Domácí nadšenci chystají fanouškovský film Stíny Kraje

Domácí nadšenci chystají fanouškovský film Stíny Kraje

15.1.2019 18:07


Fanouškovské filmy jsou v poslední době v kurzu a skupina domácích filmařů nyní chystá ambiciózní Stíny Kraje. Přečtěte si uvnitř článku, co v daném filmu uvidíme a podívejte se na první fotky z úpatí Orlických hor.


Kdo jsme?

Jsme nezávislí tvůrci, kteří se potkali při studiu na škole. Dnes pracujeme většinou v médiích jako redaktoři, kameramani, střihači nebo produkční. Ačkoliv pravidelně vymetáme festivaly, film pro nás není jenom koníčkem. Účastnili jsme se třeba soutěže 48h Film Project a absolventský film Dirigent (2016) dvou z nás soutěžil v dokumentární sekci na Mezinárodním festivalu studentů teorie audiovize Zlatý voči (2017).

Jak to začalo?

Už jako malí kluci jsme chtěli stvořit vlastní verzi světa z Pána prstenů. Převážně z harampádí, odpadního materiálu a darů od kamarádů jsme postavili filmové kulisy na úpatí Orlických hor a začali psát scénář na krátký snímek.

„Chtěli jsme, aby případné natáčení probíhalo v maximálně realistickém prostředí, proto jsme na tvorbě hobití vesničky strávili stovky hodin. Je ale nutné podotknout, že náklady na stavbu byly minimální.“

Svatoslav Hofman (kameraman, výtvarník)

Co je náš cíl?

Máme jeden hlavní cíl – natočit plnohodnotný fanouškovský film. Stopáž Stínů Kraje není dlouhá, snažíme se ale zfilmovat naše představy tak, jak si podle nás příběh ze Středozemě zasluhuje. Chceme do světa vypustit snímek pestrý, hravý i trochu strašidelný, ale hlavně s ručně vyrobenými kostýmy i kulisami a v odpovídajícím technickém zpracování. Titulky k Stínům Kraje chceme přeložit do několika jazyků, aby si náš film mohli pustit lidé z různých koutů světa.

O čem jsou Stíny Kraje?

Stíny Kraje jsou zasazeny do období mezi Hobitem a Pánem prstenů. Vycházejí hned z několika Tolkienových knih (včetně Nedokončených příběhů) a také z informací, které se zatím ve filmu nikdy neobjevily. Je to příběh o rozmanitosti hobitích povah, o nedůvěřivosti ke všemu cizímu, ale také o touze po zakázaném dobrodružství, na které nenápadně vrhají stín bytosti obcházející hranice Kraje…

„Nemáme zájem o to, aby náš film působil jako trapná hra na realitu. Chceme vytvořit opojné audiovizuální dílko v autenticky vytvořeném prostředí kulis a v orlickohorské krajině, která nám evokuje místa z tolik milovaných knih. Bylo by těžké prozrazovat cokoliv z příběhu, scénář stojí na momentech překvapení i lehkém matení diváka.“

Jaroslav Kejzlar (scenárista, režisér)

Čeho jsme díky Vám dosáhli?

Na jaře 2018 jsme uspěli v naší první kampani a v červnu téhož roku jsme díky Vaší důvěře začali Stíny Kraje natáčet! Stvořit jenom náhražku rozmanitého světa Středozemě nám ale přišlo málo, proto jsme se rozhodli do filmu promítnout atmosféru Sudet, kde jsme vyrůstali a kam jsme Stíny Kraje zasadili. Postupně jsme proto do projektu různě zapojovali i obyvatele z okolí naší filmové vesničky – společně se nám podařilo dostat do poloviny vytyčeného cíle.


Jít na Hobbit | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!