Hobit - rozhlasová hra (2003)

Hobit - rozhlasová hra (2003)

16.8.2009 0:00


Trojdílná rozhlasová hra Hobit se právem honosí statusem jednoho z nejlepších rádiových dramat posledních let. Výborně vystižená atmosféra knihy, příjemná hudba a zejména dokonalé hlasové obsazení tvoří hlavní ingredience, kvůli kterým by si tento počin žádný fanoušek neměl nechat ujít.


Hra vznikla v roce 2003, tedy v době největší „pánoprstenovké“ mánie. Tématicky se však nevěnuje této trilogii, ale předchozímu, člověku by se chtělo říci „rozjezdovému“ dílu spisovatele J.R.R. Tolkiena – pohádkovému Hobitovi. A vskutku, někdy až lehce naivní atmosféra tohoto přelomového díla fantasy literatury je v rozhlasové hře zachycena výborně. Hra je rozdělena do tří částí, které nesou následující názvy:

1) Přes hory a pod horami: V první třetině se Bilbo setká se vznešenými elfy z Roklinky, zažije souboj se skřety a v neposlední řadě svede proslulý hádankový souboj s Glumem, jehož kouzelný Prsten získá.

2) Orlové, vrci a Medděd: Jak už název napovídá, tato část popisuje dramatický souboj s vrky a pozdější záchranu celé družiny orly z hor. Následně se čtrnáctičlenná výprava setkává s obrovitým Meddědem, který všem velmi pomůže a udělí jim cenné rady. V poslední fázi druhé třetiny Bilbova dobrodružství je celá družina zajata lesními elfy z Temného hvozdu. Naštěstí Bilbo využije kouzelného Prstenu, stane se neviditelným a své přátele zachrání.

3) Setkání s horou: Ve finální a dozajista nejnapínavější části Bilbo společně s družinou konečně doputuje k Osamělé hoře, kde se hobit setká s drakem Šmakem a později zúčastní Bitvy pěti armád.

Jak jsem psal výše, hlavním trumfem hry je hlasové obsazení. V roli Bilba Pytlíka exceloval Stanislav Zindulka, čaroděje Gandalfa si pak vystřihl František Němec. Ve vedlejších rolích pak zdatně sekundovali například Lubomír Lipský, Ladislav Frej nebo Pavel Rimský.



Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře