Vydejte se do světa plného tajemna v His Dark Materials

Vydejte se do světa plného tajemna v His Dark Materials

26.11.2019 18:18


Stanice HBO a BBC se spojily a přinesly nám seriál, který by se měl stát hitem, v němž by si hlavně fanoušci fantasy měli přijít na své. Váháte-li, jestli seriál začít sledovat, tak se pojďte s námi podívat, jaký vůbec je.


V listopadu nám stanice BBC a HBO předvedly, jak to dopadne, když tyhle dvě značky spojí svou sílu – představily nám seriál His Dark Materials. Dobrodružné fantasy drama nás zavede do světa, kde má každý člověk svého daemona, něco zajímavého se děje na severu a ještě ke všemu tu máme více světů. Vydejte se do světa, který vytvořil spisovatel Philip Pullman a zjistěte, jestli Lyra zvládne zabránit Magisteriu ovládnout všechny světy.

Celá dějová linie seriálu se točí kolem jedné postavy. Lyra Belacqua je pro celý seriál velmi důležitá a pokud vám to nedojde během první epizody, budete to poslouchat tak často, až tomu nakonec určitě uvěříte. Kromě toho se hned na začátku dozvídáme o jakémsi Prachu a dalším světě, který vidíme skrz něj na severu. Tomu se však nebudeme moc věnovat a seriál si to nejspíš nechává na pozdější dobu.


Již od úvodu vás musí oslnit lokace, které byly pro seriál vybrány. Záběry jsou dechberoucí a stejně tak vás potěší i padnoucí kostýmy. Co vás však moc nepotěší, je tempo seriálu, které je prostě britské. Ve filmu Zlatý kompas jsme příběh celé první knížky zhlédli během 109 minut. Tady jsme se ve třetí epizodě nedostali nikam dál než do Londýna.

Právě pomalejší tempo může být kamenem úrazu celého seriálu. Seriál se totiž snaží vytvořit záhadnou atmosféru, kterou tvůrci staví velmi důkladně, takže volí pomalejší tempo dění. Pokud tedy neznáte knižní příběh, můžete se dostat do fáze, že vás seriál přestane bavit. Hrozí nám zde klasicky seriálový nešvar, že vše bude vyřešeno během minutové scény ve finálové epizodě. Po zhlédnutí třetí epizody víme jen, že je to seriál, kde se Romuni rozhodli zachránit své děti, které jsou někde na severu, a to není zrovna nejpoutavější lákadlo ke sledování seriálu.

Kromě toho seriál trpí na nedostatek silných postav. Máme tu Lyru, která je hlavní aktérkou všeho. Bohužel tvůrci zatím neměli čas a chuť věnovat se jí do hloubky, a tak tu máme jen mladou zmatenou dívku. Marisa Coulter se nám představí jako hlavní záporačka série, jenomže i o ní víme jen to, že je špatná. Do třetice tady máme lorda Asriela, který se seriálem jen mihl, ale věčně se tu o něm mluví.

Verdikt

Seriál nám dokázal představit velmi záhadný svět, který vás během první epizody dostane a budete chtít vědět víc o všech záhadách, které byly na začátku zmíněny. Jenomže odpovědi rozhodně nedostanete hned. Seriál plyne velmi pomalu a trumfy nám budou servírovány postupně, což by mohlo začít nudit. Rozčílená mladá dáma nám rozhodně taky stačit nebude. Naštěstí má seriál velmi poutavý příběh a to je to, co nás na seriálu zatím baví úplně nejvíc.

Thumbnail Play icon

Hodnocení 80 %

Foto: BBC


Jít na His Dark Materials | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!