Proč je název první knihy v USA nesprávný?

Proč je název první knihy v USA nesprávný?

12.3.2021 22:00


Název pro první knihu, která je nazývána v ostatních zemích jako Nothern Lights, je v USA či v České republice zcela jiný. Proč se u nás jmenuje jako Zlatý kompas a někde jinde zase jinak, se dozvíte v následujícím článku.


Fanoušci Jeho temných esencí pravděpodobně odhalili rozpor v názvech první knihy. Na základě trilogie knih od spisovatele Philipa Pullmana (později rozšířené o prequel a vedlejší příběhy) jsou Jeho temné esence názvem celé série. První kniha se však ve většině regionů s výjimkou USA nazývá Northern Lights a v USA je nazývána jako The Golden Compass (v češtině Zlatý kompas). Je zvláštní mít dva různé tituly pro stejnou knihu a příběh o tom, jak se to stalo, je ještě podivnější.

Mnoho lidí předpokládá, že název Zlatý kompas je odkazem na Lyřin zlatý alethiometr. Toto kapesní zařízení je nedílnou součástí zastřešujícího příběhu a vždy je vyobrazen jako typ kompasu, který může pomoci s navigací. Titul však nikdy neměl odkazovat na toto zařízení.


Podle článku od MentalFloss Pullman předložil svůj rukopis svým americkým vydavatelům a použil dočasný název The Golden Compasses pro celou trilogii. Byl to odkaz na epickou báseň od Johna Miltona Ztracený ráj, která popisuje některé zlaté kompasy používané „k vymezení vesmíru a ke všem stvořeným věcem“. Miltonův kompas však byl spíše nástrojem pro kreslení, jenž se používal k vytváření kruhů nebo oblouků než k použití pro navigaci.

Podle Pullmana dal americkému vydavateli najevo, že titul bude ve všech ostatních vydáních nazýván Northern Lights, ale neměli zájem jej měnit. První knihu nazývali spíše než celou trilogii singulárem Zlatý kompas a už se toho názvu chytili. Ve skutečnosti nabídli Pullmanovi dostatek odškodnění – jak v penězích, tak v lichotkách – že jim nechal ponechat původní titul.

Není jasné, zda přijali, že titulární kompas ve skutečnosti nebyl Lyřin alethiometr. Bez ohledu na to byl název stále dost přesvědčivým titulem, aby si jej američtí vydavatelé chtěli ponechat. Přechod od Pullmanova (a Miltonova) původního množného čísla k jednotnému číslu je možná důkazem, že asociace s alethiometrem již byla v mysli vydavatelů, i když to Pullman nikdy neměl v úmyslu.

Zlatý kompas nikdy neměl odkazovat na alethiometr. Nikdy to neměl být název v jednotném čísle, natož aby to byl oficiální název pro knihu. Navzdory tomu – a rozšířené přítomnosti skutečného názvu první knihy v seriálu – Zlatý kompas propůjčil své jméno první filmové verzi příběhu z roku 2007, v němž hráli Nicole Kidman a Daniel Craig. Novější série od BBC One a HBO se tomuto problému náhodně vyhnula tím, že místo toho použila název celé franšízy. Přesto bude název Zlatý kompas – a jeho bizarní příběh – vždy spojován s Jeho temnými esencemi. //// Foto: Philip Pullman

Líbí se vám raději název Zlatý kompas nebo Polární záře?


Jít na His Dark Materials | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!