7 důvodů, proč se dívat na Dům z karet

7 důvodů, proč se dívat na Dům z karet

18.1.2016 19:30


Co je tak skvělého na tom seriálu, o kterém každý mluví a všichni o něm píšou? Zkusíme vám to vysvětlit. Sepsali jsme pro vás několik zajímavostí, které jste o House of Cards (neboli Domu z karet) možná ani netušili.


1) Všechna pozitiva, která jste o seriálu slyšeli, jsou pravdivá 

To, co bychom mohli rozepsat do deseti dalších bodů, shrneme jen v jednom. Seriál má skutečně vynikající scénář, výbornou režii a většinu současných televizních počinů předčí perfektními hereckými výkony. Děj je strhující, epizodu od epizody návykovější a zároveň ne natolik složitý, aby ho pochopili i lidé, kteří se zrovna dvakrát nevyznají v americké politice. Několikrát během svých tří dosud natočených sérií vám sebere dech a dostane vás do kolen. Dům z karet jednoznačně patří mezi nejlepší seriálová díla, která za posledních šestnáct let vznikla. Tečka.

(Hlášky Franka Underwooda nemají chybu. Foto: Netflix)

2) Dívají se na něj (bývalí) američtí prezidenti

Seriál o politicích pochopitelně přitahuje k obrazovkám i politiky. Ti na něj mají pochopitelně různé názory, ale některé stojí za to zmínit. Bývalý prezident Spojených států Bill Clinton například řekl hlavní hvězdě seriálu Kevinu Spaceymu, že 99 % toho, co se na obrazovkách odehrává, je skutečné. A že seriál jako takový odráží aktuální politickou situaci v Americe. Na sledování prý ale vždy musí počkat na svou manželku Hillary, která navíc kandiduje na novou prezidentku USA. No a dosavadní prezident USA Barrack Obama seriál prý s chutí sleduje také. Podle něj je ale život vrcholných politiků mnohem nudnější, než jak ho netflixovské drama zobrazuje.

Přečtěte si také: Jak si vedou seriáloví prezidenti? Underwood by porazil Obamu

Thumbnail Play icon

(Barrack Obama napodobuje Kevina Spaceyho.)

3) Česká televize kvůli němu zahýbala s vysíláním

Neděje se příliš často, že se české televizní stanice podřizují zájmu diváků (spíše jejich nezájmu). Seriál House of Cards tu moc ale zjevně má. Česká televize se totiž po velmi úspěšné premiéře Domu z karet rozhodla sáhnout do vysílání. A tak ho divákům nabídne nejen každou středu po desáté hodině, ale také každé úterý v devět hodin večer. To už je pro českého diváka velmi pádný důvod, proč nejít spát hned po zprávách. (A jestli máte jako diváci ČT2 možnost si pustit duální vysílání, rozhodně to udělejte. Kevin Spacey i další herci v originále nemají chybu.)

4) Na konto si připsal přes 15 prestižních cen

Hlavní herci Kevin Spacey a Robin Wright, kteří hrají úspěšný a ambiciózní pár, už doma na poličce leští své Zlaté glóby. Spacey ho dostal v roce 2015, jeho seriálová drahá polovička si ho vysloužila o rok před ním. Oba je získali – zcela zaslouženě – za své herecké výkony. Svým postávám totiž dodávají na televizní poměry až nevídanou hloubku. Zlatými glóby ale výčet ocenění teprve začíná. Dům z karet má na kontě šest cen Emmy (jde navíc o první „online“ seriál, který cenu Emmy získal), jednu cenu Satellite a také cenu Peabody. Jejich kompletní výčet najdete například na IMDb.

5) Jeho strhující hudba vás dostane

Existují seriálové znělky, které buď přeskakujete, nebo jsou vám lhostejné, anebo je zbožňujete. Znělka House of Cards patří do té třetí skupiny. Zejména díky výborné hudbě. Jejím autorem je Jeff Beal a tvůrce seriálu Beau Willimon o jeho práci mimo jiné řekl: „Nemyslím si, že by House of Cards bylo tím, čím je, nebýt jeho hudby. Na hudbě Jeffa Beala ale není zajímavé to, v jakých scénách ji používá, ale spíše to, kde ji nepoužívá. Hudba by tam překážela. Některé scény jsou bez hudebního podkresu mnohem silnější."

Nepřehlédněte: Proč by diváci ČT2 měli Dům z karet sledovat

Thumbnail Play icon

6) Autoři seriálu mají k politice velmi blízko

Seriál vychází z původně britské trojdílné série stejného názvu. Její autor Michael Dobbs, který nejprve příběh napsal v knihách, pracoval v letech 1986 až 1987 jako vedoucí kanceláře tehdejší předsedkyně vlády Margaret Thatcherové a významný post zastával i v celé Konzervativní straně. Scenárista a tvůrce americké verze seriálu Beau Willimon se také mezi politiky dostal. Pracoval například se senátorem Charlesem Schumerem, kandidátkou na prezidenta Hillary Clintonovou anebo s bývalým guvernérem Vermontu Howardem Deanem.

A aby Willimon nepsal do scénářů úplné nesmysly, poprosil o konzultace svého kamaráda z vysoké Jaye Carsona. Ten jako poradce působil například v týmu bývalého starosty New Yorku Michaela Bloomberga a taktéž spolupracoval s Howardem Deanem nebo s Hillary a Billem Clintonovými. (Navíc se říká, že Clintonovi tvořili předobraz Underwoodových).

7) O práva k seriálu se „rvaly“ i kabelovky

Vysílat House of Cards, za který se postavil i světoznámý hollywoodský režisér David Fincher, chtěli od začátku velcí hráči. O vítězi tohoto klání nakonec rozhodly hlavně peníze. Mluví se o tom, že Netflix zaplatil zhruba sto milionů dolarů, aby seriál připadl jemu. Jeho největší rivalové, konkrétně HBO (Game of Thrones, The Wire, The Sopranos) a AMC (Breaking Bad, The Walking Dead, Mad Men) tak museli utřít nos. A dost možná toho doteď hořce litují.

A jaké jsou vaše důvody, proč se díváte na House of Cards?


Jít na House of Cards | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!