S několikadenním zpožděním, ale zato nakonec se zvukem v DTS, se na naše pulty dostává velmi očekávaná rozšířená verze Dvou věží. Cesta do Středozemě pokračuje v nejnabitějším DVD roku.
Film
Společenstvo Prstenu neskončilo zrovna v nejlepším momentě. Po pádu Gandalfa v Morii se Společenstvo u Raurorských vodopádů definitivně rozpadlo. Skřeti zabili Boromira a unesli Smíška a Pipina. Aragorn, Gimli a Legolas se rozhodli nenásledovat Froda a Sama do Mordoru, a místo toho se vydali stopovat skřety mířící do Sarumanovy bašty, Železného pasu. A Frodo a Sam nalézají nového společníka: v patách je jim úlisný Glum, který se paradoxně stává jejich průvodcem do Mordoru.
Zatímco Smíšek a Pipin prchají ze skřetího zajetí, Aragorn, Gimli a Legolas se setkávají s navrativším se Gandalfem (teď už Gandalfem Bílým) a společně míří do Edorasu, kde sídlí rohanský král Theodén.
Válka o Středozemi začíná – zatímco Saruman posílá svojí armádu zničit Rohany v Helmově Žlebu, Sauron se osměluje na východě Gondoru a útočí na Osgiliath. Jediná naděje je v rukou Froda a Sama…
Asi netřeba blíže připomínat, že rozlousknutí a vyvrcholení celé ságy se dočkáme až v třetím a závěrečném dílu trilogie, v Návratu krále, ale do premiéry zbývá ještě nějaký ten týden (česká kinopremiéra je 18. 1. 2004), a tak musíme vzít zavděk dílem druhým. Což je samozřejmě činnost pro fanoušky Pána prstenů příjemná, protože i když znají předlohy od první stránky do poslední, v kině byli Dvou věžích alespoň desetkrát, a dalších pět zhlédnutí si dopřáli na DVD (divx raději nezmiňujeme), rozšířená verze nabízí novou výpravu do Středozemě.
Těch 54 minut (43, pokud nepočítáme nové závěrečné titulky se jmény fanoušků) je znát v každé vteřině. Boromir a Faramir se utkávají se svým otcem Denethorem v retrospektivě o to, kdo pojede na Elrondovu radu, Smíšek a Pipin se předhánějí, kdo z nich víc vyrostl a vykouřil více dýmek, a Sam se nestačí divit, kterak fungují elfská lana. Více prostoru si pro sebe vybojuje samozřejmě i Glum a nějaká ta minuta zbude i na Legolase a Gimliho, aby si vyříkali, kdo z nich nakonec zlikvidoval víc skřetů. A kolikpak je tomu Aragornovi vlastně let? Škoda jen, že zmizely zase některé jiné záběry včetně nádherného obletu Edorasu s Eowyn v popředí chrámu, stejně jako minirolička pana režiséra házejícího oštěp proti útočníkům v Helmově Žlebu.
Téměř tři čtvrtě hodiny navíc, ale Peter Jackson se stále v tomhle megaobrovském divadle pohybuje i přes svojí nemalou váhu jak baletka. Nádherné prostředí Nového Zélandu, přiměřeně obohacené několika kulisami a barevným vyladěním je ideálním prostředním k rozehrání obrovské fantasy ságy, která i přes svojí rozsáhlost stále skrývá velký prostor ke snění, co se asi skrývá za nejbližším kopcem, který nám kamera neukázala a jaký příběh musel prožít i ten nejopomíjenější rohanský voják. Myslím si, že J.R.R. Tolkien se někde tam nahoře musí spokojeně usmívat…
DVD
Jak už začíná být zvykem, cesta rozšířených DVDček s Pánem prstenů do našich rukou se vždy maličko zkomplikuje, nakonec však můžeme spokojeně prohlásit „Konec dobrý, všechno dobré“. Zpoždění oproti původně plánovanému 24. listopadu činí jen tři dny, což spolu s potvrzenou přítomností DTS nakonec uchlácholilo všechny netrpělivé tolkienofily. Nic na tom nezmění ani fakt, že se rozšířená edice prodává na rozdíl od sběratelské jen v lesklém tenkém kartónu, kde že loňské sněhy a tvrdé kartóny s imitací kůži jsou. Naproti tomu sběratelských edic obsahující navíc sošku Gluma, knihu o jeho vzniku a DVD o výrobě bonusových sošek je letos podstatně více, takže není třeba již v den vydání litovat, že nezbylo.
