Pán prstenů: karetní hra

Pán prstenů: karetní hra

4.12.2013 19:00


Deskových a karetních her na motivy příběhů J.R.R. Tolkiena existuje spousta. Jedna z nich však v poslední době začala vynikat a dnes platí za produkt oceňovaný jak zkušenými hráči, tak i fanoušky Tolkienova díla. To je Pán prstenů: karetní hra.


Základní informace

Počet hráčů: 1 až 2
Doporučený věk: od 13 let
Doba hraní: 30 až 90 minut
Výrobce: Fantasy Flight Games
Český distributor: ADC Blackfire Entertainment
Koupit: na eshop.blackfire.cz za 999 Kč

O čem to je?

Přestože název by mohl napovídat opak, Pán prstenů: karetní hra nekopíruje žádné konkrétní události z trilogie Pán prstenů, nýbrž přichází se svým vlastním originálním příběhem. Děj této hry se totiž odehrává v období mezi oslavou sto jedenáctých narozenin Bilba Pytlíka a odchodem Froda Pytlíka z Kraje, přičemž, jak nejspíš dobře víte, mezi těmito událostmi je v knižním Společenstvu Prstenu, na rozdíl od jeho filmové adaptace, sedmnáctiletá mezera.

Pro vás jakožto hráče je však těchto sedmnáct let klíčových, neboť právě tehdy začala Sauronova moc ve snaze najít Prsten nejviditelněji růst. Váš úkol je tedy jasný. Dát dohromady skupinku hrdinů, se kterými se vydáte na různé výpravy, bojujete proti různým nepřátelům a snažíte se přežít nástrahy Sauronova vlivu, který je den ode dne silnější.

Jak se to hraje?

Přestože tento krátký úvod zní jako námět pro pěknou deskovku, herní Pán prstenů nejen že si bohatě vystačí s formátem hry karetní, ale v žádném jiném formátu by lépe fungovat snad ani nemohl.

Pán prstenů: karetní hra je hrou pro jednoho až dva hráče (přidat se vás ale de facto může i více, viz. níže), kteří společně bojují proti hře samotné, řeší úkoly a střetávají se s různými hrozbami. Každý z hráčů na začátku ovládá tři hrdiny, se kterými se vydává na předem vybraný úkol (základní set hry obsahuje hned tři úkolové scénáře s různými úrovněmi obtížnosti).

S těmito hrdiny tak plníte úkoly, cestujete na lokace a bojujete s nepřáteli, k čemuž vám mohou dopomáhat různí spojenci, artefakty a doplňky či speciální akce a události (vše prostřednictvím karet s krásnými tolkienovskými kresbami). Cílem hry je pak projít celým vámi vybraným scénářem a splnit jím zadané úkoly. V tom vám však během hry brání nejen horda nejrůznějších nepřátel, ale i časová tíseň. Čím blíž svému cíli totiž jste, tím víc Zla vás obklopuje.

Žádné Prší

Jak je konec konců zvykem u všech her z dílny Fantasy Flight Games, i Pán prstenů: karetní hra má poměrně komplikovaná pravidla. Konec konců samotná tištěná pravidla hry mají 30 stran a pochopit z nich vše se vám po prvním přečtení rozhodně nepodaří. Pokud máte ve skupině alespoň jednoho člověka, který hru zná, dají se její pravidla snáze pochopit během samotného hraní, i tak vám to ale pár kol potrvá.

Vedle tištěných pravidel však Fantasy Flight Games vydalo i sérií videí, které vám hru představí mnohem názorněji (a které český distributor dokonce nadaboval do češtiny). Samotná hra je ale přitom ještě nastavená tak, abyste si ji mohli užít i ve zjednodušené formě, kdy můžete oddělit některé složitější části pravidel a do plnohodnotné hry se tak můžete začít nořit až postupně. Hru si ale na druhou stranu lze i značně ztížit a ozvláštnit, pokud se například rozhodnete nakombinovat svůj tým z hrdinů z odlišných sfér či se v jedné hře rozhodnete projít všemi třemi scénáři.

Kolik hráčů?

Jak je to ale s tím počtem hráčů? Aby si ji hráči mohli užít na plno, byla Pán prstenů: karetní hra navržena pro jednoho až dva hráče. Tuto hru si však lze užít i ve třech a do jisté míry i ve čtyřech hráčích. Že by však tuhle skutečnost pravidla zamlčela proto, aby si na vás ve Fantasy Flight Games mohli namastit kapsy, až si budete kupovat druhý set, to pravda zase není.

Dokud se s hrou teprve seznamujete a hrajete ji spíše rekreačně, lze si ji užít i ve čtyřech hráčích s jedním setem. Jakmile se ale začnete dostávat hlouběji do pravidel, uvědomíte si, že jeden herní set ve vší své parádě třetího a čtvrtého hráče neustojí a vám tak postupně začnou chybět různé typy karet či některé žetony. Pokud už však budete do samotné hry ponořeni natolik, že si tyto nedostatky začnete uvědomovat, pak už by pro vás dobrovolná koupě druhého setu neměla být problém.

Mechanika hry

Nemalá komplikovanost této hry, o které jste si mohli přečíst výše, má však jedno obrovské plus, které ocení zejména už zkušení pařani deskovek a jiných her. Pán prstenů: karetní hra totiž funguje na propracovaném mechanismu, který skvěle dodržuje strukturu dobře vyprávěného příběhu. Toho je skvělým příkladem třeba postava Gandalfa, která se může ve hře z ničeho nic objevit, dostat vás z nejhorší šlamastiky, a pak hned zase zmizet, což je vlastně přesně to, čím je Gandalf známý i z původních Tolkienových příběhů.

Samozřejmostí jsou ve hře i různé zvraty, nutnosti rozličného taktizování a automatické funkce, které vám toho nejsilnějšího padoucha nechají až do samotné finále hry. V té nejdetailnější části pravidel hra navíc ukrývá i systém, pomocí kterého můžete svou vlastní hru bodovat a porovnávat si skóre s hrami předešlými.

Verdikt

Pokud už máte s některými produkty z dílny Fantasy Flight Games zkušenost, Pán prstenů: karetní hra je ve výsledku přesně tím, co byste od ní mohli očekávat. Není to jednoduše hra, se kterou byste si s přáteli jen tak bez přípravy chtěli ukrátit dlouhou chvíli. Je to hra, která potřebuje spoustu přípravy a spoustu zaučovacích kol.

Jakmile se však téhle hře dostanete na kobylku, čeká vás úžasný zážitek, který si navíc můžete dál a dál oživovat prostřednictvím pravidelně vydávaných rozšíření a bonusových setů (dva z nichž vám navíc umožní prožít si i dobrodružství knižního Hobita). Jinými slovy, jste-li fanoušky promakaných stolních her a světa fantastické Středozemě (ať už knižní či té filmové), Pán prstenů: karetní hra je pro vás jasnou volbou. Pokud však v jednom či druhém z těchto aspektů pořád trochu tápete, budete muset trochu zatnout zuby. Výsledek ale stojí za to.

Hodnocení: 80 %


Jít na Hobbit | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!