Palantíry

Palantíry

22.9.2012 14:00


Palantíry měly několik funkcí. Osoby, které je vlastnily, mohly mezi sebou na dálku komunikovat a zároveň se pozorovat. Kameny měly rovněž moc nahlédnout do budoucnosti. Celkový počet palantírů je neznámý, je však pravděpodobné, že do Třetího věku Středozemě a období popsaného v Pánu prstenů přetrvalo pouze sedm z nich.


Palantíry vyrobili moudří elfové Noldor pod vedením samotného Fëanora. V elfštině slovo „palantír“ znamená Vidoucí kámen.

Během Druhého věku Kameny využívali zejména mocní vládci Dúnadanu a Númenoru. Při zkáze Númenoru zachránil sedm palantírů budoucí gondorský a arnorský král Elendil. Čtyři kameny uschoval v Gondoru (do měst Osgiliath, Minas Ithil, Minas Anor a do věže Orthank) a tři v Arnoru (do věží v Elostirionu a na Amon Sűl a ve městě Annúminas).

Zkázonosným palantírem, který připadl Sauronovi, se stal ten z Minas Ithil. Minas Ithil bylo velké město, slavné stejně jako jeho zakladatel – samotný Isildur, syn Elendila. Když začala válka se Sauronem, bylo Minas Ithil po tři roky obléháno. Po celou tuto dobu se dařilo odrážet útoky nesčetných skřetích hord, ale nakonec město padlo, stalo se centrem zla a bylo přejmenováno na Minas Morgul. Ve Válce o Prsten to bylo hlavní stanoviště Černokněžného krále z Angmaru a právě z tohoto dříve nádherného města vyšla obří skřetí armáda vyslaná na Minas Tirith. Samotný Kámen tedy padl do rukou Saurona a ten se jej plně zmocnil.

Druhý palantír sloužící ke zlým účelům svého pána byl ten orthanský. Orthank je prastará věž postavená za dávných časů dúnadanským lidem. Ve Třetím věku se však stala centrem Sarumana. Ten jej zprvu využíval k dobrým účelům, ale když ho pohltila touha vlastnit Prsten a zvrácené myšlenky na „novou Středozem“, palantír mu posloužil jako prostředek pro okamžitou komunikaci se Sauronem.

I tak ale většina palantírů zůstala v držení lidí nebo elfů. Jejich osud byl však velice rozdílný. Elostirionský Kámen se úplně přestal používat, osgiliathský – který byl vedoucím Kamenem a prostřednictvím něj mohly být sledovány všechny ostatní palantíry – byl ztracen, když spadl do řeky Anduiny. Jediný Vidoucí kámen, o kterém se vědělo, kde přesně je, byl ten z Minas Anor. Minas Anor je starý název pro Bílé město Minas Tirith. Palantír se zde dochoval až do dob posledního správce Denethora II., který jej využil pro zkoumání síly Sauronova vojska. Sauron však dobře cítil Denethorův pohled a postupně správcem manipuloval, až jej dovedl k absolutní beznaději a šílenství.

Jak palantíry skončily? Orthanský i ten z Minas Tirith byly vzaty čarodějem Gandalfem, který je pravděpodobně odvezl do Země neumírajících – Valinoru. Stejný osud postihl i elostirionský palantír. Zrádný palantír z Minas Ithil, který byl použit Sauronem, pohltila zhouba, stejně jako jeho pána, při pádu věže Barad-dűr.



Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!