Howard Shore

Howard Shore

17.8.2009 12:00


Howard Shore je skladatel, který se neodmyslitelně zapsal do srdce snad každého fanouška Pána prstenů. Je autorem hudby jak ke všem třem jeho dílům, tak i k celé nové filmové trilogii Hobit.


Datum narozeni: 18.10.1946
Narozen: Toronto, Kanada
Celé jméno: Howard Leslie Shore
Funkce: skladatel instrumentální hudby k trilogiím Pán prstenůHobit

Stačí si vzpomenout na úvodní scénu v Kraji podbarvenou geniální skladbou Concerning Hobbits či veleznámý motiv z The Bridge Of Khazad Dum znějící při útěku Společenstva z Morie a uvědomíme si, jak velkou práci Howard Shore pro Pána Prstenů vykonal.


Howard Leslie Shore se narodil 18. října 1946 v Kanadě. Po vystudování hudební školy Berklee College of Music v Bostonu se začal věnovat skládání hudby pro pořady kanadské televize. Zároveň působil v hardrockové kapele Lighthouse. Avšak poprvé na sebe výrazněji upozornil teprve v kultovním pořadu Saturday Night Life, kde působil jako dirigent a společně se svou kapelou se zapojil do mnoha povedených skečů. Howard se projevil jako charismatický hudebník se smyslem pro humor a další nabídky – tentokrát i od filmu – na sebe nenechaly dlouho čekat.

Jak to tak na začátcích bývá, Howard zpočátku skládal hudbu spíše k menším filmům nezávislých tvůrců, ale později se dostal k daleko významnějším (a tudíž výnosnějším) projektům. Za všechny vyjmenujme alespoň filmy Ed Wood (režie Tim Burton, 1994), Se7en (česky Sedm, režie David Fincher, 1997) nebo Dogma (režie Kevin Smith, 1999). Howard Shore je také znám jako dvorní skladatel režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí, Východní přísliby). Pravý vrchol Howardova úspěchu však nastal teprve s příchodem 21. století a Pána prstenů.

Howard Shore byl napsáním hudby k Pánovi prstenů pověřen kvůli tomu, že na rozdíl od světoznámých skladatelů typu Johna Williamse byl pro studio levnější. Fakt, že byl angažován do projektu z důvodu snížení celkového rozpočtu, Howarda nijak nepohoršil a k nabídce se postavil jako k obrovské šanci ještě více na sebe upozornit. Po dlouhé a vyčerpávající práci stvořil nádherné dílo, které se stalo nedílnou součástí Jacksonových filmů. Díky Pánovi prstenů Howard získal tři ceny Grammy, Zlatý glóbus, tři Oskary (dva za soundtrack ke Společenstvu Prstenu a Návratu krále a jeden za nejlepší píseň Into the WestNávratu krále) a obrovské renomé, které jej katapultovalo mezi největší filmové skladatele dnešní doby.

S winnipegským symfonickým orchestrem nyní Shore pravidelně vyjíždí na veleúspěšné koncertní šňůry. Hudbu z Pána prstenů tak na živo slyšely desetitisíce nadšených diváků. Ostatně letos v květnu navštívil Howard Shore a jeho orchestr i festival Pražské jaro, kde se jeho koncert (samozřejmě celý složený z písní z Pána prstenů) setkal s velkým ohlasem.


Jít na Hobbit | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Ale k tomu se musíš registrovat nebo se přihlásit!

Zatím žádné komentáře