Trojdílná rozhlasová hra Hobit se právem honosí statusem jednoho z nejlepších rádiových dramat posledních let. Výborně vystižená atmosféra knihy, příjemná hudba a zejména dokonalé hlasové obsazení tvoří hlavní ingredience, kvůli kterým by si tento počin žádný fanoušek neměl nechat ujít.
Hra vznikla v roce 2003, tedy v době největší „pánoprstenovké“ mánie. Tématicky se však nevěnuje této trilogii, ale předchozímu, člověku by se chtělo říci „rozjezdovému“ dílu spisovatele J.R.R. Tolkiena – pohádkovému Hobitovi. A vskutku, někdy až lehce naivní atmosféra tohoto přelomového díla fantasy literatury je v rozhlasové hře zachycena výborně. Hra je rozdělena do tří částí, které nesou následující názvy:
1) Přes hory a pod horami: V první třetině se Bilbo setká se vznešenými elfy z Roklinky, zažije souboj se skřety a v neposlední řadě svede proslulý hádankový souboj s Glumem, jehož kouzelný Prsten získá.
2) Orlové, vrci a Medděd: Jak už název napovídá, tato část popisuje dramatický souboj s vrky a pozdější záchranu celé družiny orly z hor. Následně se čtrnáctičlenná výprava setkává s obrovitým Meddědem, který všem velmi pomůže a udělí jim cenné rady. V poslední fázi druhé třetiny Bilbova dobrodružství je celá družina zajata lesními elfy z Temného hvozdu. Naštěstí Bilbo využije kouzelného Prstenu, stane se neviditelným a své přátele zachrání.
3) Setkání s horou: Ve finální a dozajista nejnapínavější části Bilbo společně s družinou konečně doputuje k Osamělé hoře, kde se hobit setká s drakem Šmakem a později zúčastní Bitvy pěti armád.
Jak jsem psal výše, hlavním trumfem hry je hlasové obsazení. V roli Bilba Pytlíka exceloval Stanislav Zindulka, čaroděje Gandalfa si pak vystřihl František Němec. Ve vedlejších rolích pak zdatně sekundovali například Lubomír Lipský, Ladislav Frej nebo Pavel Rimský.