Mordor

Mordor

6.5.2009 0:00


Mordor neboli Černá země je nejtemnějším místem Středozemě. Nejprve zde Morgoth postavil svou obrovskou pevnost Utumno, později zde sídlil jeho nástupce Sauron. Ten vystavěl Černou bránu Morannon a Barad-Dur – obří věž, z níž velel svým vojskům.


Na počátku věků vypadal Mordor stejně jako ostatní krajiny ve Středozemi – byl plný lesů a květin. Pak si jej ale vyhlídl Temný pán Morgoth, který zde postavil svou obří pevnost Utumno (v sin­darštině Utumno znamená Peklo).

Hned po Angbandu to byla druhá největší Morgothova základna a právě zde sídlila obří armáda Balrogů. Po Morgothově zkáze a jeho poražení Valar si Mordoru dlouho nikdo nevšímal. Lidé i elfové měli svých starostí dost a o nějakou zemi „za horami“ se nezajímali. A tak nakonec mohl Sauron v polovině druhého věku obnovit pevnost svého dřívějšího pána Morgotha a pokračovat v jeho zkázonosném díle.

Proč byl Mordor mezi Temnými pány tak oblíbený? Bylo to zejména díky jeho tvaru, který šel lehce bránit a také faktu, že byl dokola obehnán obrovskými horami. Konkrétně ze severu, kde Mordor sousedil se spřáteleným národem Vozatajů (spojení rhúnských východňanů a jižanských haradských), Popelovými horami a na západě (Gondor) a na jihu (Harad a Umbar) s Horami stínu. Do Mordoru se dalo dostat pouze dvěma cestami. Jedna vedla přes planinu Cirith Gorgor a druhá skrze průsmyk Cirith Ungol. Přes Cirith Gorgor nechal Sauron postavit obří Černou bránu a Zubaté věže, takže takřka neexistoval způsob, jak se Gorgorem do Mordoru dostat. Cirith Ungol se pak zdál snad ještě nebezpečnější. A to rovnou ze dvou důvodů. Jednak tamější stezku ostražitě hlídala pavoučice Odula, které se svorně báli lidé i skřeti, a také tu byla velká skřetí pevnost. S obojím měl co do činění Samvěd Křepelka poté, co se rozhodl vrátit k Frodovi a pomoci mu s jeho úkolem zničit Prsten moci.

I když se Mordor zdál být nedobytný, mnoho statečných hrdinů se v průběhu dějin častokrát snažilo probít přes Černou bránu. První pokus byl zaznamenán už při pradávné válce s elfy. Tehdy Sauron z Mordoru vytáhl poprvé a chtěl dobýt Středozem. Když po obrovském krveprolití, které spáchal, nakonec prohrál, místo toho, aby se vzdal elfům, vzdal se lidem – Númenorojcům. Dokázal zmanipulovat númenorojského krále Ar-Pharazona, který na jeho popud vytáhl proti Valinoru – říší božských Valar. Když se o tom dozvěděl Eru Iluvátar – pán Valar, zničil celou númenorojskou flotilu a také samotný Númenor – nejkrásnější, nejbohatší, ale také nejpyšnější z lidských království. Sauron zemřel na palubě jedné z lodí, ale jeho duch se dokázal znovu dostat do Středozemě. Takřka okamžitě se vrátil do Mordoru a znovu začal spřádat své plány.

V roce 3434 Druhého věku, ale znovu vytáhli bojovníci dobra do boje. Armáda posledního spojenectví lidí a elfů pod vedením statečného Elendila a velekrále Gil-Galada nejprve dobyla Černou bránu a pak táhla k Hoře osudu a Barad-Dur. Zde byl Sauron poražen, když mu Isildur, syn Elendila, uťal ruku s Prstenem moci. Skřeti byli hnáni daleko na východ a Sauron stěží unikl. Mordor zabrali gondorští vojáci. Ti jej nepřestali hlídat a pod jejich velením začala obnova Černé země. Pak ale pro lidi přišla další rána – velký mor. Gondor byl najednou velice slabý a potřeboval všechny své vojáky bezprostředně blízko u Minas Tirith a Osgiliathu. Okamžitě po stáhnutí gondorských posádek Mordor znovu zabrali skřeti. Samotný Sauron však s opravdovým návratem dlouho otálel a nehodlal se do své země vrátit dřív, než bude jisté, že mu nehrozí žádné nebezpečí. Vrátil se teprve roku 2942 Třetího věku.

Sauron znovu vystavěl Černou bránu, vyzvedl Barad-Dur a dal povel k obsazení celého Mordoru. Už podruhé tak Sauron zadal popud k obnovení temné citadely Minas Morgul nebo věží u Cirith Ungol. Sauron byl připraven na válku – sice bez Prstenu, ale s obrovskou armádou.

I tyto plány však Sauronovi nakonec nevyšly. Když Frodo zničil Prsten v Hoře osudu a Aragorn, Gandalf a další prorazili Černou bránou do Mordoru, temné panství bylo dobyto. Sauron zanikl společně s věží Barad-Dur a explodující Horou osudu. Aragorn vedl spojená vojska mužů západu daleko za hranice Mordoru. Znovu obsadil prastarou pevnost Minas Ithil, kterou Černokněžný král z Angmaru využíval jako svou základnu pod jménem Minas Morgul. Zboural državy zla rozprostírající se po celé zemi a pak také osvobodil lidské otroky, nepřetržitě pracující pro Temného pána jako zemědělci kolem jezera Núrn. Mordor se stal územím Gondoru a snad krom Minas Morgul, kde prý neustále přebýval zlý duch jeho dřívějších vládců, se zemi podařilo znovu připravit pro život lidí.



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!