Rozloučení s Christopherem Lee

Rozloučení s Christopherem Lee

11.6.2015 18:41


Jak už jsme vás na našich facebookových i twitterových stránkách informovali, v neděli 7. června, ve věku 93 let zemřel významný herec, sir Christopher Lee. V tomto článku si tak společně připomeňme jeho dlouhý a velice zajímavý život a také jeho obsáhlé dílo.


Sir Christopher Lee, známý českému publiku především jako Saruman Bílý z filmových trilogií Pán Prstenů a Hobit nebo Hrabě Dooku, z obnovené série Star Wars, zemřel v neděli 7. června ve věku 93 let. Christopher byl hospitalizován s dýchacími obtížemi a zemřel na selhání srdce. Tato smutná zpráva se objevila až dnes, kvůli přání Leeovy vdovy, která chtěla o jeho úmrtí nejdříve informovat rodinu a přátele.

Život Christophera Lee

Christopher se narodil 27. května 1922 v Belgravii, v anglickém Westminsteru, avšak kvůli rozvodu rodičů prožil dětství ve Švýcarském Wengenu. Po návratu do Londýna se jeho matka znovu provdala za bankéře, shodou okolností strýce autora příběhů o Jamesi Bondovi, Iana Fleminga.

Již tehdy malý Christopher hrál ve školních hrách. Lee se ucházel o místo na elitní anglické koleji Eton, kam se však kvůli svému strýci a špatnému výsledku z matematiky nedostal. Proto začal studovat na Wellington College, kde získal stipendium a mohl se věnovat studiu humanitních věd. Kromě herectví se věnoval také šermu a kriketu.

Dobrovolník během druhé světové války

V roce 1939, po vypuknutí druhé světové války, se přihlásil jako dobrovolník do finských jednotek bojujících proti Rudé armádě, avšak jak sám Lee v životopise přiznal, byli drženi stranou a nebojovali. Jeho dobrovolná činnost v armádě ale neskončila, nejdříve byl členem Home Guard a posléze Christopher působil i v Královském vojenském letectvu, známého pod označením RAF.

Jeho znalost německého jazyka ho zavedla až do služeb Britské tajné služby, špionážní a záškodnické jednotky – účastnil se bojů v Itálii a Africe. Avšak podrobnosti o jeho akcích jsou dodnes tajné a sám Lee o nich nechtěl během svého života mluvit. Na konci války RAF opoustil s hodností kapitána letectva.

Začátky herecké kariéry

Po válce, roku 1946 se Christopher vrátil do Londýna a dostal několik nabídek vyučovat na vysokých školách jako válečný veterán, ty však odmítnul. Lee se k herectví dostal náhodou, když mu jeho bratranec poradil, aby se stal hercem a Christopherovi se nápad zalíbil. Bylo mu však řečeno, že se kvůli své výšce, 196 cm, na herectví nehodí, protože ve filmu po boku slavného herce by byl obvykle vyšší.

Přesto začal chodit do školy pro začínající herce. Leemu dlouhou dobu trvalo najít práci, první herecká role přišla s jeho prvním filmem Corridor of Mirror (1948), ale trvalo dalších deset let, než se prosadil. Ve filmu The Curse of Frankenstein (1957) si Lee zahrál Frankensteinovo monstrum a Peter Cushing roli Frankensteina. Tito dva herci se stali přáteli a společně se objevili v dalších dvaceti filmech. Posléze se spřátelil i s Vincentem Pricem a Johnem Carradinem a je jim přezdíváno mistři hororu.

Zleva: Lee, Price, Carradine a Cushing

Monstra, Drákula a horory

Možná i díky svému hlubokému hlasu hrál především v hororových filmech, pro připomenutí uvádíme např. Dracula (1958) a jeho pokračování až do roku 1973, Corridors of Blood (1958). The Mummy (1959), film jenž byl označován za jeden z nejlepších filmů společnosti Hammer a současně za jednu z nejlepších rolí Leeho, Rasputin: The Mad Monk (1966), The Private Life of Sherlock Holmes (1970) a mnoha dalších. Až v druhé polovině 70. let se tomuto žánru začal vyhýbat.

