. Naposledy jsme viděli měděnou penny v ruce Caspara Abrahama. Šílená Joanne se snaží dostat Tommyho a Casparovi se tentokrát nepovede zachránit situaci. Přestože Tommy už ví, jak ovládat čas, zachrání pouze Emily a zmizí s ní do nemocnice. Caspar měl v této sérii jako jedna z mála postav originální schopnost a jeho odchodu je škoda. Touto vraždou si zřejmě Joanne vysloužila místo v Renautas jako právoplatná agentka společnosti.

V epizodě taktéž mohli vidět, jak Tommy zastaví čas. Tuto scénu jsme již mohli vidět v traileru na třetí epizodu a společně jsme tento moment rozebrali v jednom z naších starších článků. Heroes Reborn je seriál, který byl předtočený dlouhou dobu dopředu a když si nyní pustíte úplně první trailer, najdete tam scény, které jsme doposud v seriálu neviděli.

(Casparovi jeho mince v osudovém momentu nepomůžou.)

Kringova neřest se vrací

Často bylo v přechozích seriích scénáristovi Timu Kringovi vyčítáno, že se neumí rozloučit se svými postavami. Mysleli jsme si, že tohle se změnilo, ostatně jsme to rozebírali i v nedávném článku, protože Kring tentokrát skoro v každém díle zabije nějakou postavu, ale je tomu opravdu tak? Možná nás jen Kring (opět) vodí za nos a my se už teď bojíme, jaká další postava z mrtvých vstane. Pojďme počítat.

Zemřeli: Quentin, Haiťan, Miko, Molly, Mohinder
Vrátili se: Quentin, Haiťan, Miko
Nejasný osud: Hiro

Na návrat Miko jsme obzvláště zvědaví, v poslední scéně se objeví 7957 let v budoucnosti, kdy jí na vyprahlé poušti přistane na ruce motýl. Na konci epizody nalézá, zdá se, lidské sídlo. Uvidíme, kdo se v něm skrývá. Tato scéna trochu připomíná Mattovo bloudění na začátku třetí série v Africe, kdy se Matt potkal s jasnovidcem Usutem, a dokonce rozmlouval i se želvou.

(Je možné, že Miko nestárne kvůli tomu, že v podstatě není člověk?)

Haiťanův návrat

Pokud si někteří z vás lámou hlavu, proč je Haiťan naživu, tak tady máme vysvětlení. V epizodě June 13th (Part 2) si chtěl Noah z minulosti od Reného vymazat vzpomínky, ale Noah z budoucnosti mu poradil, ať nechodí za Haiťanem, ale nechá si je odebrat od Caspara. Zatímco všechny (nebo aspoň většina) událostí v prvních šesti epizodách se stala tak, jak jsme v epizodách viděli, tato je dalším důkazem motýlího efektu. Když Noah v prvním díle této řady našel vizitku, která ho odkázala na Haiťana, v upravené časové linii ji nemohl najít, protože u Haiťana nikdy nebyl, a tudíž ten ho nemohl nikdy napadnout.

Problém je v tom, že až Haiťanova smrt donutila Noaha věřit Quentinovi, kterého následně dostal z policejního oddělení. Jak nyní ovšem Noaha napadlo obrátit se znovu na Quentina a vydat se za ním na policii? Buď se jedná o chybu v seriálu, nebo se muselo stát ještě něco trochu jinak, nebo zkrátka trochu více přemýšlíme do detailů než Kring. Pochybujeme, že se nějakého vysvětlení někdy dočkáme.

(Haiťan v příštích dílech spojí síly s Taylor, aby zachránili Micaha.)

Foto: NBC

Autoři článku: @barahir, @tom99

Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část druhá)
Shrnutí a postřehy k epizodě June 13th (Část první)
Shrnutí a postřehy k epizodě Game Over
Shrnutí a postřehy k epizodě The Lion's Den
Shrnutí a postřehy k epizodě The Needs of the Many
Shrnutí a postřehy k epizodě Under the Mask
Shrnutí a postřehy k epizodě Odessa
Shrnutí a postřehy k epizodě Brave New World

Pokud jste postřehli něco, co nám uniklo, nebo se vám něco nezdá, dejte rozhodně vědět do komentářů.


Jít na Heroes | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!