Jak si Neočekávaná cesta vedla v kinech svůj první víkend?

Jak si Neočekávaná cesta vedla v kinech svůj první víkend?

17.12.2012 20:00


Minulý týden odstartoval premiéru prvního Hobita nejen českou, ale hned světovou. Po americkém premiérovém pátku a otevíracím víkendu tu tak první pondělí od světové premiéry máme první konkrétní čísla finančních výdělků filmu. Jak si tedy Neočekávaná cesta Petera Jacksona vlastně vedla?


Návrat Petera Jacksona do fantastické Středozemě v první části jeho nové filmové trilogie Hobit byl mimo jiné velmi napjatě očekáván ruku v ruce s jeho tržbami. A jeden rekord už tu skutečně máme: Hobit: Neočekávaná cesta se stal filmem s nejvýdělečnějším prosincovým otevíracím víkendem v USA. To ale zároveň není zase až tak velká věc, jak by se mohlo zdát.

Za svůj premiérový víkend Neočekávaná cesta v amerických kinech utržila odhadovaných 84,8 milionu dolarů. Tím porazila poslední prosincový rekord z roku 2007 držený snímkem Já, legenda (77,2 milionu), kterému zase předcházel rekord Návratu krále z roku 2003 (73,3 milionu)­. Jenže…

Jenže Neočekávaná cesta má na rozdíl od výše jmenovaných snímků obrovskou výhodu v masové distribuci 3D a IMAX verzí filmu, lístky na něž jsou samozřejmě podstatně dražší než na klasické 2D. Na prvního Hobita se tak prodalo stále podstatně méně lístků, než na oba filmy, které v tomto žebříčku finančně přebil. Předpokládá se dokonce i to, že za otevírací víkend se na Neočekávanou cestu mohlo prodat i méně lístků, než za otevírací víkend Dvou věží, které za tu dobu utržily „pouhých“ 62 milionů.

Čím to může být? Do jisté míry za to nejspíš může samotná distribuční společnost Warner Bros., která se Hobita snaží prodávat stále pouze jako prequel k Pánovi prstenů bez jakékoliv vlastní osobitosti. A přestože se s tím konkrétně náš web rozhodně nemůže ztotožnit, film si postupně získává i čím dál rozpačitější ohlasy od diváků a kritiků (na RottenTomatoes­.com si nyní drží pouhých 65 % pozitivních recenzí).

Spoustě diváků vadí nepopiratelná rozvláčnost filmu, jiné mohl zase film zklamat, pokud očekávali vyloženě dalšího Pána prstenů. Nemalý podíl na celkově rozpačitých diváckých reakcích však jistě má i revoluční snímání filmu technologií 48 FPS. Ta měla dle slov Petera Jacksona napomoci k realističtějšímu filmovému zážitku. Mnoho diváků se však shodne na tom, že přestože film vypadá skutečně „realističtěji“, neevokuje ani tak pohled do filmového příběhu, jako spíš dokumentární záběry na prvoplánově naaranžovanou filmovou scénu.

Konec konců, na Neočekávanou cestu ve 48 FPS si lze zajít i v Praze, takže pokud jste někdo takto film již viděli, určitě se nebojte s námi podělit o své zážitky, případně o porovnání 48 FPS s klasickou verzí, pokud jste zhlédli obě.

Co se týče celosvětových výdělků, prvnímu Hobitovi se k dnešnímu dni po celé planetě podařilo utržit 222,9 milionu dolarů. Tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet nadále.


Jít na Hobbit | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!