Postřelené koleno a Bondovka

Na začátku sedmdesátých let si zahrál ve filmu Tři Mušketýři (1973), během kterého byl zraněn – střelili jej do kolena. O rok později si roli zopakoval a byl opět zraněn. Třetí pokračování se však obešlo bez zranění. Christopherovi byla nabídnuta role v první bondovce samotným Ianem Flemingem, měl ztvárnit hlavního padoucha. Christopher ji s radostí přijal, ovšem v Dr. No (1962) již byla role obsazena a tak si na svou první roli v bondovce počkal až do roku 1974, kde si v Muži se zlatou zbraní zahrál padoucha Francisca Scaramangu. Paradoxně si pak v roce 1979 zahrál roli německého důstojníka kapitána Wolfganga von Kleinschmidta.

Kariéra mimo ostrovy

Po roce 1977 Christopher odešel do Spojených států, především pro to, aby se definitivně odpoutal od hororových filmů a nespadl tak do škatulky. Jeho prvním filmem se stalo v roce 1977 Letiště '77. Následovalo pak mnoho dalších filmů, mladší z nás si se zámořskou kariérou Christophera spojí například film Tima Burtona Ospalá díra (1999).

Ze současnější tvorby nám pak Lee utkvěl v paměti především jako Saruman Bílý ve filmech Pán Prstenů (2001 – 2003) a Hobit (2012, 2014), mimochodem, věděli jste, že Lee je jediný herec z Tolkienových příběhů, který se osobně potkal s Tolkienem? Ačkoliv se pouze pozdravili v hospodě. Známý je také jako Hrabě Dooku, kde dokázal, že i v pokročilém věku stále ovládá šermířské dovednosti. Také se objevil ve filmech Karlík a továrna na čokoládu (2005), Alenka v říši divů (2010) a Hon na čarodějnice (2011).

Kromě dvou let, kdy si Christopher dal hereckou pauzu, natočil každý rok alespoň jeden film.

Řád, metal a rekordy

Sir Christopher Lee získal během svého života několik titulů. Prvním byl odznak důstojník Řádu umění a literatury, který mu byl udělen již roku 1973 ve Francii, v roce 2001 získal od britské královny Alžběty II. medaili britského impéria a stal se komandérem Řádu britského impéria, po osmi letech byl povýšen na rytíře Řádu britského impéria.

Pokud jste Christophera poslední dobou sledovali, jistě jste si všimli, že od roku 2005 spolupracoval s metalovou kapelou Rhapsody of Fire a nahrál s nimi třeba tuhle písničku. Kromě této spolupráce byl Christoper Lee také operním zpěvákem.

A víte, že se Lee zapsal i do Guinessovy knihy světových rekordů? Možná jste si všimli, že jeho filmografie, byť shrnutá, je delší než filmografie mnoha jiných herců. A ano, právě díky jeho obsáhlému seznamu filmů je držitelem rekordu, na IMDB má více než 280 filmů, některé zdroje tvrdí i přes 300 filmů a televizních rolí! To však není jediný rekord, při své výšce 196 cm je také jedním z nejvyšších herců.

V České republice byl Christopher Lee naposledy v roce 2008 na 43. MFFKV a můžete se podívat na velice zajímavé interview s Markem Ebenem Na plovárně, kde mimo jiné zpívá i část opery v češtině.

Posledních pár slov

V neděli tak odešla nejen velká osobnost filmového plátna, ale také velice talentovaný a příjemný člověk, kterým bezesporu sir Christoper Lee byl. Za redakci Edna.cz se s panem Leem loučíme, ve světě filmů nám budete chybět.

Foto: Galleryhip, HammerFilms, 007james, NewLineCinema, BBC


Jít na Hobbit | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!