A stálo všechno to netrpělivé čekání za to? Rozhodně ano! DVDčko nabízí stejně jako minulý rok Společenstvo ultimativní výlet nejen za dobrodružstvím, ale i za jeho pozadím. Kvalita i kvantita bonusů opět překračuje únosnou mez a hrozí explozí přetlakem. Čtyři disky začínají být málo. Maximální měřítko kvality snesou nejen bonusy a film, ale i technická kvalita DVD. Obraz mimořádně ostrý a bez chybek, o DTS se netřeba nijak podrobněji rozepisovat, stačí jen říct, že tentokrát ti sousedi ke mě opravdu přišli (i když pěknou paseku dokáže udělat i DD 5.1) a nad překladem titulků se musí přimhouřit očko jen dvakrát či třikrát.
Verdikt
Bonusy jsou obvykle brány jako doplněk k filmu. Zkuste je však tentokrát brát jako úvod a podklad k tomu, abyste si film užili do nejmenších detailů. Když je uvidíte před filmem, následně se vám bude film líbit ještě o to víc, protože poznáte, kolik práce a jaké příběhy se za každým políčkem skrývají.
Film i DVD si zaslouží maximální hodnocení. S podobnými DVD by klidně mohli zmizet učebnice filmové techniky, protože všechno co potřebujete na natočení vlastního filmu, vám tyto dvě rozšířené verze (Společenstvo Prstenu, Dvě věže) dají. O nejlepším DVD roku je rozhodnuto.
Informace o filmu
Český název: Pán prstenů: Dvě věže
Původní název: The Lord of the Rings: The Two Towers
Délka filmu: 236 minut
Distributor filmu: New Line Cinema (2002)
Distributor DVD v ČR: Warner Home Video (2003)
Formát obrazu: 2,35:1
Obraz: 2,35:1 anamorfní, PAL
Zvuk: DTS ES 6.1 anglicky, DD 5.1 EX anglicky, polsky
Titulky: anglické, české, polské, bulharské, chorvatské, slovinské, ruské
Bonusy:
- Introduction - Exkluzivní úvod na třetím disku pro sebe urval Peter Jackson, který hned potvrzuje, že natáčení bylo velmi náročné a plné stresu. Kdo viděl rozšířenou verzi Společenstva Prstenu, moc dobře vím, jakým stylem jsou bonusy dělané, kdo neviděl, může se přesvědčit, že toto jsou skutečně hodnotné dokumenty a ne PR videa na objednávku. Stejně jako na čtvrtém disku Elijah Wood nezapomente Peter Jackson připomenout, že si filmy můžete pustit zvlášt či najednou, a abyste se v záplavě bonusů neztratili, je pro vás připraven obsáhlý index.
- J.R.R. Tolkien: Origins of Middle Earth - Hned první půlhodinový dokument na vás vypálí první salvu zajímavostí. Ačkoli to J.R.R.Tolkien často popíral, paralely mezi jeho skutečnými zážitky z války či z osobního života se promítly do Pána prstenů. A nemusí se jednat jen o tragické události, například Tolkienův přítel a spisovatel C.S.Lewis (Alenka v říší divů) byl prý přeodbrazem ke Stromovousovi. Velmi poutavé vyprávění, které mohlo trvat mnohem déle.
- From Book to Script: Finding the Story - Vybrat z tak obsáhlé knihy pro filmový příběh to nejpodstatnější a přitom nenaštvat fanoušky, je přímo artistická záležitost. Peter Jackson a scénáristka Philippa Boyens pečlivě zdůvodňují každou výraznou změnu, kterou museli ve filmu oproti knize udělat. Pouze v jednom případě museli na nátlak fanoušků již točenou linii změnit, a to v části, kdy Arwen měla vést elfí armádu na pomoc Aragornovi do Helmova žlebu.
- Designing and Building Middle-Earth - Nový Zéland sám o sobě je úžasný prostředím pro natáčení příběhů z jiného světa, přesto musel být ve většině příběhu „přikrášlen“ kulisami a mnoho lokalit se nakonec vzniklo ve studiu. Ve vyčerpávajícím třičtvrtěhodinovém dokumentů (bez českých titulků) hrají prim hlavně Tolkienovi ilustrátoři Alan Lee a John Howe, fachmanům z Weta Workshop vyrábějící kostýmy a další propriety, je věnován druhý, stejně dlouhý bonus. Plus obsáhlá fotogalerie, čítající několik SET návrhů, konceptů a fotografií.
