Tentokrát náš tradiční článek o zajímavostech z epizod nahradí zajímavost jedna, ale zato aktuální.
Jak už jsem psal v článku k druhé epizodě, Homeland si pro vyobrazení Bejrútu vzal pořádný kus autorské licence. Nutno říci, že na poměry soudobých seriálů si počínal velmi decentně. Nicméně Homeland patří mezi seriály prestižní a tak vlastně není divu, že se v reakci na zobrazení Bejrútu jako spíše konzervativního semeniště teroristů z Hizballáhu ozvalo libanonské Ministerstvo turismu.
Reakce vlastně není tak překvapivá. Bejrút byl před občanskou válkou označován za Paříž Blízkého východu, patřil k oblíbeným turistickým destinacím Američanů i Evropanů a v posledních letech se znovu podařilo obnovit tuto pověst. Turismus je opět na vzestupu a Bejrút se zase stává oblíbeným místem pro cestování. Takže následné vyobrazení z Homelandu asi nasypalo dost soli do skoro zahojených ran.
Ministr Faddy Abúd prohlásil, že na popud vládního kabinetu a prezidenta hodlá použít právní kroky k tomu, aby došlo k nápravě pověsti. „Rád bych také vyzval všechny Libanonce, aby udělali, co je potřebné, tedy psali blogy, volali do BBC a CNN a snažili se říct lidem, že Bejrút není město kalašnikovů a války“. Což není zase tak špatný nápad, určitě lepší, než případné právní akce.
Ačkoliv je tato reakce možná trochu přehnaná, je třeba pochopit, že Bejrútu a Libanonu může z hlediska turismu uškodit každá kapka v mediálním moři. Stát investuje nemalé prostředky na natáčení cestopisů a zve zahraniční novináře zabývající se turistikou, aby co nejvíce propagoval turistickou atraktivitu místa a vrátil zpátky svou prestiž – což může teoreticky negativní pohled sledovaného seriálu podkopat.
Kupříkladu, ulice Hamra je v reálu rušnou komerční třídou (jednou z hlavních v Bejrútu) plnou butiků a jak už jsme psali dříve, ženy zde nemusí chodit zahalené. Kolem najdete několik barů a diskoték a spoustu evropských značek oblečení. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že je to stále „jen“ seriál, s určitou tvůrčí licencí. Nicméně, dalším neobratným krokem byl fakt, že ještě ke všemu byly scény z Libanonu točeny v Izraeli, s nímž je Libanon de facto stále ve válce a k němuž opravdu nehoří láskou. To pak dodá každému, byť třeba nechtěnému, popíchnutí hodně bolestivou tečku.
Zajímavý, že ten samý den bomba v autě zabila v Bejrútu 8 lidí.
Teda timhle zobrazenim mimo misu u me ten serial hodne klesl. Skoda a to jsem prvni radu zvldl ted o vikendu. Nemohu se dockat novych titulku a ted takovahle rana.
Taky se rád nechám poučit, takže díky za jiný úhel pophledu. Osobně jsem tam nebyl, nemám problém to přiznat, ale z vyprávění kamaráda, co do té oblasti občas jezdí… a popisoval to trošku jinak. To ze je Hizbalah politicka sila nic moc nemeni na jeho podstate, to byl i Taliban, ze jo. A verim tomu, ze pro turisty tam muze byt celkem bezpecno.
Vy jste tam byl? Protože ta realita je skutečně diametrálně odlišná od zobrazení v seriálu. Hizballáh tu je, ona je to totiž politická strana, takže to není překvapivé. Že je označován za teroristickou organizaci je také fakt, stejně jakoto, že v posledních letech hraje roli primárně jako paramilitantní organizace, která působí v údolí Biká a její agenda je zcela jinde, než v 80. letech. Mimochodem Hizballáh není Libanon a měl dost problémů s občanskou válkou. Ona to je navenek dost neagresivní země. A je to země sunnitů, šíitů i křesťanů, což celkem dobře ukazuje, jak je kosmopolitní.
A ne, nesnažím se ji nijak vykreslit, prostě konstatuju fakta a vyvracím mýty. Přitom se stačí zeptat někoho, kdo tam opravdu byl…
Ale rád se nechám poučit, vždyť z toho mám jen dva tituly, píšu o tom a na Blízký východ pravidelně jezdím :) Takže na odborníky z internetu prostě mít nemohu :)
ehm… super prispevek, kterej vyzniva jak kdyby libanon byl mirumilovna zeme, kde se jen driv odehrali nejake spatnosti… coz jaksi s realitou nema mnoho spolecneho, kdyz Hizbalah je stale velmi aktivni a semeniste teroristu to je.ze se vztekaj se nedivim, stejne tak jako ze se snazi svou zemi vykreslit jinak, ale to je preci jen trosku jina vec. :-)