S blížícím se termínem premiéry prvního dílu filmové trilogie Pána prstenů režiséra Petera Jacksona se mohutně zvyšuje koncentrace artefaktů, které s tímto předpokládaným trhákem zimní sezóny souvisí. Nové vydání knih, plastikové modely postav, plakáty. Warner Bros. nezahálí a těsně před premiérou vydaly na DVD animovaného Pána prstenů z roku 1978. Nikdy jste o něm neslyšeli? Není divu…
Originální název: The Lord of the Rings
Premiéra: 15. listopadu 1978 USA
Režie: Ralph Bakshi
Scénář: Chris Conkling a Peter S. Beagle
Hudba: Leonard Rosenmane
Hrají: John Hurt, Simon Chandler, Anthony Daniels, André Morell, Annette Crosbie, Bernard Dhéran, Georges Poujouly, …
Stopáž: 132 minut
Naše hodnocení: 60 %
Hlavně se nenechte nachytat. DVD se sice honosí názvem „Pán prstenů“, ale v žádném případě se nejedná o celou trilogii, protože film pokrývá pouze Společenstvo Prstenu a přibližně jednu polovinu Dvou věží. Po 128 minutách vše najednou skončí bitvou u Helmova žlebu a můžete obracet disk jak chcete, ale na druhé straně pokračování prostě nenajdete. Ani se ho nedočkáte na dalším DVD. Prostě utrum.
Důvod je prostý. Televizní producenti Rankin a Bass natočili koncem sedmdesátých let animovaný televizní film Hobit, podle stejnojmenné předlohy od J.R.R. Tolkiena. Solidní úspěch filmu byl však pouze předehrou k natočení celého Pána prstenů, který byl připravován souběžně režisérem Ralphem Bakshim a měl být uveden v kinech. Již dříve bylo rozhodnuto, že trilogie bude rozpůlena na dva filmy, přičemž pokračování začne vznikat ihned po dokončení prvního dílu.
Ralph Bakshi se rozhodl udělat z Pána prstenů velkolepý projekt a pro natáčení filmu použil revoluční a velmi nákladnou techniku animace. Točil se živými herci, jejichž obraz byl poté dobarven, aby získal animovaný povrch a následně zasazen do již hotového animovaného prostředí. Jenže rozpočet začal pomalu, ale jistě prorážet strop a Bakshi se musel pod tlakem producentů uskrovnit. Použil proto animaci s hraným základem pouze pro některé záběry, především pro masové scény bojů a honiček. Zbytek byl dokreslován ručně.
Před dokončením vyschl proud peněz definitivně a Bakshi film jen s obtížemi dodělal. Po uvedení diváci i kritici film doslova ignorovali a na účtě producentů zůstal nemile vysoký deficit. Vzápětí se rozhodlo, že žádný další díl vznikat nebude. Aby byla zachována alespoň určitá kontinuita, producenti Rankin a Bass natočili o dva roky později pro televizi pokračování nazvané Návrat krále, kde Tolkienovu trilogii uzavřeli. Návrat krále ani původní Hobit však nejsou na DVD k sehnání, a tak se budete muset spokojit pouze s tímto „polotovarem“.
To se bohužel netýká pouze dějové omezenosti, ale především technické kvality nebo spíš nekvality filmu. Díky tomu, že animace je napůl ručně kreslená a napůl tvořena překreslením hrané akce, vypadá film spíše jako nějaké surrealistické dílo od Karla Zemana nebo Monty Pythonů. Nic proti Karlu Zemanovi, jenže něco jiného je vytříbený kontrast a něco jiného nepovedený mišmaš. V jedné scéně například prochází ručně animované Společenstvo chodbami Morie. Animace je plynulá a jasná. Vzápětí z jiného úhlu sledujeme tutéž scény, ale už když jí hrají skuteční herci přebarveni plytkou animací! Neskutečné!
Pohyby jsou umělé a obraz nekontrastní a tmavý. Dá se to celkem přežít u postav, které celý film hrají živí herci – Nazgůlové a skřeti. Bitva u Helmova žlebu nabízí několik zajímavých paradoxů: Armáda skřetů bojuje proti rohanské jízdě a jejich bitva vypadá jako vystřižená z hraného filmu. Iluzí najednou zkazí ručně domalovaný Aragorn, jenž zcela nepřirozeně máchá mečem do vzduchu a „jako“ sráží své protivníky. Hrůza.
Přitom samotný příběh není vůbec špatný. Je sice o mnoho více osekán (logicky), než tomu bude v Jacksonově trilogii, soustřeďuje se však na některé malé detaily, které v novém Společenstvu Prstenu neuvidíte. Film otevírá krátký prolog popisující historii Prstenu i putování Bilba, na které plynně navazuje Bilbova oslava narozenin, jeho zmizení i opětovný Gandalfův příjezd do Kraje. Putování hobitů do Roklinky je hodně zjednodušeno, bitva na Větrově je zkrácena na nezbytné minimum, kupodivu větší prostor dostal Bilbův přejezd skrz Brod.
Následuje souboj v Morii, rozbití Společenestva a oddělené putování Froda a Sama. Překvapením je velmi zdařile animovaný i namluvený Glum, který se k hobitům připojuje při putování do Mordoru. To končí v okamžiku, kdy Glum láká hobity do sídla Oduly. Ostatní (Aragorn, Legolas, Gimli a Gandalf) se připojují ke králi Theodénovi, a Smíšek s Pipinem potkávají Stromovouse. Tedy v podstatě to, co čtenáři již dávno znají a netřeba to znovu opakovat.
Kvalita samotného DVD je solidní. Obraz je čistý, české titulky jsou na velmi slušné úrovni a dodržují zažitý překlad z knih. Kromě filmu na DVD ale nenaleznete zhola nic – žádné dokumenty, trailery či texty, pouze volbu scén a jazykové verze titulků. Ačkoli je z vydání DVD jasně cítit snaha po tom zdůraznit tento film před premiérou nové verze Pána prstenů, fascinující podívaná, kterou zatím nabízí první díl od Petera Jacksona, naopak ještě více odsoudí tento film k zapomnění. Jestliže jste však pravověrným tolkienofilem, a netrpělivě očekáváte 10. leden, možná vám pomůže toto DVD ukrátit čas. Asi tak, jako když v luxusní restauraci čekáte na rostbíf, co jste si objednali, a mezitím chroupáte tvrdé mandle, které jsou součástí kuvertu.
Pán prstenů: Dvě věže (2002)
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)
Hobit: Bitva pěti armád (2014)
Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)
Pán prstenů: Návrat krále (2003)
Historie a budoucnost prodloužených edic Středozemě