- Gollum - Historie Gluma by vystačila na samostatný film, tady je mu věnován jeden vyčerpávající dokument (40 minut), sekvence porovnávající dnes už legendární schizofrenní scénu tak jak jí zahrál Andy Serkis a jak vypadala ve filmu, dále bohatá obrazová galerie návrhů a jako překvapení jedno „šokující“ odhalení, kdo také hrál Gluma. V dokumentu se dozvíte, že Andy Serkis měl Gluma původně jen dabovat a jeho následnou účastí na motion captioningu byla zničena dvouletá práce animátorů.
- Middle-Earth Atlas - Záležitost pro ortodoxní grafomany. Na interaktivním atlasu Středozemě si vyberte jednu ze čtyř linií (Frodo, Sam/Smíšek, Pipin/Aragorn, Gimli, Legolas/Gandalf) a sledujte jejich putování po mapě. V důležitých bodech se poté vždy zobrazí krátký sestřih nejdůležitějších sekvencí z filmu.
- New Zealand as Middle-Earth - Podobně jako atlas Středozemě, i tato funkce se opakuje z rozšířeného vydání Společenstva. Vybrané místa z filmu (Rohan, Ithilien, Fangorn) se natáčely po celém Novém Zélandu. V kratičkých dokumentech se vždy dozvíte, proč právě daná lokalita byla vybrána a jak byla případně doplněna o kulisy. Například Edoras se stavěl na nepřístupné skále několik měsíců, ale štáb tam nakonec strávil jen několik dní. Být stavitelem, byl bych docela naštvaný.
- Filming The Two Towers - Stěžejní, semdesátiminutový dokument o natáčení (trestuhodně, bez českých titulků), shrnuje veškeré základní informace o produkci do jednoho velkého celku. Každé části filmu je věnováno vyprávění plné zajímavých informací, i když většinou z pohledu herců. A víte co mají společného Hvězdné války a Pán prstenů? Stejného choreografa souboje mečů, Boba Andersona, jemuž je věnován tento dvacetiminutový medailónek. Plus mnoho fotografií s natáčení, vybrané i s audiokomentářem.
- Visual Effects - WETA Digital bylo jedno z oddělení, které nejvíce pocítilo tlak při dokončování Dvou věží. Přesto jejich mini a maxiatury (oficiální termín) spolu s digitálními triky byly dokončeny včas a v maximální kvalitě. Dokonce splnily i poslední naléhává přání Petera Jacksona, za což se jim dostalo velkého uznání (minimálně slovního). Jejich cizelérskou práci představuje dvacetiminutový profil, raritní pracovní sekvence zatopení Železného pasu, bohatá fotogalerie návrhů a konceptů a také dokument odhalující, že efektní naskočení Legolase na koně před útokem vrrků je trik vymyšlený na poslední chvíli.
- Editorial: Refining the Story - Pravé peklo nenastalo při dokončování v pracovně trikařů, ale ve střižně. Peter Jackson a střihač Mike Horton přiznávájí úpornou práci prohrabat se nekonečným množstvím materiálu a zkomponování filmu tak, aby měl kvalitní úvod i závěr, což je – sami uznejte – u prostředního dílu, velmi obtížné.
- Music and Sound - Hudba Howarda Shorea je dnes už klasikou, pětadvacetiminutová exkurze za tvorbou tónů Středozemě včetně nádherného rohanského motivu, je tak povinností pro všechny. Velmi poučný je i dokument o výrobě zvuků, například že simulovat řev deseti tisíc skurut-hai je zkouškou ohněm i pro ostřílené mistry. Názorná demonstrace jejich práce při útoku na Helmův žleb vám pomůže dobře pochopit funkci skládání zvukových stop u filmu.
- The Battle for Helm´s Deep is Over - Všechno co má svůj začátek, má i svůj konec a platí to i Pánovi prstenů. Záběry z premiéry a pozvánka na třetí díl se prolínají s interview s herci, kteří jsou z konce trilogie pomalu stejně nešťastní jako my diváci. Odpusťte mi jim tu přemíru nostalgie, i my budeme za čas smutí, že tohle dobrodružství bude končit…