Moria

Moria

14.10.2009 0:00


Moria bývala nejbohatším a největším z trpasličích království. Jako na jediném místě ve Středozemi se zde těžil vzácný kov mithril. Moria byla známa svou obrovskou rozlehlostí, nádhernými sály a hlubokou důlní propastí, podle které dostala své jméno (Moria znamená Černá propast), a přes kterou vedla jen jediná cesta – můstek Khazad-dum.


Název Khazad-dum (v lidské řeči volně přeloženo jako Trpasluj) původně neslo celé město-království, ale postupem času u trpaslíků převládlo jméno Moria a Khazad-dum začalo být využíváno čistě ve spojitosti s můstkem. Elfsky se Moria řekne Hadhodrond.

Se vznikem Morie se pojí vznik samotné trpasličí rasy. Ta byla stvořena Valou Aulëm, který na rozdíl od ostatních bohů nenalezl zálibu ani v elfech, ani v lidech. Aulë vytvořil sedm trpasličích praotců a právě jeden z nich – Durin – se zabydlel v budoucí Morii, kterou tehdy nazval Kheled-zaram – Kamenným jezerem. Město vybudoval pod třemi největšími štíty Mlžných hor – Caradhrasem, Celebdilem a Fanuidholem. Na východní a západní straně města byly postaveny brány. Na Západní bráně bylo později v Druhém věku kouzelným elfským písmem tengwar (vynálezem samotného Fëanora, druhého velekrále Noldor) napsán známý text:

Ennyn Durin aran Moria. Pedo mellon a minno. Im Narvi hain echant, Celebrimbor o Eregion teithant i thiw hin.

Což se dá přeložit jako:

Dveře Durina, pána Morie. Promluv, příteli, a vejdi. Já, Narvi, jsem je vyrobil, Celebrimbor z Eregionu napsal tyto runy.

Když byl na konci Prvního věku poražen Morgoth a jeho pevnost Angband společně s celým Beleriandem pohltila voda, stala se Moria hlavním sídlem trpasličí rasy – mířily zde davy uprchlíků ze zničených beleriandských měst, z nichž nejvýznamnější byly království Belegost a Nogrod. Na západ od Morie se v oblasti Eregion usídlilo mnoho elfů Noldor, kteří, stejně jako uprchlí trpaslíci, hledali nový domov. Trpaslíci a elfové udržovali dobré vztahy a národy mezi sebou často obchodovaly.

Ve Druhém věku – po ukování Prstenů moci – se rozhořela válka mezi elfy a Sauronem. Ta byla velmi zničující a celý Eregion byl zničen (stejně jako většina z Noldorim). Tehdy bylo rozhodnuto, že brány Morie budou zavřeny. Od té doby žili tamní trpaslíci bez kontaktu s okolním světem.

Roku 1980 Třetího věku probudili nenasytně dolující trpaslíci prastarou stvůru Balroga. V boji s ním padl král Durin IV. (podle této události dostal Balrog jméno Durinova zhouba) i jeho následovník Náín I.. Když bylo jasné, že trpaslíci nedokáži Balrogovi vzdorovat, rozhodli se Morii opustit. Většina trpaslíků pak našla nový domov v Ereboru a v Železných horách.

První pokus o znovuosídlení Morie trpaslíky se udál v roce 2790 Třetího věku. Tehdy se dědic Durinovy koruny Thrór společně se svým přítelem Nárem odvážně vydal k jejím branám a snažil se zjistit, jestli se v okolí města neusídlili skřeti. Když venku dvojice neshledala nic podezřelého, vydal se Thrór – bez Nára, který zůstal před branou – dovnitř. Ven se však už jako živý nevrátil – skřeti jej vyhodili ve dvou kusech, zvlášť hlavu, zvlášť tělo. Na trpaslíkově hlavě bylo vypáleno jméno skřetího náčelníka Azoga. Nár se okamžitě vydal o této tragédii povědět trpaslíkům na Erebor. Ty to tak rozlítilo, že neváhali a ihned svolali vojsko, které proti skřetům vyrazilo.

Došlo tak ke krvavé Bitvě v Azanulbizaru. I když byl Azog a společně s ním i většina skřetů zabita, ztráty trpaslíků byly obrovské. V čele svých družin zemřeli například i slavní náčelníci Frérin, Fundin nebo Náín. Thráin, který v bitvě přišel o jedno oko a byl vážně zraněn na noze, byl i navzdory ztrátě syna Frérina a bratrance Náína odhodlán pokračovat do nitra Morie. Ostatní trpaslíci byli však jasně proti. Mezi nimi například i Thorin (budoucí člen výpravy za pokladem z Hobita) nebo mladičký Náinův syn Dáín, který zabil Azoga. Bylo tak rozhodnuto, že trpaslíci se vrátí na Erebor a Morii ponechají svému osudu.

Trvalo bezmála 200 let, než se trpaslíci znovu rozhodli Morii obsadit. Tentokrát v čele výpravy stanul odvážný Balin, veterán z Bitvy v Azanulbizaru, v níž zemřel jeho otec Fundin. Balinova výprava byla zpočátku velmi úspěšná – skřeti byli zahnáni a obnovování Morie započalo. Povzbuzen snadným vítězstvím se Balin prohlásil za Pána Morie. Avšak počáteční úspěchy vystřídal zmar a zklamání. Balin byl zabit skřetím šípem v roce 2994 Třetího věku. Obrovská přesila skřetů brzy povraždila i zbylé členy výpravy a Morie tak byla znovu pod nadvládou Sauronových stvůr – zbytek světa o tom však neměl ani tušení.

V roce 3019 Třetího věku Morií procházelo Společenstvo prstenu. Nejprve se výprava nedokázala dostat přes Západní bránu, protože neznala heslo. Pak si však Gandalf uvědomil, že nápis špatně přeložil a místo věty „Promluv, příteli, a vejdi.“ má překlad znít „Řekni přítel a vejdi.“. Když pak řekl elfsky „přítel“ – mellon – tak se brána otevřela. Výprava si myslela, že uvnitř prastarého trpasličího města na ně bude čekat Balinova výprava. Avšak místo vřelého přivítání trpaslíků je čekala bitva se skřety a hrozivým Balrogem.

Obzvlášť Gimli, jehož otec Glóin byl bratrancem Balinova otce Fundina, nesl zjištění, že všichni trpaslíci byli zahubeni, velice těžce. Společenstvu se nakonec podařilo dostat k můstku Khazad-dum, který vedl ven z města. Na poslední chvíli však výpravu přepadl Balrog. Proti němu se postavil čaroděj Gandalf, který se stvůrou svedl vyrovnaný boj, na jehož konci se Balrog i Gandalf propadli do hlubin Černé propasti.

Společenstvem ztráta milovaného společníka velice otřásla, ale i tak muselo pokračovat. Mezitím probíhal uvnitř Morie jeden z největších soubojů všech dob. Gandalf Balroga mnohokrát zranil, ale ten navzdory tomu neustále odolával. Bojovali spolu několik dnů, na Nekonečných schodech i na Durinově věži. A právě na ní, na nejvyšším bodu celé Morie, nakonec Gandalf svého protivníka svrhl z hory a tím jej zabil.

Po ukončení Války o Prsten a poražení Saurona byla Morie konečně od skřetů očištěna a jejím králem se stal Durin VII..



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!